ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Yeşilyurt Köyü
HAVA
DURUMU
Çanakkale
22/34°
CANAKKALE
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir ama yağmur var
Gidilebilir

Yeşilyurt köyü’nde kaldığınız tesislerin hemen hepsinde, kendi ürettikleri zeytinyağlarının en güzellerinin tadına bakabilirsiniz. Zaten köyde üretilen zeytinler yağlı olduğu için, neredeyse tamamı yağ üretiminde kullanılıyor. 

Zeytinyağları, sulu sistemle sızma olarak üretiliyor. Hem de bu zeytin ağaçları yaşlı ağaçlar. Yeşil zeytin sevenler için de erken hasatta toplanan zeytinler, salamuraya konuyor ve zamanı gelince kullanıyor. Köyde özellikle sabah kahvaltılarında, şehirde unuttuğunuz tadları bulabilme şansınız var.
Hatta zeytinyağı, tatlılarda ve pilavlarda bile kullanılıyor.

Sızma zeytin yağında dinlendirilen zeytinlerin tadına bakmaya doyamacaksınız.Köyde beslenen koyun ve keçi sütlerinden üretilen peynirler ise, süper marketlerin reyonlarında yer alanlardan çok farklı. Yağı alınmayan sütlerle yapılan peynirleri, mutlaka tadın.Köyde yapılan testi peynirinin tadına mutlaka bakın. 

TESTİ PEYNİRİ

Süt, kaynatılıp mayalandıktan sonra bir toprak testiye basılıyor. Toprağa gömülen testi,  en az üç ay sonra gömüldüğü yerden çıkartılıp, kırılır. İçinden çıkan leziz peynir de afiyetle yeniyor. Tabii yine bulabileceğiniz sepet peynirini ve İzmir’in eşsiz lezzetteki Tulum peynirini de unutmamak gerekiyor.

Bu arada köyde üretilen balları da geçmeyelim. Çünkü doğa harikası bu yörede üretilen ballar, kalitesi bakımından Rize’nin dünyaca ünlü ve çok az üretilen Anzer Balı’nın hemen ardından ikinci sırada yer alıyor. 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.122