ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Ekincik
HAVA
DURUMU
Muğla
18/28°
MUGLA
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir tam zamanı
Gidilebilir ama yağmur var

Ekincik sahilinde, yürüyüşün keyfine doyum olmuyor.

 

Marmaris ve Dalyan arasında gizli bir koy olarak bilinen Ekincik, aslında yeryüzü cenneti niteliklerine sahip. Bu küçük cenneti bulabilmeniz için tek ipucu, birkaç mahalleden oluşan ve haritada, "Kürkçüler Köyü" olarak geçen yerleşim merkezi.

Yıl boyunca binlerce turistin ziyaret ettiği, sezonu kapanmayan Marmaris'ten kaçanların huzur sığınağı Ekincik'te tatil yapmanın keyfi doyumsuz. Burada tatil yaparken, dikkatli olun. Çünkü her an karşınıza bir ünlü çıkabilir. En son Hollywood'un ünlülerinden Dustin Hoffman ve ünlü şarkıcı Sting buranın konukları arasındaydı. Bugüne kadar da Prenses Caroline, Prenses Margareth, gibi bir çok ünlü isim, her fırsatta buraya gelip, doğanın tadını çıkarıyor.

Dustin Hoffman, Ekincik sahilinde herkesin saygınlığını kazandı.

Teknelerden kıyıya ayak basanlarla aynı restoranlarda yemek yiyip, aynı sularda su kayağı ve sörf yapıp, birlikte yüzebilirsiniz.

Fransız tatil köyü zincirlerinden Club Med'in dünyaca ünlü beş direkli rüya gemisi, "Med 1", 15 günde bir getirdiği yolcularına Ekincik Koyu'nda deniz banyosu ve su aktivitelerine katılma olanağı sağlıyor. Gün boyunca çam ağaçlarının denizle öpüştüğü lacivert sularda yüzen gemi yolcuları, güneşi burada batırıp geç saatlerde yelken açarak, buradan ayrılıyorlar.

Club Med'in dünyanın en ünlü beş direkli rüya yelkenlisi...Kim olmak istemez ki içinde!

Ege ile Akdeniz'in sınırı belirleyen Ekincik, doğanın gerçekten cömert davrandığı bir tatil yöresi. Ekincik'e karayoluyla gitmek isteyenler, Köyceğiz üzerinden gidilen ve zengin doğa manzarası nedeniyle zevkli geçen bir yolculuk yapıyor.

Kıyısı kum plajıyla çevrili Ekincik koyunun yamaçlarını çam ormanları süslüyor. Lacivert renkli denizde gün batımında tarifsiz bir renk cümbüşü yaşanırken, köy özellikle dolunayda bambaşka bir havaya bürünüyor.

Eski adı Kürkçüler olan Ekincik'te ilk zamanlar hayvancılık, zeytincilik ve arıcılıkta uğraşan yerli halk, son yıllarda yalnızca turizmle ilgilenmeye başlamış. Köyceğiz- Marmaris - Dalyan üçgeni içinde yer aldığı için hızla gelişen Ekincik'te, tatil köyü ve tesislerinin yapımı sürüyor.

Ekincik sahilindeki dolmuş tekneleri...

 

EKİNCİK'TE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Ekincik'e birkaz mil uzaklıkta "Karaçay Koyu" ve tekne ile 20 dakikada ulaşılan "Semisçe Koyu", teknecilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Karayolu olmayan bu koylara tekneler kıçtan bağlanıp, geceleme yapıyor. Eğer tekneniz yoksa, ama yine de koyda doğayla başbaşa kalmak istiyorsanız, Ekincik'ten binebileceğiniz tekneler sizi sabah bırakıp, akşam alıyor.

Ekincik Turizm Geliştirme Kooperatifi'ne bağlı bağlama teknelerle düzenlenen turlarda, şifalı kaplıcalar Sultaniye, Delibey, Gelgirme, Alirıza Çavuş girmesi çamur banyoları geziliyor.

Girişi ücretli olan ören yerindeki kaleye çıkanlar, Dalyan yerleşim alanını,sazlık kanalları, tiyatro, eski liman, sütunlu yol, Bizans Bazilikası, hamam gibi bir çok tarihi eseri, tepeden kuşbaşıkı seyretme imkanı buluyor.

Gerek yat yolcuları gerekse yerli yabancı turistler, çevredeki bakir koylara, Dalyan İztuzu kumsalına ve Kaunos'a bu tekneler götürüyor. "Küçük Tur" adı verilen bu geziler, Socaksu - Dalyan - Çamur Banyosu turu ile bütün bir gün sürüyor. (Bu turu karadan aracınızla da yapabilirsiniz).

Nisandan başlayıp kasım ayı sonuna kadar yatların uğrak yeri olan sakin, sessiz Ekincik koyunda, deniz dibi ve sahil bandı iri taneli kumlarla kaplı.Sabah saatlerinde çok net olan, akşama doğru da meltem rüzgarları etkisine giren koy, her yerden denize girme imkanı tanıyor. Sahilden denize girenler için 15 metre sonunda su seviyesi boyu buluyor.

Teknelerin bulunduğu limana girişte otopark için ücret ödeniyor. Çevre konusunda çok duyarlı olan köy halkı, muhtarın önderliğinde, kirlilikle ilgili tüm ihbarları değerlendiriyor ve tekneleri kontrol ediyor.

Ekincik sakin, sessiz bir ortamda kafa dinlemek isteyenlere, beklediklerinden fazlasını sunuyor. Bölgeye giderken, eğer meraklıysanız, fotoğraf makinenizi, okumayı seviyorsanız kitabınızı yanınıza almayı unutmayın.

Ekincik koyunda birbirinden ilginç tekneler ve lacivert deniz...

 

Muğla'nın en yüksek tepesine sahip olan Sandras dağları eteğinden dönüp, Köyceğiz Gölü paralelinde yol alırken, Ölemez dağlarının göl yüzeyine vuran doyumsuz manzarasını seyrederek ulaştığınız Ekincik Koyu, alabildiğine uzanan kumsalı, yemyeşil bitki örtüsü ile sakin tatil arayanların huzur sığınağı.

Ekincik sahili bir başka deyişle "kontak kapatılan koy". Bu da ne demek derseniz. Anlamı şu... Sağında ve solunda karayolu yok. Bu yüzden trafik, araç yoğunluğu, gürültü gibi problemler yaşanmıyor. Aşırı betonlaşma ve kalabalığa ise hiç rastlanmıyor.

Burada gün geçtikçe, hepsi birbirine benzeyen turistik merkezler gibi sahil dolgu çalışmalarının üzerine kurulmuş piyasa caddesi, sahil bandı satıcıları, kuyumcular, barlar sokağı, diskotek falan yok.

PEKİ NE VAR!

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kendi isteği doğrultusunda yapılmış müthiş keyifli bir yol, Köyceğiz çıkışında başlayıp, köy girişinde bitiyor. Bakir alanda sahil sadece güneşlenip denize girmek için bırakılmış. Koyun sağında iskele, muhtarlık ve çevre koylara, özelikle Dalyan'a gitmek için kiralanan şahıs malı bağlama tekneler bulunuyor. Koyun ortasında birkaç turistik tesis, solunda ise otoların altlarını vurabilecekleri kadar bozuk yolu olan My Marina var.

 

ARAMA
EDİTÖRDEN
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2024 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 11.01.2024    Toplam Ziyaretçi: 4.984.803