Taraklı 

TARAKLI... Sakin ve huzurlu atmosferi... Birbirinden güzel Anadolu evleri... Jeep Safari için ilginç rotaları... Hepsi Taraklı'da sizleri bekliyor...

Yüksek tepeleri bulutlarla kaplı dağlar ve ormanlar arasında yapacağınız kara yolculuğunda, kendinizi<br> pastoral bir ziyafete önceden hazırlamalısınız.
Yüksek tepeleri bulutlarla kaplı dağlar ve ormanlar arasında yapacağınız kara yolculuğunda, kendinizi
pastoral bir ziyafete önceden hazırlamalısınız.

Bu kez yolumuz Sakarya iline bağlı, hemen her mevsim yemyeşil orman denizi arasında "yüzük taşı" gibi parlayan Taraklı ilçesi...

İlçe, koruma altındaki 19. yüzyıl Osmanlı evleriyle ünlü..Birbirinden şirin, Safranbolu'yu aratmayacak evleriyle, birinci derece sit alanı ilan edilen 5200 nüfuslu ilçede, yöre halkı misafirperver, güleryüzlü, doğal ve hoşgörülü...

İnsan daha fazla ne isteyebilir ki!
İlçe cumbalı, renkli evleri, doğası, belediye hizmetlerinin gözle görüldüğü tertemiz sokak ve parkları ile her köşesi tablosu yapılacak, fotoğrafı çekilecek güzellikler sergiliyor.

Denizden 800 metre yükseklikteki Taraklı'nın rutubetsiz, sağlam, temiz havasında, betona yenik düşmemiş, odun kokulu daracık sokaklarında yapılan yürüyüş ise, bambaşka duygu ve  zevk veriyor...

Çevresi dağlarla, ormanlarla çevrili Kurşun Camii, Taraklı yatırları, hamamları gibi tarihi güzelliklerle dolu şirin ilçenin ortasından Göynük Deresi akıyor.

100 ila 300 yıllık evlerin süslediği Taraklı'nın Osmangazi tarafından alınışından bu yana, halk tahtadan tarak ve kaşık yapımıyla uğraşmış. İlçeye isminin veren tarak yapımına çoktan son verilse de, ağaç oyma el işlerine devam ediliyor.

Taraklı'ya gitmek için, İstanbul Çamlıca gişelerinden giderek otoban tercihinizi, Adapazarı - Bilecik sapağına kadar kullanabilirsiniz. Çıkışta araç geçişi için 600 bin lira ödemeyi unutmayınız.

ARACINIZ YOLA ÇIKMAYA HAZIR MI?

Norm dışına çıkmış, ön ve arka rot açılarıyla kamber, koster açıları fabrika çıkış ölçülerine uygun hale getirilmiş kısaca rot - balans ayarı yapılmış, lastik havaları tam bir otomobille, otobanda araç kullanmanın keyfine doyum olmuyor. Zira ön lastiklerin havası eksikse, arka lastiklerde titreşimler meydana geliyor.Düşük hava nedeniyle, yüksek hızda araç gezme yaparak, performansının eksildiğini belli ediyor. Bu gibi hallerde fren gerektiği gibi görev yapmıyor ve aracın kaymasına neden oluyor. Aman yağışlı havalarda dikkat! Ayrıca düşük havalı lastikle girilen viraj da, lastik yanağını altına alarak gövde yapısını bozuyor. İçindeki iskeleti oluşturan tellerin kırılmasına neden oluyor. Gereğinden fazla hava basılan lastikler ise, aracı sürekli zıplatarak ön takıma zarar veriyor, lastik dişleri yolu iyi kavrayamıyor. Bozuk yollarda hız, kaldırıma sert çıkışlar, kasisler ön takımda parça değişimi gerektiriyor. Dolayısıyla yürüyen aksamın  ölçülerinin değişmesine yol açıyor. Tüm bu nedenler yüzünden, araçta 5-10 bin kilometre rot - balans ayarına gereksinme duyuluyor.


Bilecik istikametinden ayrıldıktan sonra, Sakarya nehri boyunca uzanan şiirsel görsellikte tepesi dumanlı dağlar, yeşilllikler arasında bulunan, 20. kilometrede yer alan yepyeni Geyve kavşağını kullanarak Sakarya nehri üzerinden atlayıp, Geyve Taraklı yoluna giriyorsunuz ve rampa başlıyor.

Önceleri iki çıkışlı yol sonraları, gidiş geliş olarak Kazkıran Geçidi'nde zirvesi bulutlu tepelerin arasında rakım 800'e ulaşıyor.

