Alaçatı 


ALAÇATI NEREDE!

Alaçatı, İzmir merkeze 70 kilometre uzaklıkta. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ise, 90 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından Alaçatı’ya gitmek de otoban yoluyla çok kolay. Alandan şehre hiç girmeden, Üçkuyular üzerinden Çeşme otoyoluna girip, Alaçatı’ya ulaşıyorsunuz. Yol yaklaşik 30 dakika sürüyor. 

İZMİR’DEN NASIL ULAŞILIR?

İzmir Üçkuyular’dan hareket eden İzmir- Çeşme otobüsleri, iyi bir alternatif. Alaçatı’dan geçen bu otobüslerle, hem ekonomik hem de rahatlıkla Alaçatı’ya gidebiliyorsunuz.


İSTANBUL’DAN ÖZEL ARAÇ

 

İstanbul’dan Ege’ye yapılacak olan yolculuklarda tabii ki birinci alternatif, istanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin , Yenikapı- Bandırma seferlerini kullanmak. Bu tercih kendi otomobiliyle yola çıkacak olanlar için, özellikle trafik sorunun büyük olduğu ülkemizde ilk akla gelen alternatiflerden olmalı.

 

Çünkü aracınızı Yenikapı’da feribota bindirdikten sonra, yolcu salonuna çıkıp gazetelerinizi alıp keyifli yolculuğa tatile hemen başlıyorsunuz. En azından 1 saat 45 dakika süren yolda, keyif sürüyorsunuz.

 

Sonra da Bandırma’ya ulaşınca, direksiyona geçip keyifle sürüşe başlıyorsunuz. Balıkesir, Manisa ve ardından İzmir’den itibaren otoban’dan keyifle aracınızı sürerek, 300 kilometre sonra Alaçatı’ya ulaşıyorsunuz.

 

Çeşme otobanından Alaçatı levhaları sizi zaten doğrudan, sörf cenneti Alaçatı’ya otomatik olarak getiriyor. Alaçatı’da gidince önce eski taş evleri, daracık sokakları, ilginç mimarisiyle ilçe merkezine ulaşıyorsunuz.

 

Ardından da, 2 kilometre uzaklıkta bulunan sahil kesimine doğru gidiyorsunuz. Sahilde ise, önce sizi sörf okuları karşılıyor. Hemen yanında ise Süzer Otel yer alıyor. Yola devam edince ise, Alaçatı’nın sosyetik plajı Sea Side plajıyla karşılaşıyorsunuz.

 

Alçatı’ya ilk kez gidiyorsanız, otoban üzerinde rüzgardan enerji üreten Türkiye’nin en öneli tesislerinden birini görünce, anlayın ki Alaçatı’ya geldiniz. Yol feribottan, yani Bandırma’dan  itibaren yaklaşık 300 kilometre tutuyor Alaçatı’ya kadar.


Alaçatı’da hemen her keseye seslenen çok şık butik oteller yanında, pansiyonlar da var. Yani her bütçeye seslenen tesisler hizmete hazır. Gerisi size kalmış. Kesenize, beğeninize göre, bu tesislerde kalabilirsiniz...

 

İste size Alaçatı’da bulunan bazı tesisler ve özellikleri.

 

TAŞ OTEL;

Bu tesis, Zeynep Öziş tarafından açıldıktan iki yıl sonra, GEO Dergisi’nin seçtiği,  “Türkiye’nin en güzel 10 oteli” arasına girmeyi başardı..

Bir zamanların, 100 yıllık harabe binasında, şimdi  8 odalı butik bir otel yer alıyor ve  bulabileceğiniz en kaliteli hizmeti alma şansınız var.

 

Tesise 12 yaşından küçükler kabul edilmiyor. kalan misafirlerin günlük şehir yaşantılarından uzakta tatil yapmak keyfini sürmeleri için, odalarda televizyon ve telefon bile yok. Kışın da açık. Ancak tesiste kalmak için çok önceden rezervasyon yaptırmanız şart.

Tel, 0232 716 77 72

 

SÜZER OTEL;

Alaçatı’nın beş yıldızlı tesisi. İçinde 5 yıldızlı her türlü konfor yer alıyor.

KAPLICA, TAŞ MASAJI VE REFLEKSİYOLOJİ!

Alaçatı Süzer Majest Oteli’nin en önemli özelliklerinden biri, alt katında yer alan kaplıca. Yaz sıcaklarında belki önemi yok ama özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında bu kaplıca için bile buraya gitmeye değer. Çünkü kaplıca kaynağı otelin altından çıkıyor. Sular direk havuza geliyor. Doğal sıcaklığıyla suyun içine giriyorsunuz. Özelliği kükürt ve demir bakımından zengin olması. Bu havuza girip çıktığınızda kendinizi günün streslerinden arınmış hissedeceksiniz.

