ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Tire
HAVA
DURUMU
İzmir
22/42°
IZMIR
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir ama yağmur var
Gidilebilir ama yağmur var

Tire Ovası sisler içinde.

 

Tire'ye gittiğinizde gezilecek yerler arasında, Tire Müzesi, Toptepe ve özellikle Tire sokakları var. Bir çok ev yıkılıp yerine betonarme olanlar yapılsa da, Tire sokaklarında özellikle geleneksel mimari özellikleri bozulmamış eski evleri görmeniz mümkün.

Hemen hepsi birbirinden ilginç evleri, sokaklarını, insanların günlük yaşantısını gördüğünüzde bambaşka bir dünyaya geldiğinizi anlayacaksınız.

TİRE KAPLAN KÖYÜ'NDE DOĞANIN İÇİNDE KAYBOLABİLİRSİNİZ!

Kaplan köyünde, Kaplan Restoran'ın hemen bitişiğinde, doğanın içine girebileceğiniz nefis patikalar var. Özellikle yemek sonrası buraları, yediklerinizi eritmek ve yürüyüş için ideal. Tamamen toprak yolda, binbir çeşit bitki ve ağaz arasında, saatlerce yürüyebilirsiniz. O kadar güzel ve keyifli bir ortam.

Ancak burada size asıl anlatmak istediğimiz, alışveriş bölümünde alabileceğinizi belirttiğimiz doğal, bitkisel şifa ürünlerinin özellikleri.

Büyük şehirlerde marketler de satılan bu ürünleri bir de buradan alıp kullanınca, aradaki farkı daha iyi görme imkanınız var. Bu ürünleri kim mi satıyor? Nereden mi alacaksınız!

İşte bütün bu bilgiler aşağıdaki satırlarda...

 

 

KÜÇÜK BİR BARAKADA DOĞANIN BİNBİR MUCİZESİ

Rafet Dağyaran, o bölgede 12 yıl önce tarlası susuzluktan kuruyunca, sebze yetiştiriciliğini bırakıp bitkilerle ilgilenmeye başlamış. Önce sadece kekikleri dağdan toplayıp damıtıp gelenlere satıyormuş.

Başlamış bu konudaki yayınları toplamaya. Sonunda öyle bir hale gelmiş ki neredeyse Türkçe bu konuda çıkan bütün yayınları bir araya getirmiş. ürettiği şuruplar, lokantaya o dağlarda yetişen otları yemeye gelenlerce kapış kapış alınmaya başlamış.

Ürettiği kekik suyu hazımsızlık için, yemek sonrası mide şişkinliği için neredeyse birebir. Bir bardak suyu içine bir şişe kapağı karıştırıp içince, beş dakika sonra birden midenizde rahatlama hissetmeye başlıyorsunuz.

İsveç Şurubu ise, neredeyse her derde deva bir şurup. Bacaklarınızı sinek mi ısırdı? Kaşınmaktan mı şikayetcisiniz? Hiç durmayın bir pamuk parçasına damlattığınız şurup yine ağrıyı sızıyı alacaktır.

NEREDE KULLANILIYOR

 

 

Mide krampları, göz şişkinliklerinin indirilmesi gibi çok çeşitli rahatsızlıklar başta olmak üzere, 32 ayrı hastalıkta kullanılıyor.

Kullanımı : Göz şişkinlikleri için bir pamukla göze günde iki üç kez sürülüyor. Etkili de oluyor.

İçerken ise, yarım çay bardağı su içine, bir yemek kaşığı konuluyor...

Sinirli Ot pekmezi : Astım ve bronşitte kullanılıyor. Sinirli ot denilen bitkinin şekerle doğranıp kavanozun içinde ıslatılıyor. 3 ay kadar kalıyor. Toprağa gömülüyor. Sonra çıkarılıp süzülüyor.

Kullanımı : Günde iki üç kez bir yemek kaşığı içiliyor.

Ceviztendürü : Karaciğer ve kan temizleyici olarak kullanılıyor. 
Kullanımı : Yarım çay bardağı suyun içine bir yemek kaşığı kadar konuluyor.

Isırgan Tohumu : Genelde kansere karşı kullanılıyor. Koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Genelde kan yapıcı hücre yenilediği için günde birkaç kez içiliyor.

Karabaş Otu Hülasası : Tansiyon, kolesterol, kalp ve damar tıkanıklıkları için kullanılıyor.

Kantaron Yağı : Doğal antibiyotik. Mide ülserini iyileştiriyor. Açık yaralarda da iyileştirici olarak kullanılıyor.

Kullanımı : Yaraların üzerine günde birkaç kez sürülüyor. Ülser için ise, günde bir yemek kaşığı içmek gerekiyor.

