ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Kapadokya
HAVA
DURUMU
Nevşehir
17/30°
NEVSEHIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Tam zamanı
sıcak olur ama yine de gidilir.
Sonbahar:
Kış:
gidilebilir
Karlar altında bir başka güzel

Peribacaları,doğanın harikası...

 

SÜTTE KAVRULMUŞ KABAKÇEKİRDEĞİ!

Kabak çekirdeği severmisiniz? O halde Ürgüp çarşısından sütte çifte kavrulmuş çekirdek  almayı  sakın unutmayın. İri taneli, etli ve içi ayrı, kabuğu ayrı lezzetteki  kabakçekirdeğinin torbası 1milyon. Bölgenin şarapları da ünlü, ancak seçerken  dikkat etmek gerekiyor.

Ürgüp'te kurulan  pazarda ise, köylerdeyapılan çöreotlu yağlı peynirler, çökelek yoğurt ve  çiçek  mevsiminde buğday, kayısı, badem ve iğdeden eldeedilen çiçek ballarından  alabilirsiniz.

Uçhisar...

 

ORTAHİSAR

Bir başka alışveriş yeri de Ortahisar...Tatil dönüşleri sevdiklerimize farklı ve ender görülen hediyelerle sevindirmek isteriz... Bu nedenle Ortahisar Kale dibinde, 35 yıldır antikacılık yapan Ahmet Yönemli'ye ait, "Ara - Bul"antika dükkanına bakanlar akla gelmedik, birçok nadide eşyayı bulabiliyorlar...

Osmanlı, Rum ve Ermeni ustaların yaptığı parçaların arasında, taş oyma kapı süsleri, güvercin sulukları, ibrikli leğence set (el yıkama için misafir önüne getirilen sabunlu, havlulu ibrikli set), antik silahlar, biblolar, akik lapis, kehribar taşlarıyla süslü gümüş takılar, tesbih koleksiyonları, deve çanları, el terazileri, taş baskı kalıplar, tavandan çekince boyu ayarlanan cam abajurlar, denizci fenerleri veya 140 yıllık geçmişi, bir milyarlık fiyatıyla faal çift zemberekli gramafon bulunabiliyor.

Yönemli'nin devamlı müşterileri var. Ortahisar'ın oyma kapı, oyma şömineli taş evlerini satın alıp, Türk usulü döşeyen yabancılar ise en çok ahşap şerbetlikler, sedirler, oyma tavan göbekleri, oymalı ceviz çeyiz sandıkları, dolaplar, küpler, mangal, bakır sini, halı ve kilimlere ilgi gösteriyorlar.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.136