Otelde ayrıca bir çok masaj hizmeti veriliyor. Bu masajlar arasında insan vücudunun belli noktalarında bulunan “çakralar”, Etna Yanardağı’ndan çıkan taşlarla uyarılıyor. İnsan vücudunda bulunan en önemli 7 çakra noktasının her birine farklı renkte taşlar ısıtılarak konuluyor.

Otelde ayrıca Türk Hamamı ve Uzakdoğu’da çok yaygın olarak bilinen ve hemen her köşede bulunan dükkanlarda uygulanan “Refleksiyoloji” yani ayak masajı yaptırabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi, www.dunyaturu.com sitesinde, Bangkok bölümünde bulabilirsiniz.

Tel, 0232 716 97 77

 

Diğer kalınacak yerler ise,  Çark Pansiyon, Hermann Pansiyon, Büke Pansiyon.

 

Sailors Oteli; 0232 716 87 65

Hermann; 0232 716 62 95

Büke; 232 716 78 71Alaçatı, son bir kaç yıldır özellikle İzmir’de yaşayan, yaşam ve yemek tutkunu genç iş kadınlarının öncülüğünde bambaşka bir kimliğe büründü. Bu yeni nesil girişimciler, her biri dökülen, yıllarca el uzatılmamış evleri tek tek alarak, büyük bir keyifle yemek yenilecek ve kalınacak yeni lezzet durakları ortaya çıkardılar.

 

O EV

Bunların başında, O Ev geliyor. Sahibi Alaçatı’yı ilk keşfedenlerden biri Emel Aliberti. O Ev, bugünlerde Türkiye’nin en şık otel ve restoranlarından biri haline gelmiş durumda. Hizmet veren bina satın alındığı zaman tam virane halindeymiş. 4 yıl süren bürokratik işlemler, uğraşmalardan sonra burası çok farklı bir dekor anlayışıyla, hizmete girmiş.

 

Mutfakta, 30 yıl Amerika’da şef olarak çalışan Emel Hanım’ın babası, Neşet Akalın’a emanet. Mönü’de dünya mutfaklarından seçmeler var.

 

50 kişilik bu tesiste, leziz yemekleri tatma imkanınız var. Fiyatları yemek kalitesiyle orantılı olarak standartların üzerinde. Ancak lezzetleri, verdiği tad ve genel atmosferle değer.

Tel; 0232 716 61 50

 

AGRİLLA

Bir zamanlar tütün deposu olarak kullanılan bina, şimdi ise özel tatları bulabileceğiniz restoran olarak müşterilerini ağırlıyor. En büyük özelliği ise kahvaltıları.

Tel; 0232 716 85 94

 

TRİO

Doğayla içiçe bir tesis. Yeşillikler içinde, leziz yemekler sizleri bekliyor.

Tel, 0232 716 88 22

 Sailor's Otel'de sakizli muhallebi ve naneli limonatanin tadina mutlaka bakin!
Sailor's Otel'de sakizli muhallebi ve naneli limonatanin tadina mutlaka bakin!

 

İMREN TATLI VE HELVA EVİ.

1941 yılından bu yana açık. Sakızlı ve mercan köşklü dondurması meşhur. Ayrıca sakızlı kurabiyesini unutmamak lazım.

 

YILDIZ RESTORAN:

Yaz Kış açık. Selanikli aile tarafından işletiliyor. Selanik usulü soğan böreği ise çok lezzetli.

 

TUVAL:

Bir başka lezzet durağı. Bugüne kadar 9 yemek kitabı yazan Gökcen Adar’ın tavsiyesiyle menüye konulan gül baklavası ise mutlaka tadılması gereken lezzetlerden. Çünkü bir eşi neredeyse Türkiye’de yok.

GÜL BAKLAVASI: İçinde Isparta’dan gelen şekerle ovulmuş gül yaprakları olan, gül börek şeklindeki hazırlanmış gül baklavası hafif sosla nefis bir lezzet.

Burada ayrıca zom patlıcan, sucukaki köfte, muska böreği ve paşa mezesi ise tadılması gereken diğer lezzetler. Bir başka lezzet ise, tatlı lor peyniriyle karıştırılarak hazırlanan kaya koruğu turşuşu çok ilginç...

 

 SAKIZLI KAHVE.

Alaçatı’ya özgü bir başka lezzet. Sakızlı kahveyi Alaçatı kahvelerinde içebilirsiniz. Közde pişirilen bu kahve size bir başka lezzet verecek.