Özlenen güzellikte küçük yerleşimler uzaktan geçilip, Aksu köyü yanından Taraklı'ya iniliyor.Taraklı ilçesinin Sakarya'ya uzaklığı 60 kilometre, İstanbul Sakarya arası ise, 135 kilometre... Taraklı İstanbul yolculuğu, toplam 2 saat sürüyor...

TARAKLI - GÖYNÜK YOLU

Taraklı'dan Göynük'e yönelirseniz, Sakarya ile sınırından Bolu il sınırına giriyorsunuz. Bu güzergahta yol yapım çalışmaları var. 5 kilometre boyunca, zemin kullanılabilir basık toprak. Sonrasında yol düzeliyor.

Dur - kalk olmadan, havası, sarı yeşil tonları hakimiyetindeki, bitki örtüsü içindeki yol araç kullanım zevkinizi tatmin edecek düzeyde. Yine JEEP sürücüleri içni daha cazip...

Göynük'ten Mudurnu yönünde ilerlerken, solunuzda Çubuk Gölü sapağı var. Toprak yol 6 kilometre sonra, Seki-Gölbaşı ayırımından sağa ayrılarak göle ulaşıyor.

DÖNÜŞ...

İstanbul'a Bolu geçidi güzergahı ile dönmeyi düşünüyorsanız, karşınıza içimi hoş pınarları ile 1080 rakımlı.....Orman için yolda cep telefonu "şebeke yok!" sinyali veriyor. İlk sapakta Sünnet Gölü 11 uzaklıkta...Mudurnu'ya yaklaşırken, Sünnet Gölü'nün ikinci girişi 5 kilometre işaretleri size yön gösteriyor.

Hacımusalar Köyü ve Mudurnu'ya ulaştıktan sonra, yumuşak virajlar, tatlı rampalar aşıp inişe geçiyor. 18 kilometre sonra Abant Gölü var.

Göl kıyısa paralel devam edince Bolu Dağı geçidine ve otoyol Kaynaşlı gişelerine varıyorsunuz.

İyi yolculuklar...

Taraklı sokakları...Temizliği ile dikkatinizi çekeriz...
Taraklı sokakları...Temizliği ile dikkatinizi çekeriz...

Taraklı yaşanacak güzellikteki bir ilçe.

İstanbul'a, Bolu'ya ve Sakarya'ya da yakın üstelik. Denizi aratmayacak özelliklere de sahip. Bu yüzden dört mevsim gidelebilecek yerlerden biri. Aylık ve sezonluk bir ev kiralayıp, hayatın bir dönemini huzur içinde yaşayıp, enerji depolanabilir, hafta sonları gidilip gelinebilir.

Konaklama konusunda Taraklı Belediyesi de misafirlere yardımcı olduklarını belirtiyor. (0262 4912015)

Geçici konaklamalar için ilçeye 15 kilometre uzaklıkta Kil Hamamı Kaplıca Tesisleri, temiz, banyolu orman içi odalardan oluşuyor.

Otel ararsanız, 30 kilometre uzaklıkta Göynük Oteli, 0374 451 62 78.

Göynük Belediye oteli: 0374 451 60 35

Sünnet Gölü kıyısındaki tesis: 0374 451 68 97 - 464 10 30 

Taraklı evleri
Taraklı evleri

Taraklı'da turistik restoran yok. Pide, tavuk üstüne çalışan lokantalar, çiğ tavuk alınabilecek entegre tesisler, süt ve süt ürünleri satan dükkanlar bulunuyor.

Elma ve ayvası, bir de eti meşhur.İngiliz elması olarak tanynan elma çe?idinin, Türkiye'de sadece burada olduğunu belirtiliyor. Hatta şeker hastalığına iyi geldiğini de söyleniyor.

Ayvalar ise gerçekten leziz. Son yıllarda seracılık gelişmiş. Marul yetiştiriliyor. Yörenin ürünlerinden olan dil peynirini lif lif ayırarak, pizza, poğaça, börek, tost, çoban kavurmaya ilave ederek veya kahvaltyda yiyebilirsiniz. Jadel peynirini ise bir müddet suda bekletip tuzunu bıraktıktan sonra, ince ince dilimleyip yağsız tavada hafif ateşte kızartıp servis yapabileceğiniz tavsiye ediliyor.

Günlük kesilen keçi etleri de, Karagöl'e pikniğe giden piknikçilerin ilk aldığı şeylerin başında geliyor.

Taraklı çarşısı...
Taraklı çarşısı...

