ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Karaburun (Çeşme)
HAVA
DURUMU
İzmir
16/27°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Biraz yağmur ve rüzgara karşın yine de gidilir

Karaburun, Eg eve Akdeniz kıyalarında yerli yabancı turistler tarafından akın akın gidilen yerlerden değil. Bu nedenle sessiz, sakin, kalabalıklardan kaçan , ilginç yerlerden hoşlanan gezginler için ideal yerlerden biri.

 

BİRAZ TARİHİ BİLGİ...
Karaburun, Urla Yarımadası'nın kuzeyinde  yer alıyor. İzmir Körfezi boyunca kuzey ve batı kıyıları güzel koylarıyla bir şerit halinde uzanır. İlçenin geçmişi ve insani yerleşimi  taş devrine kadar uzanıyor.

 

Çakmaktepe mevkiinde yapılan kazılarda elde edilen buluntulardan Hititler Dönemi'nde buranın ileri bir kültür merkezi olduğu, daha sonra yöreye egemen olan Aiol , Lidya. Helen ve Roma uygarlıkları döneminde kültür ve ticaret merkezi olarak geliştiği biliniyor.

Karaburun aslında, İzmirlilerin Urla yarımadasındaki, Mordoğan ve Urla gibi yazlık yerlerinin bulunduğu bir yer olarak yıllarca bilindi durdu. Özellikle Karaburun yolu üzerindeki Mordoğan, yazlık evleriyle günü birlik tatilcilerden çok, İzmir ve civarında yaşayanlara seslendi.

Karaburun’un çok göz önünde bulunmamasının nedenlerinden biri ise, yolunun bozuk olması. Bu nedenle geleni gideni az olan bir yer olarak biliniyor. Ama masmavi deniziyle, yemekleriyle, doğasıyla mutlaka görülecek yerlerden biri.

İzmir Körfezi’nin batı ucunda yer alan Karaburun, kendi adıyla anılan yarımadanın en bakir yöresidir. Karaburun’un en büyük zenginliği ise, bozulmamış doğası, mavi bayraklı koyların yer aldığı denizi ve bölgenin nefis bitki örtüsüdür. O nedenle Karaburun özelliğini kaybetmeyen Türkiye’deki çok az yerden biridir.

Karaburun Yarımadası’nın en büyük özelliği, zeytinde "Hurma"yı, çiçekte "Nergiz"i, sebzede "Enginar"ı, kendine has özellikleriyle sadece burada bulma şansının olmasıdır. Yüzlerce şifalı otu, onlarca çeşit Kekik ve Adaçayını, doğanın eşsiz hediyesi yüzlerce kır çiçeğini,  Karaburun Yarımadası bünyesinde barındırmaktadır.

İzmir çevresinin en temiz denizi Karaburun’dadır dense yeridir. Dalma merakı olanlar için de Karaburun alternatifler sunmaktadır. Yanınızda dalma malzemelerinin bulunmasında fayda var.

 Karaburun çevresinde de denizden gezilebilecek yerler yer alıyor. Bunların başında ise, Büyükada ve Küçükada geliyor. Adaların denize girmeye uygun son derece güzel sahilleri de bulunmakta.

Karaburun’da çok az yerde görebileceğiniz bir manzara var. O da masmavi deniz kenarında yer alan limanla, günlük yaşam içiçe. Hem de öyle içiçe ki şaşırırsınız. Limanın içinde bazı evlerin girişleri, balkonları bile var. İnsanlar evin camına çıkıp, denizden gelen eşlerini herhalde burada bekliyordu diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Bir yanda balıkçılar ağlarını onarıyor aile yakınlarıyla birlikte. Bir yanda da balıkçılar teknelerinde çalışıyor. Evlerinde oturan aileleri ise, denize 3 metre uzaklıkta oturup günlük yaşamı evlerinde hissediyorlar adeta. Her şey kendi doğallığı içinde. Sessiz sakin...

 

Karaburun’da kalınca etrafta gidilecek yerler arasında ilçe merkezi geliyor. Denize limanda bile girebiliyorsunuz. O kadar temiz. Ya da lokantada yemek yiyip hemen yanında üstünüzdekileri çıkarıp mayonuzla tabii ki denize girebiliyorsunuz. Yani Karaburun’da hemen her yer doğal plaj.

 

Karaburun içinde "Mavi Bayrak" taşıyan iki plaj mevcuttur. Bunlardan birisi "Akvaryum veya İncirlikoy Plajı" diğeri de "Bodrum Plajı"dır. Bunun dışında İskele, Kuyucak, İğdealtı, Akçakilise, Dolungaz gibi plajlar da vardır.

MORDOĞAN
Gidilecek bir başka yer ise, Mordoğan. Keyifli güzel bir balıkçı kasabası. Limanı yaşam yeri. Orada da sahilden liman yanından denize girebiliyorsunuz. Buranın bir kötü tarafı, deniz tarafı olması bile dağların bir çok yerini kooperatifler doldurmuş. Ama yine de liman keyifli. Balık lokantaları. Cafeler yer alıyor limanda.

Karaburun’da sessizlikten canınız mı sıkıldı. O zaman tekrar yola düşün. Mordoğan’a gidin. Burada yer alan diskolarda yılın moda parçaları eşliğinde keyifle dans edebilir, yorgunluk atabilirsiniz.

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.989.960