ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Bodrum
HAVA
DURUMU
Muğla
5/11°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir tam zamanı
Gidilebilir ama yağmur var

Bodrum'un çevresindeki koylarda beş yıldızlı tesislerden pansiyonlara
kadar bir çok konaklama yeri mevcut.

 

"Eh nihayet yokuşun tepesine gelmiştik.  
Yüreğim çarpıyor. Tepedeki bir dönemeci dönünce,  
şırrak, gurrr diye Arşipel'in koyu, çividimsi mavisi  
ölçülmez açıklıklara kadar yayılıverdi.  
Durduğum tepeden sonsuzluğu seyrediyormuş gibiyim."

HALİKARNAS BALIKÇISI 
CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI

 

Halikarnas Balıkçısı, sürgüne gittiği Bodrum'u ilk kez gördüğünde hissettiklerini kağıda işte böyle dökmüş. Bodrum gerçekten ilk kez gidenleri öyle bir büyülüyor  ki, etkisi yıllarca sürüyor. Bir giden bir daha bir daha gidiyor. Her seferinde de bir başka güzelliğini, ilginçliğini keşfediyor.

Bodrum akşamlarının tadına bakıp da sabahlara kadar dans edip yorulduysanız, gündüzleri yapacak tek şey kalıyor. O da uyuyup kendinize gelmek. Ancak eğer ben gezmeyi de seviyorum diyorsanız, o zaman size Bodrum yarımadasını gezin deriz. Gerçi Bodrum içinden de limandan tekne turlarına katılıp KaradaAkvaryumOrak Adası gibi yerleri denizden dolaşmanız mümkün.

Ama eğer özel aracınız varsa , yoksa da bu rotayı minübüslerle de yapabilirsiniz.

Gezinize Torba'dan başlayın. Torba sahilinde denize ireceğiniz çok güzel sahil kuşağı var. Burada biraz mola verebilirsiniz. Sonraki durağınız ise Gölköy olabilir.

Burada da Bodrum'un kargaşasını yaşamadan keyifle denize girip, köy içinde dolayibilirsiniz. Baklava yemeyi ihmal etmeyin...

Sonraki durağınız Türkbükü. Burası gerçekten çok güzel bir tatil merkezi. Yakın zamana kadar sadece Mavi yolculuk teknelerinin uğradığı Türkbükü en az bozulan yörelerden biri. Sahilde kıyısı olmaması rağmen, denize yapılan tahta iskelelerde denize girip gezebsilirsiniz. Buranın ilginç tarafı sanatçıları ve ünlüleri bol bir yer olması. Her adımda ekranlarda gördüğünüz bir ünlüyü karşınızda görebilirsiniz.  
Fotoğraf çekmeyi sevenler için Türkbükü güzel enstantaneler sunuyor.

 

YALIKAVAK

Yolumuza devam edelim isterseniz. Yalıkavakbundan sonraki durağınız. Bunun için de önce Gölköy'e dönmeniz gerekiyor. Gölköy yanından Yalıkavak yoluna döndüğünüz zaman adı Fenerbahçe ile birlikte anılan Ali Şen'in dillere destan köşkünü görme şansınız var. Burası gerçekten onlarca dönüm arazi içinde yer alıyor. Sarı lacivert renkleriyle de herkesin dikkatini çekiyor.

Yalıkavak'ta merkeze indiğiniz zaman görülecek yerlerin başında, bir zamanlar gerçekten kullanılan rüzgar değirmeni geliyor. Gerçi şimdi değirmen niteliği kalmamış ama yine de heybetli yapısı duruyor. Önünde çay içebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Limana doğru yapacağınız kısa yürüyüşle de akşam saatlerinde dolmaya başlayan birbirinden leziz balıkların tezgahlarda sıralandığı lokantaları görebilirsiniz.

Özellikle akşam saatlerinde Yalıkavak'a yolunuz düşerse akşamın ilk ışıklarına koylara yaptıkları gezilerden dönen tekneleri keyifle izleyebilirsiniz.

Bodrum'da sabaha kadar süren eğlencelerden bir görüntü...

 

GÜMÜŞLÜK

Yalıkavak'tan Gümüşlük'e doğru sahilden yola devam ederseniz, Gümüşlük'e kısa süre sonra ulaşırsınız. Burası, güneşin batarken denizde  gümüş rengi oluşturmasından ötürü bu isimle anılıyor. en büyük özelliği sit alanı olması nedeniyle, özellikle sahil ve liman kesimine çivi çakmak yasaklandığından, yıllar öncesinden yapılan evler ve tesisler yerinde duruyor. O nedenler artık unuttuğunuz, denize bir karış mesafede, her türlü deniz ürününü yiyip, tadına bakma şansınız var. Eğer vaktiniz varsa sığ olan denizden,  taşların üstüne basarak TavşanAdasına'da geçebilirsiniz. Burada 50-60 tane tavşan olduğu söyleniyor. Ve oradan da Gümüşlük'ün bir avuç limanını seyretmenin zevkini çıkarabilirsiniz.

Gümüşlük'ün ardından artık dönüş vakti geldi derseniz Turgutreis'e girmeden Bodrum yoluna çıkın. Yol boyunca Bodrum'un limon ve portakal ağaçları arasında seyahat edin. Peksimet Köyüyakınlarına gelince de tepelede duran  bir zamanlar aktif olarak kullanılan yeldeğirmenlerini de seyretmeden geçmeyin. Bodrum yolu boyunca begonviller sarılı evleri, her türlü çiçeği de görme şansınız var.

Bodrum koylarında denizde yüzerken, kendinizi akvaryumda hissedeceksiniz...

ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2023 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 26.12.2022    Toplam Ziyaretçi: 4.557.373