ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Şanlıurfa
HAVA
DURUMU
Adana
8/18°
ADANA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Urfa’da alışverişin kalbi tabii ki Kapalıçarşı’da atıyor. Burada aklınıza gelebilecek hemen her türlü ürün kendilerine ayrılan sokaklarda satılıyor. Bunlar arasında terzilerin bulunduğu sokak ise bir başka ilginç yer. Bu sokakta yan yana dükkanlarda dizili onlarca terzi, bir dikiş makinesinden oluşan tezgahlarında siftah bekliyorlar sakince. Kimi kumaş pazarından aldığı elbiselik kumaşları kimi gömleklikleri buraya getiriyor. Anında istediği şekilde kendisine elbisesi dikiliyor. Eğer üzerinizdeki giyside bir sorun varsa anında tamir ediliyor. Dikiliyor.


 Eğer kendinize halı ve kilim almak istiyorsanız, Kapalıçarşı içinde bulunan Sipahi Pazarı tek adres. Birbirinden renkli, farklı desenli kilim ve halılar müşterileri bekliyor. Türkiye’nin hemen yer yerinden gelen kilimler ve halılar burada. Fiyatları da büyük şehirlerdekilerden çok uygun.

Urfa denince akla gelen bir başka geleneksel ürün ise keçe. Kapalıçarşı’da sadece keçe değil, geleneksel ürünlerden olan “yamşah” yani aslında başörtü olarak yapılan ama günümüzde masa örtüsü olarak kullanılan  dokumalar da  bulma imkanınız var.

 

URFA ÖZGÜ GÜMÜŞ BİLEZİKLER.

 

Mahmut Tekin, Şanlıurfa'da şehre özgü akıtma bilezikleri bulabileceğiniz bol çeşitli en uygun yerlerin başınd geliyor. Tekin dükkanında yer alan ürünleri şöyle anlatıyor:

"Tamamen el işi olarak yapılır. Zinciri ve üstü el işi. Eski tarihe dayanıyor. En az 150 yıllık bir model. Böyle bir tanesi 4-5 günden aşağı çıkmaz. Urfa düğünlerinde kesim kağıtlarına yazılır. Onu almak altın olarak şart konulur. Akıtma denilir. Gerdanlık elmas olarak. Telkari ve şimralı diye geçer. Oymalı ve telkari olarak değişiyor."

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.899.661