Marmara Ereğlisi 

Marmara Ereğlisi sahilinde yaz günlerinde yürüyüş yapmak gerçekten keyifli...
Marmara Ereğlisi sahilinde yaz günlerinde yürüyüş yapmak gerçekten keyifli...

İstanbul'a yakın. Ulaşımı kolay. Hafta sonu için ideal. Sahil şeridinde oluşan ilginç kaya yapısı, kendinizi uzayda başka bir gezegende hissetmenize neden oluyor...

Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, damakta tad bırakan lezzetleriyle, "Marmara Ereğlisi"sizlere farklı bir tatil vaad ediyor.

Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi, İstanbul'a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile hoş bir hafta sonu geçirebilecek idiel tatil beldelerinden biri.

Buranın en büyük özelliği ise, sahilde binlerce yıldır oluşan dalgaların yarattığı şahaserler olan, kayalar...

Açık hava müzesi görünümündeki bölgedeki kayalara halk arasında, "Kına Taşı" deniyor.

Ördek kafası, köpek, kaplumbağa veya tekerlek biçimli taşların yanısıra, "Güngörmez mağarası ile dehliz ve galeriler burada dikkatinizi çekecek..."


 

Marmara Ereğlisi'ne İstanbul ve Tekirdağ'dan E-5 ve E-25 karayollarını kullanarak kısa sürede ulaşmak mümkün. İstanbul'dan özel araçla yola çıkıp Trakya otoyolunu kullananlar, Kınalı sapağına kadar gidip çıkış yapıyorlar. Tekirdağ yoluna girip yola devam edenler, 1 saat 15 dakika gibi bir sürede Gümüşyaka ve Botaş'ı geçip, Marmara Ereğlisi sapağından (aman ana yola dikkat), ilçeye giriş yapabilirler.

OTOBÜS

İstanbul'a 107 kilometre, Tekirdağ'a 40 kilometre, Çorlu'ya da 28 kilometre uzaklıkta bulunan tatil beldesine, otogarlardan kalkan otobüslerle gelenler, Marmara Ereğlisi'ndeki heykelin yanından saat başı kalkan otobüs seferleri ile dönebilirler.

Marmara Ereğlisi sahili, İstanbul'un yanıbaşında denize girmek için<br>en ideal yerlerin başında geliyor.
Marmara Ereğlisi sahili, İstanbul'un yanıbaşında denize girmek için
en ideal yerlerin başında geliyor.

Marmara Ereğlisi'nde yazın haftasonu geçirmek üzere gidebileceğiniz iki motel ve bazı pansiyonlar bulunuyor.

Yol tarafındaki tesis Kumsal Motel, 30 odalı.

Daha konforlu bir konaklama tesisi de Silivri'de bulunan Klassis Otel...

Tabii ki buranın kendi plajı, havuzu ve spor tesisleri de bulunuyor.

Sahildeki kayalıklardan bir başka görünüm...
Sahildeki kayalıklardan bir başka görünüm...

Marmara Ereğlisi'nde,  birbirinden leziz balıkları yeme şansınız var.
Marmara Ereğlisi'nde, birbirinden leziz balıkları yeme şansınız var.

Marmara Ereğlisi sahilleri balık türleri bakımından oldukça zengin.

Karadeniz, Boğazlar, Marmara, Ege balıklarınnın göç yolları üzerinde bulunan kıyılarda tekir, uskumru, sinarit, levrek, sardalya, lüfer, çinekop, fener, mezgit, dil gibi balıklar bulunuyor.

Sahil bantı üzerinde bulunan beş balık lokantasında balık çeşitlerinin yanısıra kalamar, midye tava ve deniz ürün çorbalarını deneyebilirsiniz.

Marmara'nın az tuzlu denizinin balıklarının daha lezzetli olduğunu anlatan balıkçılar, ızgara, buğulama, güveç çeşitlerini de methediyorlar.

Balık sevmeyenler, Tekirdağ'ın ünlü köftesini tercih ederlerse, Marmara Ereğlisi'nde de ünlü köfteyi, piyazı bulabilirler.

