ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Alaçatı
HAVA
DURUMU
İzmir
22/42°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
En güzel zaman
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir ama yağmur var
Biraz yağmur ve rüzgara karşın yine de gidilir

Alaçatı, son bir kaç yıldır özellikle İzmir’de yaşayan, yaşam ve yemek tutkunu genç iş kadınlarının öncülüğünde bambaşka bir kimliğe büründü. Bu yeni nesil girişimciler, her biri dökülen, yıllarca el uzatılmamış evleri tek tek alarak, büyük bir keyifle yemek yenilecek ve kalınacak yeni lezzet durakları ortaya çıkardılar.

O EV

Bunların başında, O Ev geliyor. Sahibi Alaçatı’yı ilk keşfedenlerden biri Emel Aliberti. O Ev, bugünlerde Türkiye’nin en şık otel ve restoranlarından biri haline gelmiş durumda. Hizmet veren bina satın alındığı zaman tam virane halindeymiş. 4 yıl süren bürokratik işlemler, uğraşmalardan sonra burası çok farklı bir dekor anlayışıyla, hizmete girmiş.

Mutfakta, 30 yıl Amerika’da şef olarak çalışan Emel Hanım’ın babası, Neşet Akalın’a emanet. Mönü’de dünya mutfaklarından seçmeler var.

50 kişilik bu tesiste, leziz yemekleri tatma imkanınız var. Fiyatları yemek kalitesiyle orantılı olarak standartların üzerinde. Ancak lezzetleri, verdiği tad ve genel atmosferle değer.

Tel; 0232 716 61 50


Alaçatı sokaklarında birbirinden ilginç dekore edilen irili ufaklı tesisler sizi bekliyor. 


GERÇEK İTALYAN DONDURMA ... DONDURMiNOAlaçatı'da hemen her köşede hem yerli hem de yabancı dondurma ürünlerini bulabilirsiniz. Ancak bunların içinde, Hacımemiş Sokak'ta son bölümde yer alan Dondurmino isimli yer, dondurma severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor. Çünkü burada dondurmalar gerçek sütle ve meyvelerle yapılıyor. Dondurmalarda herhangi bir suni ürün yok. Sahibi italya'da bu işi öğrenmek için hem para hem de zaman harcayarak, ağızlara layık dondurma üretiyor. Zaten kendisi de mutfakta yani yapımda yer alıyor. Ailenin diğer üyeleri ise işin başında bulunuyor. Yolunuz buraya düşünce özellikle sakızlı, mevsiminde karadutlu dondurmayı yiyin. Fiyatları biraz yüksek ama lezzetiyle değer. 


AGRİLLA

Bir zamanlar tütün deposu olarak kullanılan bina, şimdi ise özel tatları bulabileceğiniz restoran olarak müşterilerini ağırlıyor. En büyük özelliği ise kahvaltıları.

Tel; 0232 716 85 94

TRİO

Doğayla içiçe bir tesis. Yeşillikler içinde, leziz yemekler sizleri bekliyor.

Tel, 0232 716 88 22


Sailor's Otel'de sakizli muhallebi ve naneli limonatanin tadina mutlaka bakin!

 

İMREN TATLI VE HELVA EVİ.

1941 yılından bu yana açık. Sakızlı ve mercan köşklü dondurması meşhur. Ayrıca sakızlı kurabiyesini unutmamak lazım.

YILDIZ RESTORAN:

Yaz Kış açık. Selanikli aile tarafından işletiliyor. Selanik usulü soğan böreği ise çok lezzetli.

 

 SAKIZLI KAHVE.

Alaçatı’ya özgü bir başka lezzet. Sakızlı kahveyi Alaçatı kahvelerinde içebilirsiniz. Közde pişirilen bu kahve size bir başka lezzet verecek.

 

DELİCE

Bir restoran degil de, masal diyarı gibi. Tüller ve mumlarla bezeli dekorasyonuyla kendinizi adeta masal diyarında hissediyorsunuz. 
Şarap kavı gerçekten şarap tutkunlarını memnun edecek düzeyde.

Tel, 0232 716 62 60

CLUB BABA

Alaçatı’nın en renkli ve en büyük bahçesine sahip restoranı. Sahibi Metin Yeşil Sakız, 23 yıl Almanya’da bir Türk lokantasının işletmeciliğini yaptıktan sonra Alaçatı’ya yerleşmiş. Ege mutfağı ağırlıklı 150 kişilik restoranda, kahvaltılar çok leziz ve ünlü.

Tel, 0232 716 82 59

 

Alaçatı’da tabii ki, sadece lüks tesisler ve lokantalar yok. Dost Pide Evi’nde, Karadeniz’in pidelerini yeme şansınız var.

 

ÖZBİR CAFE

Her yerde bulamayacağınız kabakçiçeği dolmasının tadına mutlaka bakın.

 

ALAÇATI KAVUNU...

Tabii ki Alaçatı deyince, bölgenin kendine özgü kumlu ve kiraçli toprağında yetişen o özel tatlı ve sert kavunu unutmamak lazım. Kavun mevsiminde buraya gittiyseniz, motor arkasına bağladıkları römorklarında, büyük şehirlerde bulamayacağınız fiyatlarla köylülerin evlerin aralarında sattıkları kavunları mutlaka alın.

 

Bu kavunları bir de sonbahar aylarında ipe asarak yere temas ettirmeden saklamayı başarabilirseniz, kışın bu lezzetin tadına bakabilirsiniz...

FAHİR BALIK RESTORANI

Alaçatı’ya gidip de balık yemeden gelinir mi diyorsanız, haklısınız. Bunun için en iyi adreslerden biri, Alaçatı’ya yapılan yeni limanın hemen içinde bulunan Fahir Balık Restoranı. 
 

Büyük şehirlerde bulunan lüks balık lokantaları gibi değil. Dekoruyla, mutfağıyla sade. Hatta biraz salaş. Ama kömür ateşinde yapılan ızgara balıkların tadına doyulmuyor. Buzdolabından istediğiniz balığı kendiniz seçiyorsunuz. Sonra da limanı seyretmeye başlıyorsunuz.

 

Kömür atesinde balığınız pişerken bir yandan da salatanız hazırlanıyor. Bol limonlu salatanızı masanıza önce geliyor. Tadına bakarken, bir müddet sonra da kömür ateşinde ızgara edilen balığınız sofranıza arzı endam ediyor. Keyifle balığınızı yeme fırsatını yakalıyorsunuz. Fiyatları da göz korkutmayan cinsten.


Alaçatı girişinde bulunan elektrik üreten pervaneler.

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.270