ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Sinop
HAVA
DURUMU
Sinop
14/16°
SINOP
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Ayhan Kotra'nın kotraları...

Sinop'ta alabileceğiniz yöresel en önemli hediyelik eşya, Türkiye'de bu konuda en geniş seçenekleri bulabileceğiniz maket gemileri yapan Ayhan Demir'in sahibi olduğu Ayhan Kotra...

Buranın sahibi ve her şeyi Ayhan Demir. 50 yıldır maket yapmakla uğraşıyor. Kalyon , çektirme Taka balıkçı tekneleri Kotralar , gibi 5 farklı maket yapıyor.

Her biri sanat eseri olan maketciliğe nasıl başladığını Ayhan Usta bakın nasıl anlatıyor.

"Bu sanatı 1950 senesinde Sinop cezaevinde yatan Derviş usta adlı bir kişiden etkilenerek geliştirdim. Derviş usta o zamanlarda aftan yararlanarak maketleri üretmek için ufak bir atölye açmış. Bu maketleri o zamanlarda Sinop limanına gelen yolcu vapurlarına satıyormuş. Derviş ustanın atölyesinde gördüğüm bir maketten çok etkilendim ve bu sanatı geliştirmeye karar verdim.

1950 senesinde Sinop'ta açılan sanat okuluna devam ederken evde imalata başladım. Yaptığım maketleri yolcu vapurlarına satarak okul masraflarını çıkartım. 15 yaşında kotra imalatı yapmak üzere küçük bir iş yeri açtım. Sinop limanına gelen yolcu vapurlarına maketlerimi satmaya başladım."

"Bu maketler 1952 senesinde Sinop'ta kurulan Amerikan radar teşkilatı askerlerinin çok ilgisini çekti ve 40 sene Sinop'ta kalan Amerikan askerleri vasıtası ile üzerinde SİNOP-TURKEY yazan gemi maketlerini satarak Amerika'ya duyurmuş oldum. Tahminen 6-8 bin adet gemi çeşitlerini Amerika'ya satmış oldum. 50 senedir yaptığım gemi maketlerini uc uca ekleseniz Sinop'tan İstanbul'a kadar ulaşacaktır. (yaklaşık 630 Km.)"

Ayhan Usta, maketlerde kullandığı malzemeyi, ceviz ya da kavak - kayın ağacı kalaslarından 2 mm kalınlığında kesiyor. Bunları işledikten sonra da, oto boyası ile boyuyor.Maketleri hepsi birer sanat eseri niteliğinde. Amerikalılar yaptığı maketleri o kadar beğenmiş ki, ülkelerine hemen her boyutundan götürmüş.İlgi çok olunca bir de Adana İncirlik'te dükkan açmış.

Yaptığı maketleri ne yazık ki büyük şehirlerde bumak çok zor. Ama eğer ilgi duyuyorsanız, Turing Otomobil Kurumu'nun Büyükada İskelesi üzerinde açtığı kafeyi bir ziyaret edin. Burada kurumun rahmetli Genel Müdür Çelik Gülersoy'un hazırladığı bir köşede maketler satışa sunulmuş. El emeğinin göz nurunun birebir yansıması olan maketler dünyanın bir çok yerinde üretilenlerinden farksız.

Bir de ustanın internette sitesi var. Buradan kendisine sipariş bile verebilirsiniz. Kargo ile yurtiçinde her yere gönderebiliyor. Bakınız, telefonlar sayfası...

Sinop'un bıçakları da ünlü. Av bıçağı olarak geçiyor. El yapım. Gül ağacı kökü sap olarak kullanılıyor... 24 saat sıcak suda bekliyor... Bir yıl karanlık bir ortamda kalıyor. Sonra da kullanıma başlanıyor.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.835