Taze balık almak isteyenler, balıkçı barınağında bulunan balık hali tezgahlarına bir göz atmalılar.Marmara Ereğlisi gezinizde alınacak ürünlerin başında, Tekirdağ rakısı, bölgeye özgü ve mevsiminde ancak bulabileceğiniz Hasanbey ve Kırkağaç karpuzu geliyor. Ayrıca haziran ayının ilk haftasında yapılan kiraz festivalinde görücüye çıkan kirazları ve süt ürünlerini de unutmamak gerekiyor.

Tekirdağ Bölgesi'nde üzümle karpuzun olgunlaşması aynı döneme rastlıyor. Narin meyvelerin farklı olanları temmuz sonu ağustos başında az da olsa bulunabiliyor.

BARBAROS KARPUZU...

Kumbağ - Barbaros arasındaki alanda yetişen karpuza Türkiye'de sadece burada rastlanıyor.

Bölge coğrafi olarak yamaca kurulu. Bitki hava ve topraktan ne alırsa doğal yolla sulanmadan yetişiyor. Arazinin meyilli olması nedeniyle ovada yetişen karpuz, içi aşırı su depolayan tatsız, et karpuzu olmuyor. Barbaros karpuzu olarak da anılan bu tür karpuzu meraklıları ticari kaygıdan uzak, tad için yetiştiriyor.

Bölgenin yerlileri hormon ve suni gübre içermeyen hakiki Barbaros karpuzunu şöyle tarif ediyor.

"Tam küresel biçimli, dış kabuğu koyu yeşil damarlı, ince beyaz iç çeperli, yenen kısmının  bayrak kırmızısı renginde yeterince olgunlaşınca bıçağa dokunur dokunmaz kendisi patlıyor."

Tatlı olduğunu unutmamak lazım. Ne var ki kültür karpuzunun üretimi İtalyan tohumuna oranla daha az mahsül veriyor.

TEKİRDAĞ KÖFTESİ...

Gelelim ünlü Tekirdağ köftesine... Tekirdağ'a gidilince yenilmeden gelinmeyen özel köfteler gerçekten ağızlarda leziz tadlar bırakıyor.

Ancak tek Tekirdağ köftesi yok. Yani farklı ağız tadlarında olanlar için farklı köfteler var. Bunun da nedeni her ustanın kendi formülünü sır gibi saklamasında yatıyor. Bu nedenle hemen her dükkanda farklı köfteler bulmak mümkün.

Eğer köftenizin içinde sarmısak tadını ağırlıklı olarak tercih ediyorsanız ve biraz da baharatlı olarak yemeyi seviyorsanız, 1958 yılından bu yana Tekirdağ'da hizmet veren Meşhur Köfteci Ali'ye gidin. Gerçekten değişit tad ve lezzette köftelerin tadına bakın. Yanında da özel yoğurdu ve çoban salatasını yemeyi ihmal etmeyin.
Eğer sarımsağı az, az baharatlı köfteyi seviyorsanız, bu kez 1953 yılından bu yana hizmet veren Özcanlar Köfte salonunu ziyaret edin. Buradaki köfteler de gerçekten pişimiyle, tadıyla, sunumuyla size İstanbul'da alamayacağınız lezzet sunuyor. (Bizi ikisini de denedik.!Kilo alma pahasına. Gerçekten güzel...)
Soğumaması için iki partide servis yapılan Tekirdağ köftesi porsiyonunda yer alan piyaz ve acı biber turşusu, özel biber salçası, sarmısaklı parmak köftenin tadını tamamlayan unsurlar.

Bölgede otlayan koyurnların et kalitesini de unutmamak gerekiyor.

KİRAZ FESTİVALİ...

Haziran ayının ilk haftasında yapılan Kiraz Festivali için sapı ince, küçük çekirdekli, sarı kırmızı renkleri içeren tatlı kirazlar, Rumlardan kalma az sayıdaki ağaçlardan el değmeden cımbızla toplanıyor ve yarışma sepetlerine diziliyor. Festival zamanı buraya giderseniz yiyeceğiniz kirazların tadına doyamayacaksınız.

...VE YENİ RAKI...

