ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Kapadokya
HAVA
DURUMU
Nevşehir
6/15°
NEVSEHIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Tam zamanı
sıcak olur ama yine de gidilir.
Sonbahar:
Kış:
gidilebilir
Karlar altında bir başka güzel

Ürgüp'ten Cumhuriyet  meydanýnda bulunan Þömine Cafe-Restoran açýk ve kapalý bölümleriyle hizmet veriyor. Açýk  terasý ve ahþap çatýdaki vernikli koyu renk aðaç masalar, çevreye hakim olan odun kokusunun  nereden geldiðinin ipuçlarýný veriyor.

Avanos çömleðinden yapýlmýþ tuzluk - biberlik ve þamdan da  bu manzarayý tamamlýyor. Kiremitte kuzu, tavuk, alabalýk, mantar, (kuþbaþýlý, soðanlý, kaþarlý)  pideler, lahmacun ve güveç; restoranýn spesiyalleri arasýnda.

 

 

TESTÝ KEBABI...

Ama bir de testi kebabý var. Ýçine kuzu eti, biber, mantar, patlýcan, domates ve tereyaðý konulup, aðzý hamurla kapatýlan testi,kýsýk  odun ateþinde yavaþ yavaþ piþiriliyor. Gerçekten çok yavaþ, çünkü bu iþlem tam 5 saat sürüyor. 5  saatin sonunda en az iki kiþilik olan testi masaya geliyor. Testinin aðzý satýrla bir vuruþta kýrýlýyor, pirinç pilavý ve iç pilavla servis yapýlýyor. Yemek, hýzlý çay ve kahve ikramý ile son buluyor.

Ürgüp halkýnýn bir kýsmý 1700'lü yýllarda Osmanlý sarayýnda çalýþtýðý için, sarayýn kültürü, nezaketi - örf ve adetleri ve yemekleri, nohutlu yahni, serdeli pilavý, mantý, ayva ve elma dolmasý, kayýsý yahnisi, aside, bulamaç, tandýr fasulyesi bölgeye getirilmiþtir. Ancak bugün bu yemekleri bulabilmek neredeyse imkansýz gibidir.

 

GÜVEÇTE KURU FASULYE

Yolunuz Kapadokya'ya düþünce, Avanos'ta uðramadan gitmeyin. Kýzýlýrmak'ýn muhteþem çamurundan yapýlan birbirinden ilginç çanak, çömlek almanýn yaný sýra, yemek için de Tafana'ya uðrayýn. Burasý içeri girer girmez sizi saracak, keyifli bir mekan.

Ahþap aðýrlýklý keyifli dekorunda, her türlü pide ve kebap çeþidini bulabilirsiniz. Ancak kebaplarýn kömür ateþinde piþtiði ocakbaþýnda, koca tencere içinde sizleri bekleyen kurufasulyeyi de tadýn deriz. Güveçte servis edilen kuru fasulye aðzýnýzda daðýlacak lezzette.

Lokantada gerçekten keyifli yemek için her þey mevcut. Gezerek yorulan ayaklarýnýzý ve bedeninizi dinlendirmek için bundan iyi yer bulamazsýnýz deriz.

Haa bu arada "Tafana ne?" derseniz. Onu da hatýrlatalým. Eski Avanos evlerinde ekmek piþirilen ve saklanan yer olarak biliniyor. Aslýnda orada hem oturma odasý, hem mutfak niteliði olurmuþ. Yani bugünün Amerikan mutfaklarý tarzý bir yer.

 

 
FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
404 Page Not Found
© 1998-2022 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 4.496.275