ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Sarıgerme
HAVA
DURUMU
Muğla
6/17°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı ama sıcak olur
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Gidilebilir

Sarıgerme sahilinde, yürüyüşün ve sevginin tadını çıkaranlar.

Yıllar önce Sandros dağlarından kesilen nitelikli tomruklar, Dalaman Çayı'nda taşınırmış. Denize taşmasın diye de nehrin ağzına ağ gerilirmiş. Bölgede "Sarısu" isimli bir de çay varmış. İşte bu ağ germe işlemi ile çayın ismi birleşince, yörenin adı "Sarıgerme" oluvermiş.

Yılların rötarını, dev adımlarla kapatan tatil merkezi Sarıgerme, her yerde rastlanmayan doğası, yöresel özellikleri ve çevre zenginliğiyle tatilcilerin gözdesi.

Muğla iline bağlı Dalaman'a 12 kilometre uzaklıktaki Sarıgerme, uçaktan inince en çabuk plaja kavuşulan yer olarak da cazibesini koruyor.

Babaaba, Sarıgerme'de kıyıya  çok yakın...

Aslına bakarsanız, Sarıgerme'nin en gözde tatil merkezlerinden biri haline gelmesinin bir çok nedeni var. Bunlardan en önemlisi ve deniz ve kıyı şeridi. Bir mil açıkta bulunan Babaada, bir tür dalgakıran görevi yapıyor. Aynı zamanda kıyı şeridi arasında suyu sürekli sirkülasyonunu da sağlıyor. Sıcaktan bunalan ve durgun havayı sevmeyenlere doğal klima görevi, yapan hava akımı ve suyun değişkenliği gibi avantajlar, sörf ve yelkenciler için vazgeçilmez tadlar sunuyor.  Sahile yan yana gelen dalgalar, yüzenlere sadece bir kez temas edip geçiyor. Deniz, çocukların bile yüzebileceği sığlıkta, metrelerce devam ediyor. Kumsal ve denizde en ufak bir taş veya çakıla rastlanmıyor. Her mevsim değişen kıyı şeridi üzerinde ve su içinde kilometrelerce yürüyerek brozlaşabiliyorsunuz.

Bu yürüyüş ayak sağlığı için de en güzel masaj oluyor. Vücuttaki stress ve biriken elektrikten kurtulma, iyot, oksijen tedavisi gibi yararlar sağlarken, su içinde yürürken daha çok efor gerektiğinden bacak adalelerini de kuvvetlendiriyor.

Vücuda yapışmayan ince kumun altında ve İber Otel'in bahçesinde ise, Pisilis Antik Kentikalıntıları bulunuyor.

Kumlar arasında Psilis antik kentin kalıntıları...

Sarıgerme'nin yerleşim alanı olan Osmaniye KöyüSarıgerme Çevre Eğitim Derneğitarafından düzenlenen sahil plaj bandının biraz gerisinde bulunuyor.

Köyle sahil arasında ulaşım, 5 dakikalık yolculukla çek çek arabaları ile sağlanıyor.Turistler akşam olduğunda köy içindeki çarşıda toplanıyorlar. Kuyumcu, bar, restoran, hediyelik eşya ve halıcıların yer aldığı ışıl ışıl çarşıda, yeni düzenlemeyle köy dışından geçen trafikten etkilenmeden dolaşan turistlerin son durakları ise, saat 24.00'de açılan Pascha Disco. Taş duvarlı bu açık hava diskosunun en önemli özelliği, doyurucu ses kalitesini, istanbul Kuruçeşme'den getirilen müzik setine borçlu olması.

Disko'da günün yorgunluğunu atanlar...

GÖRÜLECEK YERLER

Çevrede görülecek yerlerin başında "Aşı Koyu" geliyor. Ovacık köyü üzerinden toprak yolla ulaşılan köy, Dişibilmez- Karaburun arasında yer alıyor. Çevre kum sahili, ilginç kayalıklar ve çam ağaçlarıyla kaplı. Durgun koy, yatların da başlıca uğrak yeri. Büyük otellerin plaj kalabalıklığından sıkılan konukları, jeep ve kamyonetlerle, bu koya gelereke günboyu denizin tadını çıkarıyor.

Gün içinde geçilip görülecek yerlerin arasında, 22 kilometre uzaklıkta Dalyan, 32 kilometre uzaklıkta Göçek ve 12 Adalar, 65 kilometre uzaklıkta Fethiye, 90 kilometre uzaklıkta ise Marmaris bulunuyor.

RAFTİNG TUTKUNLARI !

Rafting'e meraklıysanız, Köyceğiz yolu üzerinden Beyobası sapağını takip ederek, Akköprü'nün bulunduğu rafting başlangıç sahasına ulaşabilirsiniz. Eğer canınız dere üzürinde kurulu teraslarda, yemyeşil bitki örtüsü arasında kuş ve su sesi dinleyerek kiremitte alabalık ve patlıcan közleme yemek isterse, Beyobası sapağından dönüp, Topgözü kanyonunda Yuvarlakçay'a gidebilirsiniz.

DENİZ DİBİNİ SEVENLER !

Sarıgerme'de kalanlar için, Babaadası etrafında dalış veya adanın zirvesine çıkıp çam ağaçlarının gölgesinde rüzgarın sesini dinleyerek, Sarıgerme sahillerini seyretmek zevkli olabilir. Paraşüt kayak banana sörf , yelken , jet-ski ve kano da Sarıgerme'de yapabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Gerek foto safariye çıkmak, gerekse rehber eşliğinde çevreyi zahmetsiz geziler yapmak isteyenler, Pisilis Motel'de düzenlenen turlara katılmak için, Mesut Arslan ile bağlantı kurabilirler.

Sarıgerme plajında karşınıza leylekler bile çıkabilir...

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.956.201