ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Dalyan
HAVA
DURUMU
Muğla
8/12°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

MAVÝ YENGEÇ

Yemekten önce güzel ve ilginç bir öyküyle baþlayalým. James Bond filmlerinin birinde Bond, þýk ve güzel haným arkadaþýyla lüks restorana gidip, þarap menüsünü inceler. Sonunda en pahalý sipariþi verir. Sýra yemek seçimine gelmiþtir. Bu defa yemek menüsünü uzun uzun inceler. Yine restoranýn en pahalý yemeði olan, "Mavi Yengeç" ýsmarlanýr. Bu mavi yengeci, çocuklar bile oltalarýyla tutabilir Dalyan'da... Ýþte böylesine pahalý, lüks ve eriþilmez olan mavi yengecin, restoranlarda da kömür ýzgarasý ve haþlamasý yapýlýyor.

KEFAL BALIÐI

Dalyan'da akla ilk gelen yiyeceklerin biri de etinde kesinlikle toprak kokusu bulunmayan kefal balýðý. Aslýna bakarsanýz, bölgede 22 çeþit kefal balýðý yakalandýðý söyleniyor. Yapýsý ve gözüne göre tanýnan bu balýðýn en makbulü, "koca kafa" denilen Mavru Kefali... Dalyan'daki kefaller hem tatlý hem de tuzlu suda yaþadýðý için, farklý lezzete sahip. Ayný þartlarda levrek, çipura ve yayýn balýðý da Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi'nde bulunuyor. Köyceðiz Gölü, bir hafta denize , bir tersine akýyor. Balýklar yumurta býrakmaya Dalyan'a girip sýðýnýyor. Sonra da denize açýlýp doðal yemle besleniyor. Fosfor zengini havyarý, mumlanýp tüketilirken, kefallerin kömürde ýzgarasý, tavasý, buðulama ve plakisi yapýlýyor.

GEREN

Ýztuzu Sülündür Gölü çevresinde toplanan deniz börülcesi (Geren) limon, zeytinyaðý ve sarmýsak sosuyla yenirken, aðýzda lezzet kazanan bir meze çeþidi. Denizle kýyýnýn birleþme noktasýnda yetiþen ve bir tür yosun olan deniz börülcesi, hafif acýmsý.

Dalyan'da kanal boyunca su kenarýna dizili ya da sokaklara taþan masalarýyla bir çok restoran bar var. MelodyRiveside ve Saray Begonvil, bunlardan bazýlarý. Taze portakal suyu satan ve tost yapan büfeler ya da jazz barda müzik dinlemek tercihi size kalmýþ.

Çamur banyosu gezinizde, Ýrfan Tezbiner'in iþletmesi olan kafede, paket sandviç çeþitleri ve porsiyon döner yiyebilir, doðal üzüm ve karpuz suyunu içebilirsiniz.

Ýztuzu kumsalýnda denize girebilir ya da çardaklarýn altýnda oturup, dalgalarýn sesini dinleyebilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
404 Page Not Found
© 1998-2022 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 4.496.193