ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Birgi (Ödemiş)
HAVA
DURUMU
İzmir
23/42°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

ÖDEMİŞ'in yağlı kebabı meşhur. Yağda kızartılmış kıtır ekmek üzerinde servis edilen köftenin tadına doyulmuyor. Bu kebabi da en iyi yiyeceğiniz yer ise, Ödemiş Şehir merkezi’nde bulunan trafik ışıklarının yanından hemen sağa dönünce, sokağın başında bulunan Köfteci Hurşit.  

Burası gerçek anlamda bir esnaf lokantası. İçerde sadece köfte, yoğurt ve içecek yer alıyor. Ama özellikle pazarın kurulduğu gün giderseniz yemek yemek için uzun süre beklemeyi göze almalısınız. Ama ne kadar beklerseniz bekleyin beklediğinize değecek bir lezzeti burada tatma imkanınız var.

Ufak bir hatırlatma. Ne kadar aç olursanız olun, öncelikle kendinize “bir porsiyon köfte” söyleyin. Çünkü porsiyonlar öylesine büyük ve doyurucu ki, size yetiyor. Ayrıca yağda kızartılan ekmekler üzerinde getirilen köfteler lezzetinden damağınızda inanılmaz bir tad bırakıyor. Sırf bu tat için buraya bir kez daha gitmeyi isteyeceğinizden eminim. Yanında isteyeceğiniz ayran ve yoğurt ise gerçekten tam lezzetinde.

Ödemiş’te ayrıca, özellikle ramazan ayında ekmek dolması meşhur. Töngül katmeri denen Ödemiş'e özgü pide de gerçekten lezzetli.

Bölgede Töngel pidesi çok ünlü. 50 yıllık bir geçmişi var. Kıymalı, peynirli olarak yapılıyor. Ancak sadece sabahları bulma imkanı var. Sabah kahvaltısında yeniyor. Kapalı ve açık olarak yapılıyor. Üstüne yağ sürülüyor, İçinde yağ yok.

 

Birgi’de ise, konağın hemen yanında yeni restore edilen geleneksel Birgi evinde ev yapımı kurabiyeler, kekler börekler yeme şansınız var. Ayrıca önceden haber verilirse kalabalık gruplar için yöresel yemekler de hazırlanıyor.

 

Ev gerçekten el emeği göz nuruyla restore edilmiş. İki katlı. Giriş katında oturma grupları yer alıyor. İkinci katta ise, duvarlar yöresel ürünlerle bezeli. Bir de kütüphanesi var. Rahat ve dinlendirici bir yer.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.085