ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Kapadokya
HAVA
DURUMU
Nevşehir
17/30°
NEVSEHIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Tam zamanı
sıcak olur ama yine de gidilir.
Sonbahar:
Kış:
gidilebilir
Karlar altında bir başka güzel

Ürgüp'ten Cumhuriyet  meydanında bulunan Şömine Cafe-Restoran açık ve kapalı bölümleriyle hizmet veriyor. Açık  terası ve ahşap çatıdaki vernikli koyu renk ağaç masalar, çevreye hakim olan odun kokusunun  nereden geldiğinin ipuçlarını veriyor.

Avanos çömleğinden yapılmış tuzluk - biberlik ve şamdan da  bu manzarayı tamamlıyor. Kiremitte kuzu, tavuk, alabalık, mantar, (kuşbaşılı, soğanlı, kaşarlı)  pideler, lahmacun ve güveç; restoranın spesiyalleri arasında.

 

 

TESTİ KEBABI...

Ama bir de testi kebabı var. İçine kuzu eti, biber, mantar, patlıcan, domates ve tereyağı konulup, ağzı hamurla kapatılan testi,kısık  odun ateşinde yavaş yavaş pişiriliyor. Gerçekten çok yavaş, çünkü bu işlem tam 5 saat sürüyor. 5  saatin sonunda en az iki kişilik olan testi masaya geliyor. Testinin ağzı satırla bir vuruşta kırılıyor, pirinç pilavı ve iç pilavla servis yapılıyor. Yemek, hızlı çay ve kahve ikramı ile son buluyor.

Ürgüp halkının bir kısmı 1700'lü yıllarda Osmanlı sarayında çalıştığı için, sarayın kültürü, nezaketi - örf ve adetleri ve yemekleri, nohutlu yahni, serdeli pilavı, mantı, ayva ve elma dolması, kayısı yahnisi, aside, bulamaç, tandır fasulyesi bölgeye getirilmiştir. Ancak bugün bu yemekleri bulabilmek neredeyse imkansız gibidir.

 

GÜVEÇTE KURU FASULYE

Yolunuz Kapadokya'ya düşünce, Avanos'ta uğramadan gitmeyin. Kızılırmak'ın muhteşem çamurundan yapılan birbirinden ilginç çanak, çömlek almanın yanı sıra, yemek için de Tafana'ya uğrayın. Burası içeri girer girmez sizi saracak, keyifli bir mekan.

Ahşap ağırlıklı keyifli dekorunda, her türlü pide ve kebap çeşidini bulabilirsiniz. Ancak kebapların kömür ateşinde piştiği ocakbaşında, koca tencere içinde sizleri bekleyen kurufasulyeyi de tadın deriz. Güveçte servis edilen kuru fasulye ağzınızda dağılacak lezzette.

Lokantada gerçekten keyifli yemek için her şey mevcut. Gezerek yorulan ayaklarınızı ve bedeninizi dinlendirmek için bundan iyi yer bulamazsınız deriz.

Haa bu arada "Tafana ne?" derseniz. Onu da hatırlatalım. Eski Avanos evlerinde ekmek pişirilen ve saklanan yer olarak biliniyor. Aslında orada hem oturma odası, hem mutfak niteliği olurmuş. Yani bugünün Amerikan mutfakları tarzı bir yer.

 

 
ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.174