ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Şanlıurfa
HAVA
DURUMU
Adana
23/34°
ADANA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

 

 

KARAYOLU İLE İSTANBUL-URFA

Önünüzde 1274 kilometrelik yol var. Sizleri uzun ve zahmetli bir yolculuk beklediği kesin. Ancak ilk hedef, İstanbul- Kaynaşalı arasında otobanı kullanmak. Sonra da Bolu dağı geçişi var. Eğer vaktiniz varsa İstanbul’dan erken yola çıktıysanız, Bolu dağında kahvaltı molası verebilirsiniz. Belki de canınız güzel domates çorbası çekerse Varan tesisleri ne güne duruyor. 

 

Bolu dağından indikten sonra, tekrar otobanı kullanmak en mantıklısı. Hem kamyonlarla, hem TIR’larla uğraşmadan keyifli yolculukla Ankara’ya ulaşıyorsunuz.

 

Arkasından önce Kırşehir’e, sonra Nevşehir’e ulaşıp, Niğde üzerinden Pozantı’ya geliyorsunuz.  Ancak bu yolda dikkatli olmakta fayda var. Çünkü dağdan aşağı inerken balatalara dikkat. Yol boyunca yer alan kamyonlar, trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek kadar sizin sabırlarınızı zorluyor. O nedenle bu yolu, hız yolu olarak değil de, etrafı keyifle seyretme fırsatı olarak değerlendirin. En azından ayaklarınız da dinlenir, gözleriniz de. Tabii ki sizde...

Pozantı’dan inerek, Tarsus’a ulaşıyorsunuz. Otobanda Adana ve Gaziantep’e gelirken, Nur dağı, Türkiye’nin en iyi karayolu uygulamalarının yer aldığı 3 büyük viyadük ve iki kavisli tünelle geçiliyor. Etrafı seyretmeyi, yolun keyfini burada çıkarmayı unutmayın.

 

GAZİANTEP-URFA İŞKENCE YOLU!


 

Gaziantep’ten sonra Urfa yoluna çıktığınızda, bir anda hız sınırınız 40 kilometrelere düşüyor. Çünkü ne yazık ki, Bu iki ili ve daha doğrusu Gaziantep’i Kuzey Irak’a ve  İran’a bağlayan bu yol, işkence yoluna dönüşüyor. Çünkü yol bozuk ama hem de nasıl bozuk..

 

Günde binlerce aracın geçtiği yol otoban bitmediği için, tek gidiş gelişli bir yol. Bu yoldan Urfa’ya ulaşmak işkence! Her adımda, “Bozuk yol” “Tamirat çalışması var”, tabelaları karşınıza çıkıyor. Aşırı sıcaklarda, aşırı yüklü araçlar nedeniyle çöken asfalt da bu yola eklenince, kendinizi bir anda uzun konvoyun peşinde buluyorsunuz. Sollama yapmanız da çok tehlikeli olunca, o kısacak yol gözünüzde büyüyor.

 

Yani, İstanbul- Gaziantep arası sizi belki çok yormaz ama, Gaziantep-Urfa yolu yorgunluğunuza yorgunluk katacak bir yol. Tedbirli olun. Gerekirse Gaziantep’te mola verin. Gerekirse, Urfa yolu üzerinde yer alan, Birecik’te mola verin. Kelaynak yetiştirme çiftliğini gezin.

 

UÇAKLA

İstanbul’dan direk THY ve özel havayolu şirketlerinin uçaklarıyla Gaziantep’e gitme şansınız var. Ankara’dan da uçakla Gaziantep’e ulaşıp, karayolu ile Urfa’ya gidebilirsiniz.

 

 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.012.499