Tirilye 

Bir bakışta tamamını görebileceğiniz Tirilye'de, sahil bantı lokanta, cafe,<br>çaybahçeleri ve  yürüyüş alanları ile kaplı...
Bir bakışta tamamını görebileceğiniz Tirilye'de, sahil bantı lokanta, cafe,
çaybahçeleri ve yürüyüş alanları ile kaplı...

Yılın her mevsiminde, farklı bir hafta sonu yaşayabileceğiniz tatil beldesi Tirilye'nin yeni ismi Zeytinbağı.. Birinci derece sit alanı olan antik kentte, ilk dikkatimizi  çeken kırmızı kiremitlerle kaplı, tek çatı gibi görünen mimari doku.

İtalyan sahil kasabalarını anımsatan özelliği içinde, daracık sokaklarda dolaşırken, bir çok tarihi esere ve birbirinden estetik yapıya rastlayacaksınız.

Mudanya ve Tirilye gezinize özel araçlarla İstanbul'dan çıkıyorsanız, otobanı kullanın. Bayramoğlu - Darıca sapağından otobandan çıkın. Körfezi dolaşmadan gitmek isterseniz, Eskihisar'dan dolunca kalkan arabalı vapurlara binin.Topçular İskelesi'ne geçin. Yalova üzerinden Bursa yoluna çıkın.

Gemlik'ten sonra rampanın sağında yer alan Kurşunlu sapağı ile, sahile paralel Armutlu siluetine bakarak, güzel manzaralı, aynı zamanda kestirme, biraz virajlı asfalt yoldan, Mudanya ve Tirilye'ye ulaşabilirsiniz.

Bursa - Çanakkale yoluyla Mudanya'ya gelen yol, rahat ve geniş. Balıkesir- Karacabey üzerinden gelenler için bir kestirme yol ise, Uluabat Gölü - Karaağaç civarı, Taşpınar üzerinden olabilir.

Zeytin ağaçları ile kaplı yemyeşil bitki örtüsü arasında, ulaşılan bu yolu, daha çok hafta sonu İzmir'den Tirilye'ye balık yemeye gelenler kullanıyor.


Tirilye'ye en yakın konaklama tesisi, Mudanya'da bulunuyor.<br> Tarihi Gar binasının restorasyon sonucu otele dönüşmesi, konaklayanlara ayrı bir atmosfer yaşatıyor.
Tirilye'ye en yakın konaklama tesisi, Mudanya'da bulunuyor.
Tarihi Gar binasının restorasyon sonucu otele dönüşmesi, konaklayanlara ayrı bir atmosfer yaşatıyor.

Sit alanı olan Tirilye'de otel, motel türü konaklama tesisi yok. Bazı eski evleri pansiyon olarak kiralamak mümkün. Bu konuda Tirilye Belediye Başkanı Feridun Düvenci, köye ziyarete gelenlere yardımcı oluyor.

Aynı konuda liman restorandan Ali Sarı ile kontak kurabilirsiniz.

Konforlu bir konaklama isterseniz, bir zamanlar Mudanya'nın tarihi Gar binasının restorasyonu ile kazanılan Otel Montana tam size göre... 1849 yılında inşa edilen tren istasyonu, 1951'de kullanıma kapanmış.Üç yıl süren restorasyon çalışmaları sonucu, binanın özgün kimliği korunarak, hizmete açılmış. Alakart restoranı, havuzu, cafe, bar salonları ile dördü suit, 42 odasıyla hizmet veriyor.


Tirilye'nin balıklarının tadına doymak mümkün değil.
Tirilye'nin balıklarının tadına doymak mümkün değil.

Tirilye'de sahil lokantalarında deniz ürünlerini taze olarak yiyebilirsiniz. Fakat sofranıza ilk gelen bölgenin meşhur Tirilye zeytini.

Yemek siparişleriniz hazırlanıncaya kadar altın sarısı renkli, has zeytinyağı içinde yüzen kekikli zeytin, ekmek banacak kadar çekici, damakta tad bırakacak kadar lezzetli.

Leblebi gibi yenen zeytinler, zamanında Roma İmparatorluğu'na satılıyormuş. Günümüzde Tirilye'nin ihraç malı olmuş. Sızma yağ ise asidi yüksek ama, doğal özellik taşıyor.

Zeytinler değirmen taşında kırılıyor. Preste eziliyor. Elde edilen tortulu yağ kazanlarda dinlendiriliyor. Doktorların tavsiye ettiği, kalbe, mideye, kireçlenmeye iyi geldiği söylenen Tirilye'nin çok kireçli suyu. Yöre halkı, "çaydanlık bile iki günde kireç bağlar. Fakat bölgede kireçlenme ve kalp hastalığına rastlanmaz" diyorlar.