DELİCE

Bir restoran degil de, masal diyarı gibi. Tüller ve mumlarla bezeli dekorasyonuyla kendinizi adeta masal diyarında hissediyorsunuz.
Şarap kavı gerçekten şarap tutkunlarını memnun edecek düzeyde.

Tel, 0232 716 62 60

 

CLUB BABA

Alaçatı’nın en renkli ve en büyük bahçesine sahip restoranı. Sahibi Metin Yeşil Sakız, 23 yıl Almanya’da bir Türk lokantasının işletmeciliğini yaptıktan sonra Alaçatı’ya yerleşmiş. Ege mutfağı ağırlıklı 150 kişilik restoranda, kahvaltılar çok leziz ve ünlü.

Tel, 0232 716 82 59

 

Alaçatı’da tabii ki, sadece lüks tesisler ve lokantalar yok. Dost Pide Evi’nde, Karadeniz’in pidelerini yeme şansınız var.

 

ÖZBİR CAFE

Her yerde bulamayacağınız kabakçiçeği dolmasının tadına mutlaka bakın. 


ALAÇATI KAVUNU...

Tabii ki Alaçatı deyince, bölgenin kendine özgü kumlu ve kiraçli toprağında yetişen o özel tatlı ve sert kavunu unutmamak lazım. Kavun mevsiminde buraya gittiyseniz, motor arkasına bağladıkları römorklarında, büyük şehirlerde bulamayacağınız fiyatlarla köylülerin evlerin aralarında sattıkları kavunları mutlaka alın.

 

Bu kavunları bir de sonbahar aylarında ipe asarak yere temas ettirmeden saklamayı başarabilirseniz, kışın bu lezzetin tadına bakabilirsiniz...

FAHİR BALIK RESTORANI

Alaçatı’ya gidip de balık yemeden gelinir mi diyorsanız, haklısınız. Bunun için en iyi adreslerden biri, Alaçatı’ya yapılan yeni limanın hemen içinde bulunan
Fahir Balık Restoranı.

Büyük şehirlerde bulunan lüks balık lokantaları gibi değil. Dekoruyla, mutfağıyla sade. Hatta biraz salaş. Ama kömür ateşinde yapılan ızgara balıkların tadına doyulmuyor. Buzdolabından istediğiniz balığı kendiniz seçiyorsunuz. Sonra da limanı seyretmeye başlıyorsunuz.

 

Kömür atesinde balığınız pişerken bir yandan da salatanız hazırlanıyor. Bol limonlu salatanızı masanıza önce geliyor. Tadına bakarken, bir müddet sonra da kömür ateşinde ızgara edilen balığınız sofranıza arzı endam ediyor. Keyifle balığınızı yeme fırsatını yakalıyorsunuz. Fiyatları da göz korkutmayan cinsten.

Alaçatı girişinde bulunan elektrik üreten pervaneler.
Alaçatı girişinde bulunan elektrik üreten pervaneler.


Alaçatı’da alınabileceklerin başında Alaçatı Kavunu geliyor. Ayrıca Sakız Reçeli de diğer bir alternatif. Eğer kültür balığı ile aranız varsa, Mersin Limanı mevkiinde bulunan balık çiftliğini ziyaret edin. Oradan kendi ellerinizle yetiştirilen çipuraları alın.


TARİHİ

Alaçatı’nın tarihi 1850 yılından öncesine bilinmiyor. O dönemde bölgedeki sazlıkların kurutulması için, çevre adalardan Rum işçiler buraya getiriliyor. Gelen bu Rum işçiler, ellerindeki geniş arazilerin değerini bilmeyen Türkler’in topraklarını kullanmaya başlıyorlar. Bağcılık ve şarapçılık yapıyorlar. Bölgeye alışan işçiler bir daha da geldikleri adalara dönmeyip burada yaşamaya başlarlar.

 

Alaçatı Limanı’nda üzüm işleme ve şarap fabrikası kurulur. Bölge gelişir.

Ancak 1914 yılında Balkan Savaşı’ndan kaçan göçmenlerin gelişi bölgede yaşayan Rumlar’ın mal varlıklarını bırakarak buradan Sakız Adası’na kaçmalarına neden olur.

1924’de yani mübadele yıllarında Selanik Göçmenleri Alaçatı’ya gelir. Ancak bağcılık ve tarımı bilmediklerinden, verimli bağlan bir süre sonra ne yazık ki bakımsızlıktan yok olur.