Üç nolu damgasıyla tanınan Tekel'in Tekirdağ Rakı Fabrikası'nın diğer fabrikalardan özelliği sadece Yeni Rakı üretmesi. Diğer fabrikalarda Kulup, ardından Altınbay rakısı yapılıyor. Kalan hammaddeye de alkol ilave edilerek, rakı üretiliyor. Tekirdağ fabrikasında rakı üretimi bir de bağbozumu zamanı, yüzde 10 oranında bölgeden toplanan yaş üzümlerin karıştırılmasıyla yapılınca tadı doyumsuz oluyor. Tabii içenler için!

Bu formül imalatı zaten ünlü olan yeni rakıyı meraklıları tarafından daha aranan hale getiriyor.

Eksperlere göre yeterince dinlenme süresine riayet edilen mamül, iyi beyazlanıyor. Baş ağrısı, dimağ yorgunluğu yapmıyor ve içim lezzeti artıyor.

RAKI NASIL İÇİLMELİ!

Rakıyı soğutup soğuk suyla karıştırmak, içine buz atmaktan daha olumlu sonuç veriyor. Işık görmeyen yerde saklanan rakının acılaşmaması, içilirken esans ve aromasının uçmaması için şişe kapağını açık bırakmamak gerekiyor.

Rakıya en çok yakışan menü, lüfer ızgara, kaşık çoban salata, beyaz peynir ve tartışmasız kırkağaç kavunu.

Sezen Market'in Saray - Vize yolundaki özel mandırada imal edilen, yağı-tuzu kıvamında, kesilirken dağlımayan özel beyaz peyniri ve taş fırında odunda pişirilen gerçek kokulu ekmeği de rağbet görüyor. Peynir gerçekten mükemmel. Bu peyniri de bir de sıcak ekmek içine, bol domatesle bir arada koyup, yeşillikler içinde yemeyi denemelisiniz. işte o zaman lezzetin ne olduğunu kendi ağzınızla tadıyorsunuz...

Tekirdağ'a bağlı Naip Köyü'nde üretilen toprak fırında pişirilen köy ekmeğini unutmamak gerekiyor. Bu da şehirlerde bulamayacağınız lezzette...

VE ŞARAPLAR...

Tekirdağ ve civarında yetiştirilen onlarca üzüm içinden papaz karası, semilyon, siyah ufak taneli olan Gamay ve  yapıncak çeşitlerinden yapılan şarapları da unutmamak gerekiyor. Gerçekten şarap tutkunları eğer ağzınızda unutulmaz tadlar bırakacak şaraplar arıyorsanız, Sezen Market'te istediğinizi bulacaksınız. Tavsiye edilen şarapları alın. Çünkü ismini az duyduğunuz şarapları üreten fabrikalarda üretilen ürünleri, bilinen üreticiler alıp, kendi fabrikalarında filtre edip, size bir kaç misli fiyatla satıyor. Haberiniz olsun.

NEREDEN ALINIR?

Tekel Rakı Fabrikası önünde bulunan satış reyonu tatil günleri ve mesai haricinde kapalı olduğu için, Tekirdağ - Malkara çıkışı üçüncü trafik ışıklarının sağında yol üstündeki, "Sezen market"ten


Tarihi Marmara Ereğlisi'nini üzerinde bulunduğu Perinthos antik kenti kazı çalışmalarında mermer mezar taşları, kilise kalıntıları, hipodrom yeri, galeri ve dehlizler görülebiliyor. Ancak şimdi burası yabani otlarla kaplı, bu manzara otların arasından zorlukla görülüyor...!

Tarihi İstanbul kadar eski olan Perinthos antik kentindeki kazı çalışmalarında henüz yüzey temizlik çalşımaları yapılmış olmasına rağmen, toprak altında Efes antik kenti kadar önemli kalıntıların olduğu belirtiliyor. İlk çağlarda Perinthos daha sonra Heraklera, Trakya Ereğlisi, nihayet Marmara Ereğlisi adlarını alan bölge, eski ve zengin tarihi geçmişe sahip.

En eski yerleşmeler Tunç çağında kurulmuş.

ÇEVREDE NERELERİ GEZİLİR?

