ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Karaburun (Çeşme)
HAVA
DURUMU
İzmir
22/38°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Biraz yağmur ve rüzgara karşın yine de gidilir

Karaburun merkeze çıktığınızda, sol tarafta ağaçların altında oturma yerlerinin de bulunduğu iki tane cafe var. Ama bunlar şehirlerde bildiğimiz cafelerden değil. Ağaçların altına masaları atmışlar. Nefis bir Karaburun manzarası. Bir yandan dağları seyredip bir yandan da şehir merkezini izleyebiliyorsunuz. Yalnız buraya otururken dikkat edin. Çünkü birinde fabrika işi dondurma var. Yani her yerde bulabileceğin lezzet ve standartta.

7 KARDEŞLER DONDURMACISI

Diğerinde yani, 7 Kardeşler Dondurmacısı’nda ise, 150 yıllık deneyimin ve kaliteli yöre sütlerinden yapılan gerçek sakızlı Karaburun dondurması var. Sakızlar Yunan adalarından geliyor ne yazık ki. Ancak sütler ve yöntem Türk usulü... Bir zamanlar yukarıda resmi görülen Metin Usta'nın kendi elleriyle yaptığı dondurmalar, artık vefatının ardından aile üyeleri tarafından eski formüllerle ve kaliteyle yapılarak gelenek devam ettiriliyor. 


Çikolatalı, bademli başta olmak üzere bir çok dondurma çeşidi mutlaka tadılmalı. Özellikle de mevsiminde Karadutlu dondurma. Lezzetini unutamayacaksınız.

Karaburun dondurmasının lezzeti hiç bir yerde yok. 

İkisi arasında ne fark var derseniz, yiyince anlıyorsunuz. Dondurmanın özelliği Karaburun’da otlayan hayvanların sütlerinden yapılması.  Günlük olarak yapılan ürünlerin tadına bakın.

Karaburun, İzmir’den  uzak oluşu nedeniyle, çok lüks şık lokantaları barındırmıyor. 

ALBATROS

İsmet’in yeri olarak bulunan bilen bu restoran ise deniz ürünleri konusunda Karabur’un yüz akı neredeyse. Özellikle Karaburun kalamarının tadına mutlaka bakın. Bulabilirseniz ise, kalamar yumurtası bir başka lezzet. 

Tavada eritilen tereyağı içinde kırmızı biber ile sote edilen kalamar yumurtası daha sonra servis ediliyor. Her zaman bulma imkanınız yok. Ancak bir iki gün önceden sipariş verip bu lezzetin tadına bakabiliyorsunuz.Limanda yer alan bu restoran da fiyatlar da uygun.NUMBER ONE:

Limanda bulunan Number One Restoran, bir başka lokanta. Temiz, garsonları hızlı. Mezeleri leziz. En önemlisi ise, yediğiniz her türlü balık günlük ve deniz ürünü. Kültür ürünü balıklara da isterseniz ulaşabiliyorsunuz. Deniz levreğini, çipurayı buradan daha güzel, taze ve leziz başka bir yerde bulmak gerçekten zor. Çünkü koca yarımadanın neredeyse ucunda yer alan tek yerleşim yeri olan Karaburun’da çevre kirliliği en az düzeyde. O nedenle balıklar da lezzetli... 

Mevsiminde levrek, çipura, tekir balıklarının tadına doyamayacaksınız. Lezzetli balıklar, temiz ve hızlı bir servisle masaya geliyor. Yanında da kalamar, patlıcan közleme ve bilumum mezeler yer alıyor. 

Patlıcan közlemenin özelliği ise, bütün patlıcan közlenmiş olarak masaya geliyor. Siz bıçakla isteğinize göre kesip üzerine zeytinyağı döküp yiyorsunuz. Yanında ise, köy ekmeği ızgara edilmiş olarak sıcacık geliyor. Masada kalan ekmekler varsa üzülmeyin. Atılacak diye. 

Bir çok yörede yenilecek balıklar sıralamasında en sonlarda kalan kefal, Karaburun’da hemen her mevsim lezzetle yenilebiliyor. Bunun da nedeni bölgenin denizinin temizliği ve balıkların nispeten daha iyi beslenmeleri. Bu da balıkların lezzetini artırıyor.

 

ZEYTİN LOKANTASI

Karuburun’da Hakan Erdinç’in işlettiği lokantada özellikle sabahları doğal gıda ürünlerinden oluşan kahvaltıyı mutlaka yapın. Her şey var aklınıza gelen. Fiyatları da uygun.


 

LOKANTALARIN  YERİ; Number One, Karaburun limanının hemen baş kısmında yer alıyor. Yine limanda neredeyse kendin pqişir kendin ye tarzında, biraz daha salaş  balık lokantaları yer alıyor. Lokantalarda gerçekten leziz taze balıklar var. Kesenize göre oturup doyana kadar balık yemenin keyfini çıkarıyorsunuz. Hem de izmir gibi nispeten hesaplı olan bir şehre göre bile daha uygun fiyatlarla. İstanbul ile fiyatları hiç kıyaslamayalım daha iyi...

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.012.452