ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Diyarbakır
HAVA
DURUMU
Diyarbakır
13/30°
DIYARBAKIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Diyarbakır surlarını mutlaka görün!

Diyarbakır bölgenin gerçekten en merkezi şehirlerinden biri. Çarşılarından özellikle İran'dan, Suriye'den getirilen kumaşları, her türlü ürünü bulabilirsiniz. Ama ağız tadına yönelik bir tad arıyorsanız, bölgenin en büyük özelliği olan örgü peynirleri almadan dönmeyin. Bunun için de günün erken saatlerdin Kervansaray oteli yolu üzerinde bulunan Peynir Pazarı'na mutlaka gidin. Burada aklınıza gelebilecek hemen her çeşit örgü peynir var. Fiyatları da uygun kalitesi de... Tadını seveceksiniz.

El sanatları burada satılıyor...

Eğer yakınlarınıza hediyelik eşya almak isterseniz, önemli bir adres, Kervansaray Oteli'nin altında bulunan yöresel ürünlerin satıldığı dükkan. Burada bulabileceğiniz hemen her türlü ürünün en büyük özelliği el işi ürünler olması. Mardin, Şırnak, İdil, Dargeçit'te Şirvan, dar gelirli genç kızlar, erkeklerin çalışmadığı ailelerin kızları bu el işi ürünleri yapıyorlar... Kızlara okuma yazma, hijyen dersleri verilirken, el becerilerini de geliştirmelerine yardımcı olunuyor. Satışta iğne oyasından yazmalar, dantel, kilimler var... Kök boyalardan heybeler tek parça olarak yapılıyor. Tezgahlardan çıkıyor. Gümüşler Mardin gümüşü. Motifleri ise eski dönemin... Öğrenciler kendi elleriyle yapıyorlar. Takılar eskiyi dönük otantik bir halde. Gelinliklerboyamalarmakrameler var... Özel çiçekler var. 7-8 kişi bir arada yapıyor... İşçiliği çok. Karbon kağıdından yapılıyor. Üzerinde tütünler var. Süsler incirin kurutulmasıyla yapılıyor. Kervansaray Oteli'nin girişinde bulunan kemerli dükkanların biri, otelin sahibi tarafından buraya bağış olarak satış amacıyla verilmiş....Gerçekten el emeği göz nuruyla yapılan ürünler, yöreden götürülebilecek en önemli hediyeliklerden biri...

 

Diyarbakır'da alışverişin diğer bir adresi ise, büyük şehirlerde neredeyse hemen her köşe başında yer alan alışveriş merkezlerin yeni açılanı. Burada da hem yöresel ürünleri hem de ulusal markaları bulabilme şansınız var.

 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.799