ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Patara
HAVA
DURUMU
Muğla
22/36°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Gidilebilir

Patara sahilinde atla gezinti...

Anadolu uygarlıklarından Likya'nın önemli limanlarından biri olan Patara, doğanın fazlasıyla cömert davrandığı bir antik kent ve tatil yöresi. Antalya'dan Fethiye'ye doğru giderken, Kalkan'ı geçtikten 11 kilometre sonra, Patara sapağı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yoldan 6 kilometre içeri girerek asfalt yolu takip ettiğinizde, sağlı sollu pansiyonların yer aldığı yerleşim alanı içine giriyorsunuz. En önemli özelliği, yaşva ve plansız bir gelişme gösteriği için, antik kent kalıntılarının içinde kalmış olması.

 

DENİZE GİTMEK

Denize gitmek için ya sabah sporu olarak yürüyüş yapacaksınız ya da minübüsle beş dakikada sahile varacaksınız. Eğer özel aracınızla gideceksiniz, otomobilinizi akasyaların gölgesine bırakıp, vahşi kumla yolculuğa başlamanız gerekiyor. Sahile giderken yedi katlı anıt mezar, lahitler ve su kemerlerinden oluşan manzarasıyla antik kente girmeniz ve para ödemeniz gerekiyor.

Vahşi kumsalda rüzgar, denizde ise dalga hiç eksik olmuyor. Akdeniz'in en temiz denizine sahip olan Patara sahilinde kıyıya vuran dalgalar, vücutta jakuzi etkisi yaparken, kulaç atmaya çalşımaktan yorgun düşüyorsunuz.

PATARA'NIN KUMU ÖZEL

Patara'nın kumu, tıpkı Datça'daki Gebekumu'nda olduğu gibi, aynı yüzyılda oluşmuş. Temiz denizlerde yaşayan ve taş yiyip taş üreten bir çeşit mikro organizmanın ürünü. Bu kumun rüzgarla taşınmasını önlemek için, bölgeye yegane uyum sağlayan akasya.

Atlı gezi...

Patara sahili, yürüyüş yapıp stres atmak için çok elverişli. Üstelik bu yürüyüş sırasında vücudunuzun her tarafını yakabilirsiniz. Ama rüzgarla güneş bir araya gelince tahmininizden daha hızlı yanıyorsunuz. O nedenle yürüyüşlerinizi sabahın erken saatlerinde ya da akşam üstü yapmanızda fayda var.

NERELERİ GEZİLİR?

Patara'da "Sultan Farm Horse Riding" isminde, at gezileri düzenleyen bir çiftlik var. Çiftliği İlhan Çırpan işletiyor. Çırpan, Karacabey harasından aldığı Hafringer cinsi, Avusturyalı annelerin taylarını dağ yollarında yürüyüş için eğitmiş. Rüzgar, Nazlı, Arzu, Hilal, Dilek, Yıldız ve Bursalı adındaki birbirinden güzel kısraklarla belki de hayatınızda ilk kez at gezintisi yapabilirsiniz. İlhan Çırpan grupların arzularına göre, dağlara yemekli turlar düzenliyor ve bilmeyenlere at binmesini öğretiyor.  
At gezileri, sabah serinliğinde ve akşam saatlerinde yapılıyor.

Sabah 06.00 07.00 saatlerinde arasında başlayan gezide, yemi yedirilen, suyu içirilen, temizlenen ve yeleleri tarananan uysal atlar, konukların arzularına göre yön çiziyorlar. Rotada birinci adım kanal boyu, ikinci adım yeşillik vadi, üçüncü adım ise kum tepeleri ve deniz. Yol boyunca orman, vadi ve antik kentler geçiliyor. Daha önce hiç at binmemiş bile olsanız, çiftlikte verilen bilgiler doğrultusunda, ve 3 - 4 turluk denemelerle, 10 dakikada at binicisi olabiliyorsunuz.

 

At gezisinin sahil durağı...

 

KUM TEPELERİNDE GÜN BATIMI...

Patara'da yapabileceğiniz alternatif turizmde bir başka keyif de, kum tepelerinde yaşanıyor. Gün batımında önce sararan, sonra kızıla boyanan kum tepeleri üzerindeki dalga hareketlerini, gölgeleri ve bir yüzü karanlıkta kalan tepe siluetlerini izlemek veya fotoğraflamak bile, başlı başına Patara'ya geliş nedeni olabilecek özellikte.

Rüzgarla kapanan kumdaki ayak izleri, yeniden şekillenen kum tepeleri, denize batan güneşten önce ortaya çıkan pastoral kompozisyonlar, büyüleyici güzellikte.

Dalgalı kum tepeleri.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.732