Bodrum 

Miss Model of Turkey 2006 adayları Bodrum Orak Adası'nda...
Miss Model of Turkey 2006 adayları Bodrum Orak Adası'nda...

Türkiye'de turizm deyince akla gelen bir kaç yerin arasında ilk sırayı alan yerlerin başında geliyor Bodrum. Bodrum, öylesine ünlendi ki dünya çapında... Türkiye'de turizm deyince özellikle İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde, Bodrum tek akla gelen yer oluyor.

Bodrum'un sihirli çekim gücü her yerden fazla. Hem de öylesine fazla ki, hemen her kesimden insan burada kendine yönelik bir şeyler buluyor. Bir yanda Çökertme Türküsü, bir yanda Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, bir yanda da süngerciler var...

Artık hemen hepsi unutuldu gitti. Artık Bodrum deyince akla gelen şeyler, alkol, eğlence, dans ve cinsellik. Bodrum sınırlarından içeri girer girmez, insanların gözleri bir başka parlamaya, kanları daha hızlı akmaya başlıyor.
İnsanlar, gündüzleri kızgın güneşin altında yatıp yarı uyuklayarak başladıkları güne, gece sabaha kadar barlarda, eğlence yerlerinde devam ediyorlar. Güneşin ilk ışıklarıyla birlikte Bodrum'un tatilcileri denize girmek için yola çıkarken, gece eğlenenler de, uyumak için otellerine gidiyor.

Türkiye, dünyanın dört bir yanından gelen turizm tutkunları için, yılın dört mevsimi her türlü zevke hitap eden tatil alternatifleri sunuyor.  Yaz aylarında Akdeniz ve Ege Bölgesi deniz ve güneş sevenler için, Karadeniz yürüyüş ve  yayla tutkunları için alternatifler sunuyor.
En güzel tatil yörelerine ve Bodrum'a yapacağınız gezi ve iş amaçlı seyahatlerinizde, kalacağınız her türlü otel araması için
trivago sitesine girmeniz yeterli.


Bodrum'a bir kaç yıl öncesine kadar sadece karayoluyla gidiliyordu. Tabii ki mavi yolculuk teknelerini saymazsak. Büyük şehirlerden yaz aylarında akın akın tatilciler, şehirlerarası otobüslerle güneşe olan özlemlerini burada gideriyorlardı.

Şimdi de değişen fazla bir şey yok. Yine otobüs ya da kendi aracınızla Bodrum'a gitmek mümkün.

Biraz yorucu olan yolculuk için İstanbul'dan çıkanlar Eskihisar - Topçular arasını arabalı vapurları geçip yola başlayabilir. Yalova üzerinden Bursa şehir merkezine girmeden Bandırma-Balıkesir yolunu izlerseniz, İzmir'e 9 saatte ulaşabilirsiniz. İzmir şehir merkezine girmeden Aydın otobanına çıkarsanız yolunuz daha da kısalıyor.

Aydın - Selçuk arasında yeni açılan otobanı mutlaka kullanın. Selçuk'tan otobandan çıkıp, Ortaklar'dan Bodrum yoluna girin.
Daha sonra, Bafa Gölü kenarından keyifli  yolculuktan sonra, Milas'a ulaşacaksınız.

Milas çıkışından Bodrum yönüne sapınca artık derin nefes alabilirsiniz. Yakın zamana kadar bozuk ve tek şeritli yoldan gidilen Bodrum yolu artık çift şerit gidiş geliş hale dönmüş. Rahat rahat Bodrum'a ulaşıyorsunuz.


HIZLI FERİBOT

İstanbul'dan yola çıkanlar için bir başka ve daha az yorucu olan yol ise, İstanbul - Bandırma arasında çalışan hızlı feribotları kullanarak Bandırma'ya gitmek. 1 saat 45 dakikada Bandırma'da oluyorsunuz. Hem uçak yolculuğu keyfini ve kalitesini yaşıyorsunuz. Hem de yolunuz 2 saat kadar kısalıyor.

