ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Karaburun (Çeşme)
HAVA
DURUMU
İzmir
26/44°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Biraz yağmur ve rüzgara karşın yine de gidilir

Karaburun yolunda satıcılarda her şey doğal.

 

Karaburun’da alınacak şeylerin başında özellikle geliş yolu üzerinde yol kenarında satılan yöresel zeytin, reçeller ön planda. Zeytinyağı’nı unutmamak gerekiyor.
Karaburun'da İzmir ve yakın çevreden gelenlerin ilgisiyle yöresel ürünlerin satıldığı bir çok yer açılmış durumda. Özellikle Karaburun merkezinde yer alan cafenin hemen yanında köylülerin ürettikleri ürünleri sattığı ufak tezgahlarda yöresel her türlü ürünü bulma imkanınız var. Ürünler arasında zeytin, zeytinyağı, zeytinli sabun, mevsimine göre sebze ve meyveler, iri Karaburun limonu... Yani yok yok. Hepsi de suni gübresiz doğal yetişen ürünler olduğu için az miktarda ve günlük olarak tezgahlara geliyor. 

 

KARABURUN HURMASI
Bir de yörede yetişen “Karaburun hurması” denilen zeytini bulursanız almayın unutmayın. Bu da ne oluyor derseniz anlatalım.

Hepimizin bildiği gibi zeytini dalından kopartıp yemek mümkün değil. Çünkü tadı biraz acı. İşte bunun için zeytin bir çok işlemden geçirilip soframıza geliyor. Ancak Karaburun bu konuda farklı bir yer. Çünkü doğanın bu saflığı ve güzelliği, Karaburun zeytininin dalından koparıldıktan sonra hemen yenen bir çeşidinin burada yetişmesini sağlamış. Dünyada bu tür zeytin bir tek Karaburun’da yetişiyor dersek, bunun önemini anlatabiliriz sanırım. İşte bu zeytin, öylesine güzel bir tatta ki, hurma gibi.

Yöresel ürünleri almayı unutmayın. 

Bu zeytini geliştirmek için Karaburun’da çalışmalar yapıyor yetkililer, ziraatçılar.

Civarda yol kenarı satıcılarında bu zeytini pet şişe içinde ya da  salamura yapılmış olarak bulma şansınız var tabii mevsiminde. Tuzsuz olan bu zeytini yetkililer bir önce sağlıklı bir ambalaj yapıp sunmak için çalışıyor bu arada.

Tabii eğer aracınızla gittiyseniz ve soğutmalı sisteminiz varsa, 7 kardeşlerden de dondurma alabilirsiniz. O eskilerde kalan, nefis, taze sütle yapılan hilesiz hurdasız sade dondurmanın tadını unutamayacaksınız.

Karaburun merkezde bir zamanlar sadece iki kafe ve dondurmacı varken, günümüzde her türlü ürünün satıldığı lokantalar, cafeler bulunuyor.

Bir de köylülerin satış yaptığı, bölüm var.

Burada gerçek bölge insanının yöreden topladığı adaçayı, kekik, nane başta olmak üzere bütün ürünleri buluyorsunuz.

Yaz başında gittiyseniz dalından toplanan erikler, kayısılar ve diğer meyveler tam tadında. Unuttuğunuz tatları burada bulacaksınız. 

Gerçek zeytinyağından yapılan beyaz sabunu daha önce görmediğinizi tahmin ediyorum. Burada köylüler kendi yaptığı zeytinyağı sabununu da satıyor. 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.045.640