ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Assos
HAVA
DURUMU
Çanakkale
22/34°
CANAKKALE
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
En güzel zaman
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Biraz yağmur ama yine de gidilir
Biraz yağmur ve rüzgara karşın yine de gidilir


 

Athena Tapınağı...

Anadolu'nun eski çağlardaki en büyük ozanlarından İzmirli Homeros, görkemli yapıtı İlyada destanında şöyle seslenir.

"Ey Khryse'yi, kutsal Killa'yı koruyan gümüş yaylı, Tenedos'un güçlü kralı Smintheus, dinle beni. Bir gün sana yaraşır bir tapınakyaptıysam, boğaların, keçilerin yağlı butlarını yaktıysam senin uğruna, şu dileğimi tez elden dile getiriver: Gözyaşlarımın öcünü al Danolardan, oklarınla." 
(İlyada I 37-42, Azra Erhat- A. Kadir)

Şimdi bu şiirde nereden çıktı diye düşünenler olabilir. Efendim bölgenin en ilginç yerlerinden biri, yıllardır suskunluk yaşayan ve yeniden canlanan tarihi eserlerin bulunduğu alan. İşte o nedenle sizleri bu kez tarihe yolculuk yapmaya çağırıyoruz.

Tanrılar'ın Tanrısı Zeus'la Leto'nun oğlu Anadolu'nun Tanrısı Apollon için söylendi bu dizeler. Bozcaada Kralı Khryse'yi(Gülpınar Köyü) koruyan Tanrı Akhalar ile Troiya'ların büyük savaşında Apollon yine Anadolu'nun yanında yer alır.Troialar'da ona şükranlarını sunmak için,Gülpınar'daki Apollon Tapınağı'nı, diğer adıyla fareli Apollon kutsal alanına yaparlar. Tapınak, destandaki bu savaşı resimsel olarak anlatması ile, dünya uygarlıkları içinde yer alan tek örnektir.

Anadolu topraklarındaki en ünlü Apollon tapınaklarından bir olan Gülpınar'daki kutsal alan, 24*43 metre ölçülerinde, 11 basamak üzerinde yükselen ve 15 metre yüksekliğinde mermerden yapılmış. yapının temelinde volkan tüfü ve üzerinde andesit bazalt cinsi volkanik Assos taşı kullanılmıştır.

Assos'ta, tarihsel adıyla İda (Kaz ) Dağları'nın binlerce yıllık tarihsel yaşamını, Akha kralları arasındaki kavgaları, küsleri, kız kaçırmalarını, Akhalı kahraman Akhilleus'un Troia kralı Priamos'un oğlu Hektor'un öldürülmesini, Paris'in güzelHelena'yı kaçırışını ve Apollon'un 5 metre büyüklüğündeki Tanrı heykelinin bacağını tapınağın yanındaki yöresel müzelerde görebilirsiniz.Assos Limanı'nın hemen sol tarafında ise, sahilde yeni kurulan iskeleler üzerinde şezlonglar ve şemsiyeler altında yaz güneşinin

keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak ayağınız plajın kumlarına değmese de denizde yüzebilirsiniz. 
 

 

 

 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.165