Alaçatı’nın merkezinde en çok dikkati çeken evleri...Evlerin büyük çoğunluğu Alaçatı’ya özgü taştan yapılmış olmaları. Bu taşın en büyük özelliği, yapısından ötürü, yazları serin, kışları ise sıcak tutuyor evin içini.
 

Alaçatı şehir merkezine gelirken hemen dikkatinizi,  yanyana 4 değirmen çekiyor. Bir zamanlar insanların buğday  öğütmek için kullandığı bu değirmenler, elden geldiğince restore edilmiş ve etrafı yeşillendirilmiş. Hemen önüne de bir çay bahçesi kondurulmuş. Alaçatı merkezini rahatlıkla buradan oturup izleyebiliyorsunuz.


Değirmenlerin önünden gidilen yolla girilen Alaçatı merkezinde ise, elden geçirilen eski Rum evlerinde yer alan dükkanlar, lokantalar, cafeler sizi karşılıyor. Gezmeye gelenleri rahatsız edebilecek, aşırı turistik hiçbir ögeye burada rastlamıyorsunuz.

Günlük yaşamla, restore edilen evler  ve turizm içiçe. Hala merkezdeki kahvelerde insanlar oturup hoş sohbetler ediyor. Merkezde yer alan fırında, ilçenin ihtiyacı olan ekmekler pişiriliyor.

 

Kısacası Alaçatı sokaklarında, tarihe yolculuk yapıyorsunuz. Serin sokaklar, huzur veren ortamda.
ALAÇATI VE SÖRF... AYRILMAZ İKİLİ..

 

Alaçatı’ya asıl ününü getiren ise, rüzgarı ve sörf tutkunları için bir numara olan sahili. Özellikle dünyanın dört bir yanından sörf tutkunları, bu iki özelliğinden ötürü Alaçatı’yı baştacı etmişler. Alaçatı’nın sahilden 200-300 metre açığa kadar olan deniz kıyısı kumluk. En önemlisi de boyu geçmeyen sığ bir yapısı var.


Yeni sörf öğrenmeye başlayanlar için bu özellikler her yerde bulamayacakları özellikler. Başınızda bir de sörf bilen öğretmeniniz olursa, sörf yapmayı size günde 3 saat çalışarak 15 saatte öğretmeyi garanti ediyorlar. Saatte 60-70 kilometre hızla, rüzgara hükmetmenin tadını burada sörf yapmayı öğrenenler yaşıyor.

 

Bunun için, Alaçatı’da bir çok sörf kulübü var. Hepsi belli bir fiyatla yerli yabancı binlerce kişiye her yıl burada sörf öğretiyor. İsterseniz sörf ile ilgili malzemeleri bütünüyle buradan kiralayabiliyorsunuz. İsterseniz kendi malzemelerinizi burada tutabiliyorsunuz...

 

ARK VE PYALE KOYU...

Alaat'nn belki de  en ilgin yerlerinden biri ise, Szer Otelinin hemen stnden geen asfalt yolun sona ermesinden sonra, toz toprak yoldan gidilen ark ve Piyale koylar. Burada tamamen doal ortamda denize girmenin keyfini karabilirsiniz.

 

Ancak en byk zellii bu koylarn hemen ilerisinde yer alan rzgarn etkisiyle ve Alaatnn zel jeolojik yaps nedeniyle ekilden ekile giren kayalarn bolunduu koylar. Buralar o kadar byk koylar deil. Ama dalgalar ve rzgarlar, kayalar ylesine ekilden ekile sokmu ki. Bembeyaz kayalarn yzeyinde oluan delikler, ekiller, inceleyince insana ok farkl geliyor.
Buraya gittiiniz zaman kendinizi dnyada deil bir baka gezegende hissedeceksiniz...

 

 


O EV Tel; 0232 716 61 50

 

AGRİLLA Tel; 0232 716 85 94

 

TRİO Tel, 0232 716 88 22

 

DELİCE Tel, 0232 716 62 60

 

CLUB BABA Tel, 0232 716 82 59

 

SAILORS OTELİ; 0232 716 87 65

 

HERMANN; 0232 716 62 95

 

BÜKE; 232 716 78 71

 

Çeşme Seyahat; 0232 716 82 99

 

ALAÇATI ÇAMLIK TAKSİ DURAĞI; 0232 716 85 55

 

FAHRİ’NİN YERİ; 0232 716 76 91 Alaçatı limanı

 

 

SÖRF MERKEZLERİ

THE WİND WİNDSURF OKULU; 0232 716 61 61

 

B_G SURF OKULU; 0232 716 66 05

 

SURF ACTİON CENTER; 0232 716 88 16

 

CLUB MİSTRAL; 0232 716 97 47

 

ASPC; 0232 716 66 11

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.