ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Selimiye
HAVA
DURUMU
Muğla
6/17°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Belki

Böyle lezzetli ızgara ahtapot başka yerde yok!

Selimiye’de yemek yenilebilecek yerel ürünler sunan, mantı da bulabileceğiniz bir  kaç lokanta bulunuyor. Ama bunlar arasında bir tanesi var ki, gerek mezeleri gerekse özel ahtapot salatasıyla özellikle gidilecek yerler arasında bulunuyor. Girit Pansiyonu'nun "Ahtapos ızgarası" burada yiyebileceğiniz en güzel yiyeceklerden biri. Ahtapota çatalı değdirdiğiniz anda kesilmesi ve ağzınızda pamuk gibi erimesinin tadına doyulmaz ...
Pansiyonun sahibi Çetin Bey, yılda 1 tona yakın ahtapot sattıklarını ve sırf bu lezzetin tadına bakmak için bir çok kişinin kendisini ziyaret ettiğini söylüyor.

Çetin Bey'in verdiği bilgiye göre, ahtapotun en büyük sırrı tutulduktan sonra 10 gün boyunca dövülmeden buzdolabının buzluğunda tutulması. Burada pamuk gibi olan ahtapot daha sonra buzluktan çıkarılıp, 45 dakika kadar haşlanıyor. Daha sonra ise ızgara yapılan ahtapot özel bir sosla servis ediliyor.
Çetin Bey, özel ahtapotu yaparken ızgara sonrası kullanılan sosun içine önceleri tereyağı ve sarımsak koyduklarını, ancak bu sezon tereyağını azaltıp, zeytinyağını fazlalaştırdıklarını söylüyor. Sosta yer alan dereotu ve diğer otlar da ayrı bir rayiha katıyor. 

 Ama bunu bir yiyenin bir daha yememesi imkansız. Hatta buraya yemek için gidince, sadece salata ve ahtapot ısmarlayıp başka bir lezzetin tadına bakmak istemeyeceksiniz.

Buranın bir başka özel yemeği ise, "Saganaki". Aslında Çetin Bey'in eşi Ayşe Hanım tarafından sabah kahvaltısı için yapılan bu yemek, ara sıcak olarak da servis ediliyor. Çetin Bey, Saganaki'nin  Yunanca "sahancık" demek olduğunu belirterek, "Aslında bu yemek Sahanda yapılıyor. Belki de Anadolu rumlarının yemeğidir. İki çeşit peynirle yapılıyor. Domates, peynir,  hep beraber fırında yapılıyor. İlk yendiğinde tuzlu geliyor. 

Ama güzeldir." diyor...

Sadece bu mu demeyin. pansiyonun 45 kişilik denize sıfır yemek imkanı var. Ayrıca kabak çiçeği dolması, ezmeleri, patlıcan salatası gibi lezzetleri de sizleri bekliyor.

Restorandan ayrıca günlük olarak ihtiyaca göre yerel balıkçıların tuttuğu balık da alınıyor. Bunlar da büyüklüğüne ve isteğe göre ızgara ya da kızartılarak servis ediliyor.

SABAH KAHVALTISI İSE MÜKEMMEL.
Günümüzde bir çok tatil yöresinde kahvaltı dahil kaldığınızda, masanıza gelen genellikle paketlenmis kutu peynir, zeytin, bal gibi ürünler oluyor. Yani gittiğiniz gözden uzak bir tatilde, fabrikasyon ürünlerle kahvaltı yapmak neredeyse kural gibi. Ama Girit Pansiyon'un en büyük özelliklerinden biri sabah kahvaltıları. Masanıza gelen her ürün özel olarak kendi yöresinden. 

Çetin Bey, her masada kendi oturuyormuş gibi kahvaltı malzemelerini Ayvalık'dan getirmiş. Zeytinler, peynirler  masaya kutu içinde değil beyaz bir tabak içinde, yörenin özel ürünleri olarak geliyor. zeytin taneyle değil bir tabak sunuluyor. Domates ise yörenin ürünü ve dilim dilim sizi bekliyor. Bal bir tutam değil, bir kase içinde. Ekmek ise bazlama dedikleri köyün özel ekmeği. Bir dilik yediğinizde başka bir şey yemek istemezsizin bile; öylesine lezzetli. yumurta isteğinize göre yapılıyor. 

Yani masaya oturunca önce gözünüz doyuyor. Sonrasında da karnınızın doymaması imkansız. Zaten böyle bir kahvaltı sonrası öğle yemeği bile yemek istemeyeceksiniz.

Tabii öğle yemeği isterseniz özel olarak çiğ börek, mantı gibi alternatifler de mevcut. 

Selimiye'de ayrıca Sardunya Restoran'dan bahsetmeden geçmek olmaz. Burası Selimiye’nin en eski 35 yıllık işletmesi. Bölgenin en popüler restoranlarından biri. Özellikle akşamları iskele üzerine kurdukları masalarda yemek yemek gerçekten çok keyifli. Ürünleri lezzetli ve taze. Fiyatları ise genel olarak yüksek. Ama “ Tatildeyim. Bir de keyif yapayım!” diyorsanız denemeye değer.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.956.080