ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Türkiye'nin kavşak noktası ve gastronomi kenti Afyonkarahisar
HAVA
DURUMU
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir
Gidilebilir

Şehirde alışverişin kalbi Uzunçarşı’da atıyor. Aradığınız her şeyi bu çarşıdaki trafiğe kapalı ana cadde üzerinde ve devamında yer alan baharatçılar çarşısında bulabilirsiniz. Ana caddeye açılan ara sokaklarda da birbirinden lezzetli ürünlerin satıldığı lokumcular, tatlıcılar, lokantalar yer alıyor. 

SUCUK MERVE KASAP’TAN ALINIR

Afyon’a gelince tabii ki alınacak en önemli şeylerin başında sucuk geliyor. Bu konuda akla gelen bir kaç firma bu çarşıda sizleri bekliyor. Ama özellikle Afyon’da yaşayanların alışveriş yaptığı kasaplar sucuk konusunda da başa yarışıyor. Bunlar arasında Merve Kasap’ın sucuklarını mutlaka deneyin. Normal, az acılı ve acılı olarak satılan sucuklar gerçekten lezzetli ve aklınıza bir şey gelmeden alabileceğiz yüzde 100 dana etinden yapılıyor.

 

PASTIRMANIN ADRESİ ET ENFES FİRMASI’NDA

Afyon ‘da pastırma alacağınız diğer bir adres ise Et Enfes firmasına ait ürünler. Bu ürünleri bulabilirleceğiniz Uzun Çarşı Fabrika satış mağazasında çok az çemenli lezzetli pastırmalar bulunuyor. Ayrıca özel kurutulmuş et başta olmak üzere her türlü sucuk da burada yer alıyor. Özel olarak yapılan baharatlarla irlikte bir gece dinlendirilen ve çiğ olarak yenen özel sucuklarını da tatmak gerekiyor.

VALENTİNA SUCUKLARI

Yine özel bir sucuk olan Valentina sucuğunu,  Ahmet İpek’e ait dükkanda bulabilirsiniz.

Bu özel bir sucuk çeşidi. Afyon sucuğu klasik Kayseri sucuğu gibi baharatlı olarak yapılmadığı için bu özel sucuk,12 baharatla karıştırılarak dinlendiriliyor ve özel baharatlarla kaplanarak müşterilere sunuluyor. Bu sucuğun en büyük özelliği çiğ olarak yenmesi. 

Vişneli ekmek kadayıfı ve elma tatlısı

BUDAK ŞEKERLEME

Afyon’a kadar gitmişken, lokum almadan bir de tabii ki Afyon’a özgü “kaymaklı lokum” almadan dönmek olmaz. Çarşı içinde bulunan bir çok şekercide, Afyon lokumu satan yerleri bulabilirsiniz. Hatta bazılarının önünde kuyruk bile var. Ama Afyon’un yerlilerinin alışveriş yaptığı yerler arasında bulunan, yine çarşı içindeki Budak Şekerleme günlük manda kaymaklı lokumlarıyla gerçekten alışveriş için en önemli adreslerden biri. 

Buraya önceden sipariş vererek, artık Afyon’da bile çok az yerde anlık olarak bulunabilen Manda Kaymağı siparişi bile verebilirsiniz. Ne yazık ki bütün şehirleri etkisi altına alan şehirleşme burada da etkili. Bir zamanlar mandaların salındığı bataklıklara günümüzde çok katlı apartmanlar yapıldığı için manda yetiştiriciliği bile çok azalmış. İnsanlar modernleşelim derken değerlerini ne layık ki yok ediyorlar. 

Burada her türlü şekerleme, tahinli ürünleri bulmak mümkün. 

PATATESLİ ÖZEL EKMEK

Afyon’un en özel ürünlerinden biri ise patatesli ekmek olarak bilinen yöresel ekmek. Bu ekmek şehirdeki hemen hemen bir çok fırında üretiliyor. Ama Afyon merkezinde çarşı dışında Mervenur Ekmek Fırını ise tam geleneksel usulde, bir evin alt katında bulunan mahalle fırınında Ayşe Kızılkaya tarafından üretiliyor.

Ayşe hanım 7 yaşından bu yana oturduğu evin alt katında, özel iki katlı fırınında günlük olarak ekmek üretiyor. Bir ekmeğin ağırlığı 2 kilo. Yani yiye yiye doyamayacağız bir ekmek bu. Ayşe Hanım torunuyla birlikte hamurları hazırlıyor. Özel mayasıyla birlikte ekmek ununa daha uzun ömürlü olması için patates karıştırıyor. Alt kısmında odun yaktığı ve üst katta bulunan ekmeklerin bulunduğu alana bir delikle ulaşan ateş ve ısısıyla 1 saatte pişen ekmeklerini kapıya gelenlere satıyor. 

İsteyenlere de İstanbul’a kargoyla da gönderiyor. Ayrıca haşhaşlı bükme ve ağzı açık pide de yapıyor.

Özetle hem yöresel, hem en doğal ekmek arıyorsanız burası tam size göre. 

 

HAŞHAŞ YAĞI.. HAŞHAŞ EZMESİ

Afyonkarahisar, haşhaş ekimine izin verilen illerimizden birisidir. Haşhaş yüzyıllardır yetiştirildiği için Afyonkarahisar kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir.

Özellikle hamur işleri ile yapılan yiyeceklerin vazgeçilmez parçasıdır haşhaş… Bükme, ağzıaçık, lokul ve katmer gibi yöresel hamurişlerinin en temel özelliği haşhaş ile yapılıyor olmalarıdır. Bunların yanında, fırın ve pastanelerde de haşhaşlı pide, haşhaşlı ekmek ve çörekler bulmak mümkündür.


Haşhaş ezmesini bulabileceğiniz yer Afyon uzunçarşı arkasında yer alan, hala geleneksel usülde 100 yıllık makinelerde elle üretim yapan, baharatçılar çarşısının içinde yer alan Taşkınoğlu Haşhaş Ezmesi işletmesi.

Burada elle sıkılan haşhaş ezmesi, hem sabah kahvaltısında ekmek üstlerine sürerek yiyebileceğiniz şekilde, hem de unlu mamüllerin içine konularak tüketilecek şekilde satılıyor. 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.213