ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Safranbolu
HAVA
DURUMU
Karabük
18/33°
KARABUK
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:

Safranbolu'nun saat kulesi...

 

Safranbolu, kaya mezarları, Cinci Hanı, hamamı, tarihi camileri, Yemeniciler Arastası, İncekaya Su Kemeri, tabakhane, eski hükümet konağı, saat kulesi, çeşmeleri, türbeleri ve sayısız konakları olmak üzere, korunmakta olan 1008 esere sahip.

Tabii Safranbolu'daki eserler bununla bitmiyor. Safranbolu gezimizde, kente 11 km. uzaklıktaki Yörük Köyü, 20 km. uzaklıktaki Davutobası, 28 km. uzaklıktaki Hacıobası görmeye değer özellikler taşıyor.

Arnavut kaldırımlı sokakları, hepsi güneş alan evleri, çarşıları gezerken, hemen hemen herkesin fotoğraf çektiğine tanık olabilirsiniz. Kent tam anlamıyla bir çekim platosu.

Evleri, pencereleri, kapı tokmakları, semercileri, demircileri ve hediyelik eşya dükkanlarında, detay ve genel o kadar çok fotoğraf çekecek obje var ki, amatör, profesyonel herkes yarış halinde. Gezi sonrasında bu fotosafaride harcadığınız filme siz de inanamayacaksınız.

EN ESKİ SAAT KULESİ

18 ve 19. yüzyıl Türk toplumunun yaşantısını günümüze getiren Safranbolu evlerinin 2 - 3 katlı, 6 ile 8 odalı olması, ortak karakterini oluştururken, bölgede ahşap mimarinin en güzel örneklerine rastlanıyor.

Tavan ve duvar süslemeleri, iç mekan havuzları, merdivenleri, pencere ve kapılarıyla farklı olan evlerin yer aldığı daracık sokaklarda dolaşırken, kendinizi açık hava müzesinde hissediyorsunuz.

Ev penceresinden bir detay...

 

Hıdırlık tepesinden Safranbolu'yu doyasıya seyredip, kentin tepesindeki Eski Hükümet Konağı'na çıkanlar, Saat Kulesi'ni görebiliyorlar. 1797 tarihli saat kulesi, Osmanlı Saat Kuleleri içinde bulunan ve halen ağırlıkla çalışan saat makinelerinin en eskisi.

Eski Hükümet Binası arkasındaki cezaevinin bahçesinde yer alan kulenin boyu 12 metre. Kare Planlı düz damlı tarihi kulede, 1.20 m çapında saat kadranı bulunuyor. 200 yıllık saat makinesinin sol yönü saati gösteriyor. Sağ yönündeki çanı 90 kg ağırlıkla işletilirken, 8 günde bir kuruluyor.

 

 

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 5.019.207