ANA SAYFA GİZLİ CENNETLER FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR HAKKIMDA İLETİŞİM
Babakale
HAVA
DURUMU
Çanakkale
23/35°
CANAKKALE
NE ZAMAN
GİDİLİR?
İlkbahar:
Yaz:
Gidilebilir
Gidilebilir ve sıcak
Sonbahar:
Kış:
Gidilebilir tam zamanı
Gidilebilir ama yağmur var

Babakale'de köy kahvesinde vakit geçiren köylüler...
 

Babakale, özellikle hafta sonları balık lokantalarında lezzetli ürünleri yemeğe gelenler nedeniyle yoğunluk yaşıyor. Balık lokantalarına talep çok. 

Babakale tepeleri kekik kaplı. Koyunlar bu otlarla beslendiği için etleri de, süt mamülleri de farklı ve natürel oluyor. Ezine peynir imalatındaki şöhretini yüzde 80 koyun, yüzde 20 keçi sütü karışımına borçlu. Az tuzlu tam yağlı beyaz peynire İstanbul'dan büyük talep olunca,Ayvacık'ta peynire yatırım yapanlar da artmış.

Has zeytinyağı, zeytin, kekik suyu, bölgede bulabilecekleriniz.


Balıkların geçiş yolu olması nedeniyle Babakale'nin açıklarına gündüz atılan ağlarla ve Paragata çıkan balıkçılar, her türlü balığı yakalıyorlar. Mevsimine göre sinarit, mercan, karagöz, levrek bölge balıklarının kare ası.

Assos 17 kilometre, Küçükkuyu 25 kilometre uzakta olmasına rağmen, Babakale'ye sadece balık yemeğe, hatta balık kürüne gelenlerin bulunduğunu ve fiyatların çok tabanda olduğunu belirten balıkçılar, sardalya, kupa gibi balıklarının kilosunun çok ekonomik fiatla alınabileceğini söylüyorlar.

Babakale balık hali üzerinde bulunan Karayel Restoran'ın kalamar tavası ve balık çorbası çok ünlü.

KARİDES TATLISI ve KALAMAR DOLMASININ TADINA BAKIN!

Hotel Prens'de kalırsanız, karides tatlısı ve kalamar dolmasını da yemeyi ihmal etmeyin. Babakale'de sadece burada bulabileceğiniz bu tatlının özelliği sosunda. Onun da tarifini da otelin ve restoranın işletmecisi Kamil Erol vermiyor. Yalnız karides tatlısı için söylediği bilgi, haşlanmış karidesler alınıyor. Bir tabakta eziliyor. Sırrı söylenmeyen sos dökülüyor. Üzerine susam ve hindistan cevizi döküldükten sonra da servis yapılıyor.

 

Herkesin beğenisini kazanan Kırlangıç Balığı çorbasının dört kişilik tarifi ise şöyle.

KIRLANGIÇ BALIĞI ÇORBASI...

Yarım kilo kırlangıç balığı suda kaynatılıp pişirildikten sonra kılçıklarından temizleniyor. Bir kap içine iki yumurta sarısı iki limonun suyu ile çırpılıyor. Diğer  tarafta bir çorba kaşığı un, iki çorba kaşığı zeytinyağı ile tava içinde ayva sarısı olana kadar un ve yağ ateşte karıştırılıyor.

Haşlanmış balığın suyuna ağır ağır ilave edilen karışıma çırpılmış limon ve yumurtayı da katıp, temizlenmiş balıkla beraber kaynatırken, içine de bir demet maydonoz kıyılıp 3 dakika ateşte karıştırılıyor. Sonra ateşten indiriliyor. Arzu edenler için kaynarken, içine doğranmış patates ve havuç, hatta balık havyarı da konulabiliyor.

BABABAKALE KADINLARI BİR ARADA....

Babakale'de yaşayan kadınlar eşleri balığa çıkıp, köyde günlük işlerin dışında yapacak bir şey bulamayınca, çareyi bir araya gelerek dernek kurarak aşmışlar. Bir araya gelerek ürettikleri yöresel lezzetleri de, 9 yıl önce köy muhtarının girişimiyle hemen Babakale altında açtıkları restoranda değerlendiriyorlar. Burada ağaçların altında hanım eli değdiği belli olan örtülü masaların üzerinde, köy ürünlerini yiyorsunuz. 

Her gün bir üye kadının yaptığı ürünler, satışa konuluyor. Geliri de kendisine veriliyor. Böylece hem kadınlar için iyi bir uğraş oluyor. Hem de geleneksel tatları buluyorsunuz. Börekler, kekler, baklavalar, özel unla yapılan tatlıları başta olmak üzere, birçok ürün burada sizi bekliyor. 

Kadın el emeği ve göz nuru ile üretilen lezzetli ürünler...

 

ARAMA
E-POSTA LİSTESİ
E-posta listemize kayıt olun, sitemizdeki güncellemelerden haberiniz olsun...
© 1998-2023 www.gizlicennetler.com sitesinde yer alan sayfaların her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a aittir.
Site sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Son Güncelleme: 26.12.2022    Toplam Ziyaretçi: 4.769.440