ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Gaziantep
HAVA
DURUMU
Gaziantep
16/35°
GAZIANTEP
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Tam zamanı ama sıcak olur
Sonbahar:
Kış:
Biraz yağmur ama yine de gidilir
Serin olur

Gaziantep Anadolu Evleri'nin dış görünüşü

 

Gaziantep’de hemen her bütçeye seslenen tesisler var. Bunlar sıradan otellerden başlıyor 5 yıldızlı otellere kadar çıkıyor. Ama bunlar arasında bir tanesi var ki, kısa zaman önce açılmasına rağmen, ilgiyi çekiyor. 

Bu tesis kale yakınlarında yer alan daracık sokakların arasında bulunan eski bir Gaziantep Evi’nden butik otele dönüştürülmüş. Bina 4 evlik projenin ilk adımı.

Bina yapımında çevredeki ocaklardan çıkarılan ‘Havara' taşı kullanılmış. Yumuşak ve kolay işlenilebilir olmasının yanı sıra, mekanları yazın sıcağında serin, kışın soğuğunda ise sıcak tutması yaygın olarak kullanılmasına sebep olmuş.

ANADOLU EVLERİ
4 farklı binadan oluşacak tesis şu anda tek binasıyla hizmet veriyor. Ama eski bir Ermeni konağı olan bina, odalarıyla dekorasyonuyla, avlusunda yer alan ve mevsiminde çok güzel açan erguvan ağacıyla çok farklı. Bu tesis, kale içinde yer alan Anadolu Evleri olarak biliniyor.

Bünyamin Yakar eşi ile birlikte Anadolu evlerini işletiyor. 2003 ağustosundan bu yana hizmette. 175 yıllık Ermeni konağının, 8 odası var. 20 kişi kalabiliyor. Odalarda banyo, klima gibi her türlü ihtiyaç var. Tam bir butik otel. Kapısından içeri girdiğinizde dünya ile bağlantınız kesiliyor. Binanın zemini, Halep sıvası...Odalar, ahşap nacarlarla (dolap) döşeli.

Yakar, bu tesisin butik otele gelmesinin ilginç öyküsünü şöyle anlatıyor.

“Bu binaların mülk sahibi Timur Şindel. Baba tarafından Amerikalı, annesi Türk. Annesi roman yazarı Nihan Yeğinobalı. Motor tutkunu olan Timur Bey, bir müzik şirketinin genel müdürü olarak çalışırken, motor peşinde Türkiye’yi adım adım geziyor. Bir gezisinde Şanlıurfa’ya giderken Gaziantep’de nereye uğrayabilirim diye araştırma yapıyor. Burada bulunan bir arkadaşına uğradıktan sonra, kale civarında gezerken, bir emlakçıda tarihi evlerin satılık olduğunu öğreniyor. Evleri görmek istiyor. Görünce hemen kararını veriyor. Gezdikten sonra 4 evi satın alıyor. Küçüklükten beri hayal ettiği bir şeymiş. Sonunda muradına eriyor. “

Timur Bey ilk olarak, 175 yıllık binayı restore ediyor. Bina gerçekten çok görkemli. Dış görünüşüyle, avlusuyla bir çok yeri orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş. Zaten butik otelin müşterileri de en çok bu özelliği nedeniyle burayı tercih ediyor.

Binanın dört duvarla çevrili avlusu içinde bulunan özel oturma gruplarında kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Dış kapının hemen karşısında bulunan üstü kapalı oturma yeri ise, bir başka güzel. Elinize hemen kitabınızı alıp bir an önce okumaya başlamak istiyorsunuz.

Bir de odaları var ki! Görülmeye, daha doğrusu kalmaya değer. Hemen girişte resepsiyonun üstünde bulunan  ve çatı katı yatak odası olan suit. İki katlı. Hemen girişte boydan boya ahşap kaplı odanın sağında oturma grubu yer alıyor.

İkinci katta bulunan yatak odasına ise, binanın orijinalliği bozulmasın diye daracık bırakılan merdivenlerden çıkarak gidiyorsun. Ancak oda gerçekten görülmeye değer. Binanın çatı katına denk gelen odada yatak neredeyse bütün odayı kaplıyor. Yerler ahşap döşeli. Odanın kenarlarında bulunan küçük pencerelerin bazılarında ise kuş yuvaları bulunuyor. Gerçekten kalmak için ideal yerlerden biri.

Otelin müşterileri arasında Güneri Civaoğlu, modacı Bahar Korcan, defile için Gaziantep’e gelen mankenler ve bir çok tanınmış kişi yer alıyor. Çok özel bir butik otel.

Otelde sabah kahvaltıları yöresel lezzetlerden, sapsarı yumurtalardan, tereyağından, ballardan ve tatlılardan oluşuyor. Otel konukları isterse - müşteri değil!- tesis dışında bulunan kebapçılardan, geleneksel Antep yemeklerinden de getirtilip servis yapılıyor.

Tesisin işletmecisi Bünyamin Bey, yakın gelecekte alınan diğer binaları da onarıp hizmete alacaklarını belirtiyor.

FİYATI: Odaların fiyatı kişi başı, 90 dolar civarında. Çok ucuz değil. Ama bölgede otantik bir yerde kalmak istiyorsanız, beş yıldızlı tesislerden sıkıldıysanız tercih edilebilir.

Gaziantep yemekleri.

 

TUĞCAN OTEL
Gaziantep’de kalacak yerlerin başında en eski 5 yıldızlı otellerden olan Tuğcan Oteli geliyor. Şehir merkezinde yer alıyor. 124 odası ve 16 suit ve kral dairesi var. Otelin içinde gece kulübünden sağlık merkezine kadar hemen her şey var. Ancak otel fiyatı yüksek. Tedbirli gitmekte fayda var. 
Adres; Atatürk bulvarı No: 34 
Tel, 0342 220 43 23


GRAND OTEL:
Gaziantep şehir merkezinde yer alan diğer beş yıldızlı bir tesis. En iyi otellerden biri. Ancak bunun da kalitesi yanında fiyatları yüksek. 
Tel, 0342 325 65 65
www.gaziantepgrandhotel.com

POLİSEVİ.
Gaziantep’de diğer alternatif tesisler arasında yer alıyor. En büyük özelliği şehrin özellikle yazın tercih edilen Bağlar bölgesinde yer alması. 5 yıldız kalitesinde bir tesis. Fiyatları da uygun. Ama yer ayarlamak için özel organizasyon gerekli. Odalar temiz ve otel bakımlı... Geniş bahçesi var. Bahçede tenis kortları, çocuk oyun alanı ve en önemlisi de yemyeşil doku içinde yürüyüş parkuru da var. Malum Gaziantep yemeklerinden sonra yürüyüş şart. Kahvaltı ekstra. Akşam yemeği için restoranı açık.

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.012.455