ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Diyarbakır
HAVA
DURUMU
Diyarbakır
13/30°
DIYARBAKIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

OTEL BÜYÜK KERVANSARAY

Diyarbakır'da özellikle şehir merkezinde kalabileceğiniz yeni ve modern oteller yer alıyor. Son yıllarda kalacak yer konusunda önemli gelişmeler var. Ama bunlar arasında biri var ki, bölgede kalınabilecek en iyi yerlerin başında geliyor. Eğer geleneksel yerlerde kalmak istiyorsanız, ama aynı zamanda da her türlü günlük ihtiyacınızı rahat şekilde karşılamak istiyorsanız burası tam size göre. 
Burası bir zamanlar Deliller Hanı olarak bilinen Büyük Kervansaray Oteli. Otel, ipekyolunu kullanarak Suriye , İran ve Hindistana gidecek olan tüccarlar için yaptırılan Bezirgan Hanı'nın karşısına, cami ve medreseyle birlikte bir külliye olarak 1521 yılında başlanmış ve 1527 yılında bitirilmiştir. Delil, eskiden hacca gidecek hacılara rehberlik eden kişilere verilen isim. Han 72 oda 17 dükkan ve 800 deve alabilecek kapasitede bir ahırdan oluşmuş. Siyah ve beyaz taştan yapılan otelin beyaz taşları Urfa'dan siyah taşlar ise Kurtboğaz taş ocağından çıkarılmıştır. Otel şehir merkezine biraz uzak. Ama yürüyerek 15 dakikada merkeze ulaşabiliyorsunuz. Otel Türkiye'deki kervansarayların en büyüğü. Odalarının hepsi elden geçirilmiş. Orijinallikleri bozulmadan birleştirilmiş.. İçlerinde gömme banyolar var. Oda isimleri ise Dicle, Fırat KaracadağKral KızıHasankeyfiMezepotamya, AmidSaray Kapı, İç Kale gibi. İçinde 15 suit odası yer alıyor. Banyoları jakuzili... Ayrıca sauna, lobi, kuaför, Osmanlı Hamamı, 600 kişilik restoran, 3 bin kişilik havuz başı, bulunuyor. Ayrıca bilgisayar, faks gibi modern iletişim imkanları da var. Yani burada kaldığınız zaman 500 yıllık kervansarayda kalmanın heyecanı ve keyfini çıkarıyorsunuz.

Otel sahibinin bir de Dicle Üniversitesi yolunun biraz ilerisinde özel bir hayvanat bahçesi var. Burası da yeşillikler içinde bir yer... İsteyen gidip piknik yapabiliyor. Özel çardaklarından oturup sıcak havalarda keyif yapabiliyorlar.. Ayrıca ayı gibi ender bulunan hayvanlar da parkta yer alıyor.

DEDEMAN OTELİ

Yok ben modern bir binada kalmak isterim derseniz, onun için gideceğiniz yer belli. Şehir merkezinde yer alan Dedeman oteli. Beş yıldızlı otelde her türlü konfor yer alıyor. Otelle ilgili her türlü bilgiyi internette bulunan her türlü bilgiyi, www.dedemanhotels.com web sitesinden alabilirsiniz.

DEMİR OTEL

Diyarbakır'ın en eski otellerinden biri. Birkaç yıl öncesine kadar en popüler yerlerden biriydi. Ama günümüzde yeni açılan oteller nedeniyle biraz gözden düştü. Yine de şehir merkezinde oluşu nedeniyle tercih edilebilir.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.809