ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Golf (Belek)
HAVA
DURUMU
Antalya
14/18°
ANTALYA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Sonbahar:
Kış:


 

Golf vuruşu dikkat istiyor.

İlk uğrak noktamız, ekim ayı ile mayıs ayı sonuna dek yüksek sezon yaşayan golf tesisleri.Türkiye'de henüz yeni tanınan bir spor dalı golf. Hem temiz hava alıp hem de heyecan yaşamanıza, hem de yemyeşil sahalar, tepeler üzerinde yürürken eğlenip spor yapmanıza, stres atıp dinlenmenize neden oluyor.

Sadece bir sahada günde, 250-300 kişinin golf yaptığına tanık olduğumuz Belek'te  golfçülerin yüzde 98'ini, başta İskandinav ülkeleri ve Almanya'dan gelen turistler oluşturuyor.

Avrupa'da ağırlaşan kış şartları nedeniyle aynı dönemde ılık bir mevsim geçiren Antalya çevresi ve özellikle Belek'i tercih eden golfcüler, bu sayede yazın olduğu gibi kışın da otelleri dolduruyor. 

Tatmin edici doluluk oranı nedeniyle bir çok otel ve tatil köyü, kış sezonunda da açık kalması ile personele yıl boyu iş imkanı sağlıyor.
Belek'te golf sporuna hizmet veren bir kuruluş da, "National Golf Club". Profesyonel golfcülerin hayranlık duyduğu tesis, 18 çukurlu 9200 dönümlüm bir saha üzerine kurulu. Çukurların birbirleri ile ortam özellik taşımaması, 9 çukurlu eğitim ve alıştırma sahasına sahip olması ve çeşitli ünitelerle turnuvaların yapılmasına neden oluyor. 
Sahanın 517 metrelik uzaklık ile en uzun çukuru sol tarafı göl, sağı ağaçlarla çevrili dördüncü çukur. Fıstık çamı, okaliptus ağaçlarının doğal engel teşkil ettiği gol f alanında toplam 26 adet de çalışma noktası bulunuyor.


Golfcülerin dikkat etmesi gereken konular

Golf oynarken sürekli değişen rüzgarın yönü, ve hızını bulup vuruşlarda bu etkenleri göz önüne almak gerekiyor.Sahanın durumu, niteliği başarıda etkili faktörler.
Çim boyu, kullanılan golf sopalarının kalitesi, bazı çukurların arazi yapısı nedeniyle yanıltıcı uzaklıkta olması dikkat gerektiren diğer noktalar.

Bülent Göktuna tarafından Antalya Belek'te kurulan National Golf Club'ın saha içinde Antalya iklimine uygun sıcak ve kuraklıktan etkilenmeyen dayanıklı bir çim türü seçilmiş. Club Türkiye'de yapılan ilk profesyonel turnuva olan Seniors Open Championship'e de ev sahipliği yapmış.

110 üyeli olan National Golf Club'ın Satış ve Pazarlama Müdürü Burak Odabaşı, golf öğrenmek isteyenlere İngiltere'nin PGA lisansına sahip golf hocalarının ders verdiğini belirtiyor. Gruplara indirim yapıldığı ve beş kişilik toplu derslere 86 dolar ödendiği merkezde, özel ders almak isteyenler için, yarım saatlik ders ücreti 32 dolar.

 

GOLF NASIL OYNANIR?

Golf oyun süresi yaklaşık 3,5 ila 4,5 saat sürüyor. Bu zaman içinde etap boyunca golf malzemesinin tümünü tesisten kiralamak isterseniz 10 Dolar, bu malzeme için mekanik taşıma aracını kullanırsanız 5 dolar, golf sahasını yürümek yerine akülü araba ile tamamlamak isterseniz etap bitene dek 25 dolar araç kirası ödeniyor. Dolaplar ve duşlar golfcülere ücretsiz.
National Golf Club; Burak Odabaşı, 0242 725 46 20
Faks: 0242 725 46 24

ÇEVREDE GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER...

İkinci durağımız Antalya Belek yakınlarındaki Aksu ilçesindeki Kurşunlu Şelalesi. İçinde alabalıkların, ördeklerin yüzdüğü yedi göletten oluşuyor. Piknik alanları, su değirmeni ve bitki tünelleri ile her mevsim yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Şelale çevresindeki patika yollar, renk renk bitkiler, ağaçlar  arasında, su ve kuş sesleri eşliğinde, hoşça vakit geçirebileceğiniz yerler.

BİRAZ DA TARİH.

Kurşunlu Şelalesi'ne kadar gitmişken, yöreye en yakın antik kent olan Perge'yi de görmelisiniz. Aksu ilçesinden 2 km. içeri doğru ilerlediğinizde, önce tiyatroyu geçecek, sağınızda taş işçiliğinin sergilendiği alanın yanında hipodromu göreceksiniz. Afrodisias'dan sonra büyüklük itibariyle ikinci sırada yer alan Hipodromdan sonra, kentin Roma kapısından geçerek, hamam, agora, sütunlu cadde, dükkan yerleri, Akrapol'ü gezebilirsiniz.

Son gezi noktamız ise günümüzde bir çok sanatsal faaliyetin sergilendiği  ve her yıl binlerce turistin gezdiği ünlü Aspendos tiyatrosu. Serik ilçesinden 5 kilometre Manavgat yönüne ilerleyerek ulaşabileceğiniz Aspendos sapağından içeri 4 kilometre girdikten sonra, karşılaşacağınız tiyatrodan devam edenler, bu defa bir başka görkemli yapı olan su kemerlerini görebilirler.

 

ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2023 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 26.12.2022    Toplam Ziyaretçi: 4.838.343