ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Mazı (Bodrum)
HAVA
DURUMU
Muğla
6/17°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir tam zamanı
Gidilebilir ama yağmur var

İLGİNÇ YERLER

Mazı Köy ile ilgili bilgileri araştırırken, gözüme çarpan ilginç bir not. Ülkemizde 35 bin köy bulunurken, sadece Mazı Köy’de bulunan caminin bahçesinde Atatürk heykeli bulunuyormuş.

Mazı aslında Yukarı ve Aşağı Mazı olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı Mazı günümüzde bütün köylülerin yaşadığı yer olarak biliniyor. Yıllarca insanlar sahile balıkçıların dışında inip buraya yerleşmemişler. Aşağı Mazı’da ise İnceyalı, Hurma ve Çakıllıyalı sahilleri yer alıyor. Bunların hepsine köyün sonunda bulunan caminin önündeki yoldan sol ve sağa dönerek ulaşıyorsunuz.

Aşağı Mazı’da yer alan Kisebükü, Hurma, Ilgın gibi koyları Mavi Yolculuk teknelerinin en önemli duraklarından biri olarak biliniyor.

Buranın en büyük özelliği Bodrum merkezine 50 kilometre yakın olmasına rağmen, Bodrum tatil anlayışının tamamen dışında bir anlayışa hakim olması. Tam anlamıyla gizli bir cennet. Hala kitlesel turizmin dışında ve hala ilk günkü kadar olmasa da bakirliğini koruyan bir yer.

Mazı civarında bulunan tepeler doğal bitki örtüsüyle tam anlamıyla bu konuyla ilgilenenler için cennet durumunda. İsteyenler buradaki dağ kekiklerini, lavanta ve diğer bitkileri toplayabilir.

Mazı’nın en büyük özelliklerinden bir diğeri ise, nem oranın yaz aylarında yüzde 50’nin üzerine çıkmaması. Bu nedenle terlemeden yaz tatili yapmanın keyfini burada çıkarabilirsiniz.

TARİHİ BİLGİ

Mazı Bölgesine tarihteki ilk yerleşim, Karya döneminde MÖ. 400’lerde Hurma/Ilgın arasındaki Gücen Burnu ile Kisebükü koyunda olmuştur. Mazı ve koylarında yerleşmeyi mümkün kılan en önemli faktör, yer altı kaynak sularına sahip olmasıdır. Bugün dahi Bodrum yarımadasında kendi kaynak suyuna sahip tek köy Mazı’dır.

 

Öyle ki günümüzde yol kenarında el tulumbası ile çalışan bir çeşmeden, buz gibi bir kaynak suyunu içmeniz mümkündür. Hatta denizin içinden bile kaynak suları fışkırmaktadır.

Kanuni’nin Rodos’u fethetmesi ile Mazı da Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. 17. yüzyılda artan korsan saldırılarından korunmak için halk kıyıdan içeriye, yüksek ve korunaklı bugünkü yerleşim alanına çekilmiştir.

Bölgesel yerleşim görüntüsü Yörük yerleşimini kanıtlamaktadır.

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.956.087