ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Esentepe
HAVA
DURUMU
Bolu
7/20°
BOLU
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Tam zamanı
sıcak olur ama yine de gidilir.
Sonbahar:
Kış:
gidilebilir
Karlar altında bir başka güzel

GEREDELİLER'in seyir tepesi Esentepe, dinlendirici özelliğinin yanı sıra, çeşitli aktivitelerle dolu. 

Tüm bölgeyi kaplayan sarı ve karaçam ağaçları, incelenecek ve aynı zamanda uzun süre seyredilecek anıtsal özellikler taşıyor. Mitolojik hikayeler ve Akıncı Türkler'den Horasanlı Ramazan Dede'nin kabrinin de bu tepede bulunması  nedeniyle yıllardır korunan ve hiç ağaç kesilmeyen Esentepe'deki en genç çam ağacı 400 yaşında...

Heykelleşen gövdeleriyle "aşk ağaçları" ve konikleşmiş dallarıyla "avize çam" gibi garip şekilli ağaçlar bulunuyor tepede...

Ağaçların yüksek seviyede olanları, gövdelerinden sarkan sakallarla ilgi çekiyor. Otelin tam karşısındaki Kırklar piknik sahasındaki ormanlık alanda, hava şartları gözönüne alınarak yapılmış, dik çatılı, şık ve farklı görünümlü bembeyaz bir cami bulunuyor.
 

1500 metreden 1700 metreye çıkanlar, zirvede Kültür Bakanlığı ve Gerede Belediyesi'nin katkılarıyla restore edilerek yenilenen "Keçi Kalesi" ile karşılaşıyorlar.

KEÇİ KALESİ 
Kaleyi tırmanırken çıkacağınız patika yol mevsiminde kuşburnu cenneti gibi. Yol, Gerede Ovası manzarasına  sahip. Trekking sahası, fauna ve florasıyla hayranlık uyandıran bir parkura sahip. 
Bölgede ayrıca çeşitli hayvanlar da yaşıyor. Ötücü kuşlardan saka, karabakkal seslerinin yanısıra, karlık kısımlarda da ayı, kurt, çakal, sansar, karaca, tilki, gibi hayvanları göremeseniz bile ayak izlerine rastlıyorsunuz.

Fişekliği kuşanıp, tüfekli rehber eşliğinde yürüyüşe başlayan gruplar, kaleye yarım saatte çıkıyorlar. Bölgede şubat ve mart aylarında yükselen kar seviyesi nedeniyle, Keçi Kalesi'ne çıkamayabilirsiniz. Ama otelin 100 metre uzağına indirilen lift yanında, 350 metrelik kayak pisti, yeni başlayanlarla, tecrübeli kayakçılara hizmet veriyor

SİZ DE KAYABİLİRSİNİZ...

Kayak yapmayı bilmiyorsanız ya da "bu yaştan sonra olur mu?" gibi kuşkularınız varsa, hiç endişe etmeyin. Esentepe Kayak Pisti'nde gerekli malzemeleri bulabirsiniz. Malzeme kiraları ve eğitici ücretleri, diğer kayak tesislerine göre hayli uygun.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.787