ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Birgi (Ödemiş)
HAVA
DURUMU
İzmir
10/16°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

ÖDEMÝÞ'in yaðlý kebabý meþhur. Yaðda kýzartýlmýþ kýtýr ekmek üzerinde servis edilen köftenin tadýna doyulmuyor. Bu kebabi da en iyi yiyeceðiniz yer ise, Ödemiþ Þehir merkezi’nde bulunan trafik ýþýklarýnýn yanýndan hemen saða dönünce, sokaðýn baþýnda bulunan Köfteci Hurþit.  

Burasý gerçek anlamda bir esnaf lokantasý. Ýçerde sadece köfte, yoðurt ve içecek yer alýyor. Ama özellikle pazarýn kurulduðu gün giderseniz yemek yemek için uzun süre beklemeyi göze almalýsýnýz. Ama ne kadar beklerseniz bekleyin beklediðinize deðecek bir lezzeti burada tatma imkanýnýz var.

Ufak bir hatýrlatma. Ne kadar aç olursanýz olun, öncelikle kendinize “bir porsiyon köfte” söyleyin. Çünkü porsiyonlar öylesine büyük ve doyurucu ki, size yetiyor. Ayrýca yaðda kýzartýlan ekmekler üzerinde getirilen köfteler lezzetinden damaðýnýzda inanýlmaz bir tad býrakýyor. Sýrf bu tat için buraya bir kez daha gitmeyi isteyeceðinizden eminim. Yanýnda isteyeceðiniz ayran ve yoðurt ise gerçekten tam lezzetinde.

Ödemiþ’te ayrýca, özellikle ramazan ayýnda ekmek dolmasý meþhur. Töngül katmeri denen Ödemiþ'e özgü pide de gerçekten lezzetli.

Bölgede Töngel pidesi çok ünlü. 50 yýllýk bir geçmiþi var. Kýymalý, peynirli olarak yapýlýyor. Ancak sadece sabahlarý bulma imkaný var. Sabah kahvaltýsýnda yeniyor. Kapalý ve açýk olarak yapýlýyor. Üstüne yað sürülüyor, Ýçinde yað yok.

 

Birgi’de ise, konaðýn hemen yanýnda yeni restore edilen geleneksel Birgi evinde ev yapýmý kurabiyeler, kekler börekler yeme þansýnýz var. Ayrýca önceden haber verilirse kalabalýk gruplar için yöresel yemekler de hazýrlanýyor.

 

Ev gerçekten el emeði göz nuruyla restore edilmiþ. Ýki katlý. Giriþ katýnda oturma gruplarý yer alýyor. Ýkinci katta ise, duvarlar yöresel ürünlerle bezeli. Bir de kütüphanesi var. Rahat ve dinlendirici bir yer.

FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
404 Page Not Found
© 1998-2022 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 4.496.150