ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Alibey (Cunda Adası)
HAVA
DURUMU
Balıkesir
17/34°
BALIKESIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir tam zamanı
Gidilebilir ama yağmur var

Alibey Adası'nda alınacak ürünlerin başında tabii ki zeytin ürünleri başı çekiyor.
Adada yetişen zeytinlerden üretilen ürünleri alabileceğiniz yerlerin başında, sahil girişinde bulunan Giritli geliyor. Sahibi Murat Başkurt Girit kökenli.

Her türlü zeytinyağını bulmam mümkün. Kendi bahçelerindeki zeytinlerden üretilen yağları satıyorlar. Dükkana girer girmez zaten havasından farklılığını hissediyorsunuz.

Hazırlanan şişe içine doğranan ufak parçalar halindeki beyaz peynirleri Giritliler, sabah kahvaltılarından yiyormuş. Aynısı bulma imkanınız var. Tabağa döküp yağ içinde bekleyen peynirleri yiyorsunuz.
 

Alibey Adası'ndan alacaklarınız arasında taze deniz ürünleri de var...

Adada ayrıca sabah erken saatlerde balık alma imkanınız da var. Avdan dönen balıkçıların büyük balıklarını özellikle restoran sahipleri hemen alıyor. Geriye kalan orta ve ufak balıkları ise hemen yerel balık satıcıları alıyor. Başlıyor erken saatlerde iskele caddesinin hemen arkasında, taş kahvenin yanındaki dükkanlarında ya da tezgahlarında satmaya. Ada ufak olunca bir adımda buraya gidiyorsunuz. Balıklarınızı alıyorsunuz. Tabii bu adada evi olanlar icin.

Gezmeye gidenler ise, sahilde yer alan balıkçılarda büyük sehirlerde bulamayacakları deniz levreklerini, çipuraları uygun sayılabilecek fiyata yiyebiliyorlar. Tabii yanında Ege'nin o birbirinden leziz ot yemekleri, mezeleri de cabası. Isırgan otu salataları, borulceler, dalından yeni koparılmış domateslerle yapılan salatalar. Yani yolunuz düşürse adaya, mutlaka uğrayın balıkların tadına bakın.

 

ADA PEYNİRCİSİ PEYNİR SEVENLERİN ADRESİ...

Alibey Adası'nın peynirlerini de es geçmemek lazım. Bunu da almak için çarsı içinde Ada peynircisine mutlaka uğrayın...Cemal - Ali Gülören kardeşler sahipleri... İki çeşit özel peynirleri var. Ürettikleri sepet peynirler; yöresel peynir olarak geçiyor. Sadece Ayvalık yöresine has bir peynir. Mart ayından haziran ayının ilk haftasına kadar üretiliyor. Bitim tarihi de stoklara bağlı. Bir yılda da bitiyor daha da fazla sürüyor.

Peynirler sırf koyun sütünden yapılıyor. Özelliği adada yetişen koyunların sütünden yapılıyor olması. Peynirin dışındaki kabuk kısmı uzun süre dayanmasını sağlıyor. Peynirin için tuzsuz oluyor.

Sadece kabuk kısmı tuzlanıyor. Tuzu sonra yavaş yavaş içine cekiyor ama fazla değil. Alıp dolaba koyarsanız bir ay kadar dayanabiliyor. Hatta küçük parçalara bölüp saklarsanız ömrü daha uzun oluyor. İstanbul Ankara gibi şehirlerden müşterileri var. Onlara istek üzerine kargo ile gönderiliyor.

Bir de teneke tulum denilen peynileri var yöreye özgü. O da bu peynirin kasnakta yapılmışı. Aynı sistemle yapılmıyor. Bu peynirler kasnağa konulup yaklaşık 4 ay buzhanede bekletiliyor.

HEDİYELİK EŞYA

Ada turizme açıldıktan sonra, bir zamanla sadece insanların piyasa yaptıkları iskele; özellikle akşamları alışveriş merkezine dönüyor. Aday özgü ürünlerden tutun da, her türlü yerli yabancı hediyelik eşya kurulan seyyar dükkanlarda sizleri bekliyor.

Aklınıza gelebilecek hemen her şey var burada. Uzakdoğu'dan getirilen deniz ürünlerinden ve ağaçlardan yapılan hediyelikler ilginizi mutlaka çekecek...

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.210