Taraklı'da, süt ürünleri satılan yerlerde kaşar, çökelek, yoğurt alınabilir. Beyaz peynirin kilosu 800 bin Türk lirası...

İlçeye gelenlerin en çok aldığı ürünlerin başında, bölgenin temiz havasında, kekik otlu yaylada beslenen keçilerin etleri geliyor.

Çarşıda kekik suyu da bulabilirsiniz.

Ağaç el yapımı eşyalar da bölgenin diğer alınabilecek ürünleri arasında. Ağaç el sanatlarının sergilenip satıldığı hediyelik eşya dükkanlarından biri olan Tekin Ticarette görevli olan Sıtkı Buluntekin, sipariş üzerine her türlü eşyayı yapabildiklerini belirtiyor.

Kayın, kiraz., ceviz ağaçlarından yapılan şekerlik, baharatlık, peçetelik, oklava çeşitleri, abajur, baston tuzluklar, yumurtalık, yer sofrası,ekmek sepeti ve hayvan bibloları, özellikle tahta kaşıklar, kendinize ve yakınlarınıza alabileceklerinizin arasında...


Sakarya nehrinin bir kolu olan Göynük Suyu vadisinde yer alan Taraklı Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örnekleriyle buram buram tarih kokan şirin bir ilçe. 
İlçedeki 100 ev,  Kültür Bakanlığı'nca koruma altına alınarak bölge birinci derece sit alanı ilan edilmiş.

Taraklı, tarihten bu yana, birçok ünlüyü de konuk etmiş. Bunların içinde Atatürk'ün yeri bambaşka. Mustafa Kemal Atatürk, 15 Haziran 1922 günü Beypazarı, Nallıhan, Göynük ve Taraklı yoluyla Geyve'ye gelmiş. Geyve'de Hacı Ata Paşa'nın Konağı'nda  geceyi geçirip, ertesi gün Kocaeli grubunu denetledikten sonra, 16 Haziran 1922'de Adapazarı'na gitmiş. Bu vesile ile Atatürk'ün Taraklı'dan geçişi, bugün de aynı gurur ve heyecanla anlatılıyor. Taraklı'da Atatürk için Hükümet Binası önünde toplanan halk, bayraklarla süslü taklar yapmışlar. Kurbanlar kesip 500 metreye yakın halılar döşemişler.

ÇUBUK GÖLÜ

İlçenin kil hamamı kaplıcaları olduğu kadar, "Seçme Ormanı" denilip kayın, gürgen, çak, göknar ağaçlarından oluşan taraklı'ya 20 km. uzaklıktaki "karagöl" isimli yaylası da ilgi görüyor. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikteki Karagöl'de göl yok ama, yapılaşmanın bulunmadığı bu gizli cennet, pınarları ve ormanları ile, haftasonu piknikçilerinin vazgeçilmez durağı.

Piknik için ille de, göl kenarını tercih ediyorsanız, 30 kilometre uzaklıktaki Bolu iline bağlı, Göynük'ü geçip, 6 km. içeri girerek ulaşılan, "Çubuk Gölü"ne geçebilirsiniz.


Çubuk Gölü'nün geniş kıyı bandında, piknik yapacak ideal yerler bulunuyor. Çevrenin sessizliğinde zaman ise hiçbir hareket olmadığı için, neredeyse duruyor!

Gölün çevresini aracınızla tam turlayamıyorsanız, girişte sağı takip ederek, geniş çim kaplı kıyı bandında par edip, sessizliği dinleyerek Çubuk Gölü'ne karşı farklı bir piknik yapabilirsiniz.

Gölde alabalık ve sarıbalık yaşıyor ama siz yiyeceklerinizi beraberinizde getirmelisiniz. Gölü yüksekten seyreder orman içi villalarda oturanlar, güzellikleri önceden fark etmenin tadını çıkarıyorlar.

Çevrede yaban domuzu, tilki, tavşan avına çıkan avcılara da rastlanabiliyor. Kayabalığı tepesinden inen bir heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu olan Çubuk Gölü'nün alanı 15 hektar, derinliği ise 13 metreyle Çubuk deresi oluşturuyor.

TELEFONLAR

TARAKLI BELEDİYESİ
 Tel : 0264 4912015

GÖYNÜK OTELİ
 Tel : 0374 4516278

GÖYNÜK BELEDİYE OTELİ
 Tel :
 0374 4516035

SÜNNET GÖLÜ
 Tel :
0374 4516897
 Tel : 0374 4641030

TEKİN TİCARET
 Tel :  0264 4912515

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.