Oğul Otu : Sinir hastalıklarında ve kalbi kuvvetlendirici olarak kullanılıyor. Karabaş Otu ile birlikte kullanılıyor genellikle...

Rafet Usta'nın minicik dükkanında neler yok ki. Mevsiminde yaklaşık 15 bitkinin karışımından hazırladığı çay, katıksız en saf haliyle müşterilerini bekliyor. Ancak o çayı yakalamak da her zaman mümkün değil. Çünkü belli zamanlardra kendi topladığı otlarla yaptığı çayı çok az üretiyor. Birkaç gün için de de gelen müşterilen bitiriyor o çayları…

Rafet Usta'nın ürünleri neredeyse insanda bağışıklık yaratıyor. Oraya yolu düşmeyenler bile bir yolunu bulup bu ürünleri, giden arkadaşları kanalıyla sipariş vererek getirmenin yollarını arıyor!

İSVEÇ ŞURUBU HER DERDE DEVA...

İşveç Şurubu, aslında Alman DR. Theiss Schweden'in kendi reçetesiyle ürettiği bitkisel bir karışımdır. Almanya'da ve Avrupa ülkelerinde bu şurup bitkisel tedaviyi bilenler tarafından evlerinde mutlaka bulundurulan bir üründür.

Arı, böcek ve sivrisinek ısırmalarına, şişme, kaşınma ve kızarma olmasını önlüyor. Acıyı dindiriyor. Tüm spor yaralanmalarında kullanılabiliyor.

DIŞTAN KULLANIMI

Kulak ağrısı, dış kulak yolunda sivilcelelenmeler, kabuklanmalar ve kulak uğultusuna karşı, şurupla nemlendirilmiş küçük bir pamuk parçası kulak yoluna sokulur ve uzun süre bekletilir.

Ama alkolün kulak yolunu tahriş etmemesi için, önceden zeytinyağı ile nemlendirilen küçük parmağı kulak yoluna sokmak doğru olur.

Burun içindeki kabuklanmalar... Şurupla ıslatılan bir pamukla sık sık nemlendirilmelidir. Kubak kısa sürede düşer ve yara iyileşir.

Arı, böcek ve sivrisinek ısırmalarında; o bölgeye hemen kompres yapılacak olursa, şişme, kızarma, kaşınma olmaz. Acı diner.

Örneğin, otomobil kapısına sıkışan parmağa hemen kompres yapılacak olursa, ağrı diner ve parmak şişmez.

El ve ayak bileklerinin burkulmasında ve ya çarpmalarda oluşan şişlikle, yapılan kompreslerden kısa süre sonra iner ve ağrılar diner. Bu kompresleri, 2-3 saatte bir yenilemek gerekir.

Basit yanık ve haşlanmalarda veya güneş yanıklarında ilk yardım olarak şurup sürülürse, acı diner ve su toplanmaz.

Dudak uçukları, iltihaplı sivilceler ve çıbanlar, henüzgelişme aşamasında sık sık şurupla nemlendirilir veya kompres uygulanırsa, gelişmelerini tamamlamadan yok olurlar.

Şurup çatlayan ellere ve dudaklara da sürülebilir.

Akıntılı nezlelerde,1/3 oranında suyla inceltilmiş şurup buruna iyice çekildiğinde, akıntı durur. Tıkalı burun açılır. Şurubun kokusunun buruna çekilmesi de rahatlatıcıdır.

Her tür eski ve yeni yara, beyaz şarapla temizlenip, şurupla kompres uygulandığında, iltihaplanma sona erer ve yara kısa sürede kapanır.

Romatizmalı bölgelere kompres veya friksiyon biçiminde uygulanıp, sabah akşam da ısırganotu çayına karıştırılarak alındığında, ağrılar hafifler.

Nasırların üstüne kompres uygulanır. 2-3 gün aralıksaz tedavi sonunda nasır kendilğinden düşer veya çekip alınabilir.

Tüm spor yaralanmalarında, şişmeyi önlemek için ilkyardım olarak, kompres biçiminde kullanılmalıdır.

Bu bitkisel iksir için daha pek çok şey yazılabilir. Ama en doğrusu kişinin onu kendisinin değerlendirmesidir.

Her evin ecza dolabında ve hatta el çantasında minicik bir şişe içinde bulunması gereken başlıca ve belki de en önde gelen ilk yardım aracıdır.

Şurubu aslında herkes kendi hazırlayabilir ama sorun öncelikle bu bitkilerin bir araya getirebilmesidir.

Bu nedenle en iyisi bu şurubu hazır olarak güvendiğiniz bir yerden almaktır.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.254