ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Sinop
HAVA
DURUMU
Sinop
14/16°
SINOP
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Şehir merkezinde Barınak Cafe'de pizza...

Yemek yenilecek yerlerin başında Diyojen otel geliyor. Yemeğe mezelerle başlayabilirsiniz. Yoğurtlu ıspanak, biber dolması, ezme, beyaz peynir, turşu gibi geleneksel mezeler hemen her zaman var. Otelde yemek olarak hemen her mevsim balık bulabiliyorsunuz. Hem de mevsiminde alınan balıklar şoklanıyor ve isteğe göre her zaman müşteriye sunuluyor.Ancak buraya gidince özellikle, barbun tava ve iskorpit "çarpan balığı" isteyin. Balık özellikle mevsiminde tutulup şoklandığı için lezzeti inanılmaz. İki balık da yağda kızartılıp servis yapılıyor. Burada geleneksel yemekleri, yani Karadeniz yemeklerini bulmak imkansız. Ne yazık ki bütün Karadeniz bölgesinin neredeyse ortak sorunu bu.. Bir moıhlamayı, fasulye kavurmasını ve diğer yemeklerini tadabilmek için ancak özel bir yemek ya da dostunuzu evine gitmeniz gerekiyor Karadeniz'de...

İSKORPİT BALIĞI NASIL YAPILIYOR?

İskorpit balığının zehirli dikenleri işin ustaları tarafından çıkartılıyor ve temizleniyor. Sonra da filotoları çıkartılıyor. Una bulanıp yağda kızartılan balıklar, hafif baharatlı sosla lezzetli bir yemek haline geliyor.

BU KALKAN BAŞKA KALKAN!

Tabii bir de bölgedeki balıkçıların, Sinoplular'ın ada dedikleri, yarımadanın ucunda tuttukları kalkan balığının tadının bir başka olduğu söyleniyor. Ancak kalkan balığını bulabilmek gerçekten çok zor. Çok az tutulduğu için...

Bu balığını başkalığı şuradan geliyormuş; Adada yetişen ve hemen büyük bölümü askeriye ait olduğu için el değmeyen arazide bulunan kekiklerin suyu yağmur sularıyla denize karışıyor. O bölgedeki balıkların da bu suda yetiştiği için tadının güzel olduğu belirtiliyor. Biz de yiyimedik ama yiyenlerin yalancısıyız işte! Bu kalkan balıklarının en küçüklerinin 3,5 kilo olduğu belirtiliyor. Dişileri biraz sert.

Sarıkum'da doğanın bütün güzellikleri bir arada...

 

BARINAK CAFE

Sinop limanından bulunan Barınak Cafe'de pizza yemenizi öneririm. Burası gerçekten pizza bakımından lezzetiyle farklı bir yer. Denemelisiniz.

ŞEN DONDURMACI

Sinop'a özellikle yaz aylarında gittiyseniz mutlaka şehir merkezinde bulunan Şen Dondurmacı'ya uğrayın. Şirin pastane dondurmacı karışımı olan bu dükkanda, çocukluğunuzun tadlarını bulacaksınız. Adadan getirilen sütle yapılan dondurmaların tadına mutlaka bakın. Karamelli dondurma gercekten lezzetli.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.788