ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Muğla
HAVA
DURUMU
Muğla
22/36°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir ama yağmur var
Gidilebilir ama yağmur var

Muğla’ya yolunuz Perşembe günü düşerse Muğla Pazarı’nı gezmeyi unutmayın. Turist grupları bu pazar için kilometrelerce ötedeki tatil yerlerinden kalkıp geliyorlar. Pazarda bol ve ucuz sebze meyvenin yanı sıra yöreye özgü dokumalar, dantel, iğne oya işler, halı ve hediyelikler de satılıyor.
Perşembe gününü kaçıranlar, yöresel dokuma ve halı için Yağcılar Hanı’na uğramalılar. 
Muğla’ya 14 km uzaklıktaki Yeşilyurt beldesinin el dokuma ürünleri bu beldede olduğu gibi İl Özel İdare Binasının altında MELSA satış noktasında da üretiliyor ve satılıyor. Fiyatları oldukça uygun. Başka yerde bulamayacağınızı da hatırlatalım.

HELVACI TAHSİN

Muğla’ya gittiğiniz zaman alışverişe de zaman ayırmanız gerekiyor. Alışveriş yapılacak yerler için, çarşı içinde bulunan Saat Kulesi Caddesi’ne gitmeniz gerekiyor. Helvacı Tahsin alışveriş yapılacak yerlerin başında geliyor. Zaten Muğla’ya gidince Helvacı Tahsin dediğiniz zaman herkes yerini size tarif eder.

 Burası tam geleneksel eski şehir çarşısı içinde bulunan bir helvacı. Ancak helvaların özelliği, “hiç katkısız” hazırlanması. O nedenle helvanın tadına bakanlar mutlaka yolu buralara düşüyorsa uğrayıp yeniden alıyor. Helvayı yaz ve  kışbulma imkanınız var. Yaz ayları giderseniz yaş helvası da var tabii.

 Helvaların özelliğini,  47 yıllık bu dükkanın kurucusu Tahsin Boyacı keyifle anlatıyor. Hiç katı malzemesi kullanmadan, doğal ortamda yapılan helvaların lezzetini anlatıyor. Helva içinde gül, kakou kullandıklarını anlatıyor. Kışlık helvalar fıstıklı olarak yapılıyor. Ayrıca sade helva da var.

Dükkanda ayrıca dışardan alıp sattıkları andıç pekmezi de yer alıyor. Daha önce 4 dükkanları olduğunu ancak şimdi sadece çarşı içnide bulunan dükkanlarının kaldığını anlatıyor Tahsin Bey. “Helvaları başka nerede bulabiliriz?” diye sorduğumda  başlıyor anlatmaya.

“Başka şubemiz yok. Ama biz toptancılara veriyoruz. Ayrıca gül reçeli de satıyoruz. Sadece mayıs ayında Isparta’dan gelen güllerle yapıyoruz. Müşterilerimiz soruyordu. Biz de yaptık. Ayrıca Toroslar’dan gelen andıç pekmezi de her yerde bulunmayan bir ürün. Nar ekşisi, tahin çeşitleri de satıyoruz.”

Dükkanda ayrıca sadece yöredeki bildikleri balcılardan aldıkları balları da satıyorlar. Kilosu 90 milyon YTL’lik bal alıp satıyorlar

MELSA 

Muğla’da bir başka alışveriş yeri de ise, Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü ve Muğla’ya Hizmet Vakfı  işbirliğiyle kurulan MELSA’nın kendi üretip sattığı ürünler. Bunlar arasında neler yok ki! Burası zaten Bodrum, Marmaris gibi yerlerde yaşayanların çok bildiği, el emeği göz nuru birbirinden güzel ve değişik ev ürünlerini bulabileceğiniz bir yer. 
Merkez satış mağazasında her türlü ev eşyası,hatta giysi de mevcut. Sehpa ve masa örtüleri, fiskoslar yer alıyor. Ayrıca perdeler, bayan kumaşları da bulabiliyorsunuz. En önemlisi ise, Muğla’ya bağlı Yeşilyurt Köyü’nün üretimi ipek kumaşlar burada bulunuyor. Tabi yöresel kumaşlar da var. Onlar da özel olarakmerkezde bulunan tezgahlarda işleniyor. 
Muğla’ya 14 km uzaklıktaki Yeşilyurt beldesinin el dokuma ürünleri bu beldede olduğu gibi İl Özel İdare Binasının altında MELSA satış noktasında da üretiliyor ve satılıyor. Fiyatları oldukça uygun. Başka yerde bulamayacağınızı da hatırlatalım.

Satılan örtülerin dokumasının en büyük özelliği ise yüzde 100 pamuk olması. Doğal olarak üretilen ürünlerde kalite ön planda. Bu nedenle özellikle yaz aylarında giymek için birebir bu ürünler.
Muğla yöresinde kaybolmaya yüz tutmuş olan yöresel el sanatlarının yaşatılması ve geliştirilmesi amacıyla 1995 yılında Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü ve Muğla’ya Hizmet Vakfı  işbirliğiyle MELSA kurulmuştur. 
Yok ben hala daha değişik ne alabilir derseniz, bu kez dokumalarıyla ünlü Denizli’nin zengin tekstil örünleri başta olmak üzere çeşitli konfeksiyon ürünlerini, Muğla çıkışında üniversite karşısında CNS tesislerinde bulabilirsiniz.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.773