Bölgede yenilebilecek en önemli gıda ürünü tabii ki deniz ürünleri. Bölgenin yerli balıkları tekir, pisi, dil, mezgit, kalkan, kırlangıç, sardalye. Sahil boyunda yer alan Liman Restoran, bu ürünleri taze ve iyi pişmiş olarak bulabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Restoranı Ali Sarı ve Murat Kara işletiyor. Deniz ürünü üzerinde çalışan restorantta, yemekler arasında güveç şiş ve buğulama gibi çeşitler bulunuyor. İsterseniz size, yiyebileceğiniz  bazı deniz ürünlerinin tariflerini de verelim.

KIRLANGIÇ BALIĞI KILÇIKSIZ...

Ayıklanan balıklar domates, defne yaprağı, sarmısak, limon ile beraber şişlere dizilerek pişiriliyor. Hazır sosa yatırılmış kırlangıç şişin, porsiyonu mevsime göre değişiyor.

BEYAZ BUĞULAMA

Levrek, kırlangıç, karagöz gibi balık çeşitleriden  sütlü limonlu, sebzeli, salçasız olarak özel terbiye edilmiş, sosla hazırlanan malzeme, beyaz buğulama adıyla servise sunuluyor.

KARİDES GÜVEÇ

Domates, yeşil biber, mantar, maydonoz, baharat, tereyağ ve rende kaşar ilavesiyle, toprak güveçte fırında pişirilen karides, afiyetle yenilmek üzere karşınıza geliyor.

Tirilye'de alınacakların başında tabii ki zeytin geliyor. Çekirdeği küçük, çabuk ayrılan, etli ve kabuğu ince, yağ oranı fazla zeytinlerden bölgeden ayrılırken almayı unutmayın.

Zeytinyağları da alınması gereken ürünlerden.

Köyün bir başka lezzeti de, odun fırınında pişen ekmeği. Her giden köyden ekmek almayı ihmal etmiyor.

Tirilye'de evlerin görünüşü size Türkiye'de değil de bir başka yerde tatildeymişiniz havasına sokuyor.
Tirilye'de evlerin görünüşü size Türkiye'de değil de bir başka yerde tatildeymişiniz havasına sokuyor.

Tirilye civarında bulunan koylarda cennettten köşeler var...
Tirilye civarında bulunan koylarda cennettten köşeler var...

Tirilye'de dünyanın en dar sokakların yer aldığı yerleşim alanındaki yedi kilise, üç manastır ve birçok tarihi eser gelen turistler tarafından zevkle geziliyor.

Yedi milyonu aşkın sayılarıyla, en yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede, poyraz rüzgarlarının hakim olduğu sahilde, çevre düzenlemesiyle kazanılan çay bahçeleri, cafe ve restoranlar, Bursa ve İstanbul'dan gelenlerin akınına uğruyor.


Tirilye'nin kuruluşuyla ilgili üç rivayet bulunuyor.

1. Cenevizliler zamanında, Sivzi, Trilye ve Kapanca'da üç köy vardı. O yılların korsanları bu köylere sürekli saldırırlardı. Köy halkı dağınık kalırlarsa saldırganlarla baş edemeyeceklerini anlar ve üç köy şimdiki Tirilye'de toplanır ve Tirilye oluşur.

2. M.S 376'da  Hristiyan din adamları, İznik'te toplanmışlar. İznik konsulü diye tarihe geçen olayla din adamları arasında yorum farkları ortaya çıkmış. Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Satri adlarında üç papaz, başpiskoposla anlaşmazlığa düşünce afaroz edilmişler. Onlar da Tirilye'nin bulunduğu yere gelmişler . Bu üç papazdan ötürü, "Tri: Üç; İlya: papaz" buranın adı Tirilya olmuş.

3. Bir başka rivayette ise Latince Tirilye "kırmızı balık, barbunya" anlamına geliyor. Dere ağzında bol miktarda barbunya balığı bulunurmuş ve buradan Doğu Roma İmparatorlarına barbunya balığı götürülürmüş.

Rivayetler bir yana, 1330'lu yıllara kadar Bizans kasabası olan Trilye sonraları, Osmanlı kasabası olmuş. 1900 başlarında "Mahmut Şevket Paşa" kasabası, 1963 yılında ise Zeytinbağı ismiyle anılmaya başlamış.

Tirilye'ye yapacağınız gezi sırasında, yolu Mudanya'dan geçenleri kent merkezinde Yunus heykelleri karşılıyor.


İlginç, süslü yalı ve köşklerle dolu sokakları aşıp, meydanlara gelince kendinizi İstanbul boğazının yalılarında yahut adalarında sanabilirsiniz.İsmini eskiden karşısında bulunan alaydan alan "Alay Kıraathanesi" ahşap tarihi dekoruyla ilgi çekerken, tarihi istasyon binası ve Mudanya Mütarekesi'nin imzalandığı "Mütareke Binası Evi Müzesi" gezilmesi gereken diğer eserleri oluşturuyor.

TELEFONLAR

TİRİLYE BELEDİYE BAŞKANI
Feridun Düvenci
Tel : 0224 5632015

LİMAN RESTORAN
Tel :
0224 5632049
Tel : 0224 5632828

MONTANIA HOTEL
Eski İstasyon Caddesi 16940
Mudanya - Bursa
Tel : 0224 5446000
Faks : 0224 5446005

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.