Marmara Ereğlisi'ne 40 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirdağ'dan yazın Marmara Adası'na feribot seferli yapılıyor. Kumbağ'dan adaya kalkan motorların hareket saati 13.00.

Tekirdağ içindeki Arkeoloji müzesi, Tekirdağ evleri ve Macar Kralı Rakoczy'nin müze evi görebilecekleriniz arasında.

Sahil boyunca yer alan çay bahçeleri, kafeler ve lunapark başlıca uğrak yerleri.


Bölgede gezilecek en önemli yerlerin başında Marmara Ereğlisi sahilinde yer alan, rüzgarın, dalgaların bir arada meydana getirdiği kayalar geliyor. Burayı Marmara Ereğlisi'nde yaşayan bir çok kimse bile bilmiyor. Ama siz burayı görmek istiyorsanız, Marmara Ereğlisi şehir merkezine girdikten sonra, sağ taraftaki yollardan sahile çıkın. Daha sonra aracınızla 200 metre sola doğru sahilden gidin. Gideceğiniz yolun ne  yazıkki yola benzer bir tarafı yok. Çünkü yol inşaat artıkları, molozlar ve her türlü yıkıntıyla kaplı. ama yılmayın. Yola devam edin.

Eğer doğal oluşumlara meraklıysanız, bize hak vereceksiniz. Bir müddet sonra aracınızı park edeceksiniz. Sonra kıyadan yürüyüşe başlayın. Kısa  süre sonra, eşini çok az yerde göreceğiniz kayalarla karşı karşıya geliyorsunuz. Sol tarafınızda bulunan tepenin yamaçlarında rüzgarın etkisiyle oluşan kayalık girinti çıkıntıları, aslan başlarına, deniz kızlarına, hemen her türlü hayvana benzetebilirsiniz. Hepsi de heykeltraş elinden çıkmışcasına görsel güzellikte... Buraya ilk kez gelen biri, sanki başka dünyadan insanların gelip de buralarda bir şeyler yaptıklarını düşünmüyor da değil!

Sahildeki kayalar ise gerçekten ilginç. Dalgaların sürekli dövdüğü kayalarda oluşan delikler, şekiller, güneşle kavrulan taş yapılar, birbirinden ilginç şekiller oluşturuyor.

Burası mutlaka gidilip görülmeli...

DİKKAT...

Yanınızda yürüyüş için iyi ayakkabı olsun. Çünkü Marmara Ereğlisi belediyesi burayı turistik amaçlı olarak düzeltip insanlara göstermek yerine, hiçbir  çalışma yapmamış. Her şey doğallığıyla duruyor!

Halbuki buraya gidişi gösteren bir tabela konulsa, sahil biraz düzeltilse, ufak şirin çay bahçeleri yapılsa, Marmara Ereğlisi'ne gerek Türkiye'den gerekse yurtdışından gelen turistleri ağırlayabilir.

Ancak belediye hem antik kentin üzerine her türlü yükseklikte evlerin yapılması için imar izni vererek buraların ortadan kaldırılması için çalışıyor.

Hem de en acısı, şehir merkezinden bulunan, belediye binasının 200 metre uzağındaki Perinthos antik kazı çalışmalarının yapıldığı alana, belediye yetkilileri bir tabela bile dikmemiş.

Tabelayı bırakın, bir zamanlar zemininde muhteşem mozayiklerin bulunduğu alan şimdi yabani otlarla kaplı. Etrafı dikenli tellerle çevrili alanın ortasına bir de su kuyusu açılmış.  Boru ile çıkarılan su, tankerlerle taşınıyor.

Marmara Ereğlisi'nin birbirinde iginç kayaları...
Marmara Ereğlisi'nin birbirinde iginç kayaları...

TELEFONLAR

DENİZ MOTEL
Tel :
0282 613 12 42

KUMSAL MOTEL
Tel :
0282 613 23 51

KLASSİS OTEL
Tel : 0212 727 40 50

TOPRAK FIRIN KÖY EKMEKLERİ
Cengiz Bulut 
Naip Köyü
Tel : 0282 283 56 40

TEKİRDAĞ

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.