ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Bozcaada
HAVA
DURUMU
Çanakkale
9/11°
CANAKKALE
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Bozcaada'da sahilde bulunan lokantalarda birbirinden leziz deniz ürünleri sizi bekliyor.

 

Bozcaada denilince akla ilk gelen üzümlerin lezzeti... Ancak limaný içinde birçok kýyý restoraný yer alýyor. Izgara çeþitleri, pizza ve spagetti gibi yemek çeþitlerini yaný sýra, bölgenin ada oluþu nedeniyle deniz ürünleri menünü ilk sýralarýnda yer alýyor. Özellikle temiz denizlerin göstergesi olan kalamar ve ahtapot, Bozcaada çevresine çoðalmak, üremek üzere çok geldiði için, her zaman bulunan en lezzetli deniz ürünleri arasýnda. Cips gibi piþirilen kalamar tavaya, yöre halký, "Aðýzda erir gider!" diyor. Bu balýklara ek olarak yaz aylarýnda, Adaya has uskumrulipsosmercansinaritorfozbarbunyakaragözlevrek gibi balýklarýn tadina bakmali...

Ayrýca adada artýk sýcak ev yemekleri içinde 150 yýllýk tarihi bir mekanda hizmet veren taþ þömineli ada ya ait hoþ bir mekan var. Lodos cafe restaurant. Burada Türkan Haným'ýn asma yapraklý omleti ýslak keki ve Lodos'a özel sosu ile lipsos buðulamasý mutlaka tadýlmalý. Bu arada lodos da ev yapýmý üzüm likörü ve þaraplarýda denenebilir.

Adada Salhane ve Fuska bar da gidilecek yerler arasinda... Ayrýca Adacafe,Polente Lisa cafede alternatifler... Özel soslu ahtapot salatasý ise tadýlmasý gereken bir meze.

Bozcaada'da dip balýklarý çeþitleri bakýmýndan çok zengin. Karagöz, orfoz, mercan, sinarit, levrek, melanur, lüfer ve akýn zamaný çinekop en çok tutulanlar. Tarihi kale önünde yer alan gazino ve çay bahçeleri, turistlerin baþlýca uðrak yeri. Adanýn arka yüzünde plaj ve pikniðe gelenleri aðýrlayan ekonomik fiyatlý kýr lokantalarý yer alýyor. Ege Otel'de fýrýndan yeni çýkmýþ ekmekle yapýlan doyumsuz kahvaltýlarýn yanýsýra, akþam çardak altýnda içilen þaraplarýn tadýna doyamayan turistler, beraberlerinde birkaç þiþe Bozcaada þarabýný da götürmeyi ihmal etmiyor.

 

 

FARKLI LEZZETLER

Bozcaada dalmaya uygun. Görüþ mesafesi fazla. Doða manzarasý güzel bölgeler var. Bozcaadalý balýkçý kaptan Kemal Þahin'le tekne turuna çýkarsanýz, ilginç tadlarla tanýþma imkanýnýz da olabilir.

Bu arada ada da yat ve dalýþ malzemeleri satan ve bu yönde farklý talepleri deðerlendiren ve hizmet veren Aganta yatçýlýk var. Çünkü artýk ada yatçýlar ve dalgýçlar için çok popüler bir merkez oldu. Bunlardan en keyiflisi, kaptanla birlikte dalýp, bu temiz sularda yaþayan deniz kestanelerinin üzerinde küçük taþlar bulunanlarý çýkarmak ve içindeki havyarý hemen oracýkta yemek...Bu aðýzda eriyip giden havyarýn besleyici deðeri oldukça yüksek.

Bir baþka besin ise, fuska.Yumurta sarýsý rengindeki fuskalar, taþlýk bölgelerde bulunuyor ve guatr hastalarý için iyot tedavisinde de kullanýyor. Buranýn bir baþka spesiyali ise,"kulfada köftesi"... Beyaz renkte, kýyýlara yapýþýk yaþayan ve çatalla çýkartýlabilen bir bitki olan kulfada, ekmek kullanýlmadan köfte malzemesi ilave edilerek, yoðrulup biçimlendiriliyor.

Karnýbahar tadýna benzeyen ve genellikle Rumlarýn kullandýðý bu meze, raký ile tüketiliyor.

 

FOTOĞRAFLAR
YORUMLAR
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
FACEBOOK YORUMLARI
ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
YORUMLAR
    Henüz yorum yapılmamış...
404 Page Not Found
© 1998-2022 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 25.01.2018    Toplam Ziyaretçi: 4.496.207