UÇAK

Bodrum'a gidiş için en kısa yol ise, İstanbul'dan uçakla Bodrum'a ulaşmak. Tabii ki yer bulabilirseniz. Çünkü THY'nin Bodrum seferleri doluluk oranı en yüksek seferlerden biri. Bodrum civarinda oturanlar, yaz aylari boyunca gidecekleri seferleri onceden belirliyor. Biletlerini de kışın alıyor. Hatta temmuz ağustos ayında uçaklarda yedek yolcu sayısı, 200'e kadar ulaşıyor.

Yer bulmak çok zor. Ama bulursanız da kısa yolculuktan sonra Bodrum'a ulaşmak çok keyifli oluyor.

Bodrum yarımadasının en güzel yerlerinden biri de Türkbükü...
Bodrum yarımadasının en güzel yerlerinden biri de Türkbükü...

Bodrum'da yakın zamana kadar mandalina bahçelerinin arasında yer alan ufak pansiyonlarda kalıp, deniz ve güneşin tadını çıkarmak mümkündü. Ancak bölgede turizmin gelişmesiyle birlikte başta Bodrum merkezli olmak üzere, Bodrum Yarımadası'nın her köşesinde,  her bütçeye uygun kalacak tesisler çoğaldı. Tabii eskinin mandalina bahçelerinin yerinde artık yeller esiyor. Onların yerine yüzme havuzları var.

Ancak Bodrum'u bilenlerin uyguladığı bir yöntem var ki, bu ilk kez gidenler için Bodrum'u tanımanın en güzel yollarından biri. Bodrum dışında kalıp gündüz deniz ve güneşin keyfini sürmek. Akşam yemeğini Bodrum yarımadasının güzel koylarında en güzel deniz ürünlerini yemek ve gece saat 23.00'den sonra sabaha kadar Bodrum gecelerinin tadını çıkarmak.

Bodrum'a en yakın kalınabilecek yerlerin başında Türkbükü geliyor.

Bodrum'dan çam ormanları arasında uzanan yolla ulaşılan Türkbükü, eskiden antik Likya Madnasa şehri olarak biliniyor. Türkbükü'nde bir çok pansiyon motel ve otel türü konaklama tesisi var. Fortissimo Otel, Anı pansiyon, Türkbükü adlı moteller, Club En, Club Torsa, gibi konaklama tesisleri bulunuyor.

Bodrum'da mandalina bahçeleri arasında kalabileceğiniz bir başka yer de Yalıkavak'ta yer alan Başar Motel. Burası da özellikle sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin kalabileceği nitelikte. Yıldız sayısı fazla değil ama hem hizmetteki kalitesi hem de yemeklerinin lezizliği size Bodrum'da güzellikleri yaşatacak.

Bodrum Kalesi, çok güzel bir fotoğraf dekoru...
Bodrum Kalesi, çok güzel bir fotoğraf dekoru...

Bodrum'da kalabileceğiniz bir çok tatil köyü ve motel de var. Ama bunlar arasında yer alan Bodrum Park, Bodrum tipi ve kayrak taşı ile kaplı villalarıyla dikkat çekiyor. Kayrak taşının özelliği ise yazın serin kışları sıcak tutması. Otelin bir başka özelliği ise çocuklu ailelerin her ihtiyacı düşünülerek yapılan çocuk oyun odaları ve yüzme havuzları.


SEBZELİ DÖNER

Bodrum'da turizmin gelişmesiyle birlikte hemen her yörenin yemeklerini bulmak mümkün. Özellikle akşam yemeği için kebapçılar, hamburgerciler, sulu yemek yapan yerler dolup taşıyor. Ama yediğiniz yemekte lezzet arıyorsanız, tad arıyorsanız Barlar Sokağı'nda Bodrum'un simgesi haline gelen "Şirin Sebzeli Döner"in mutlaka tadına bakın.

Bu dönerin özelliği ne derseniz, anlatalım. Öncelikle özel olarak alınan etler sütle karışık sos içinde, bir gün dinlendiriliyor. Ardından da dönere adını veren her türlü sebze dönerin dizimi sırasında etlerin arasına yerleştiriliyor.

Barlar Sokağı'nda bulunan dükkanda, sabahın erken saatlerine kadar sürekli dolan masalarda, dürüm içinde ya da ekmek arasında bu dönerin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

ASİL İÇKİLER!

Bodrum'a giden alkol tutkunlarına yönelik ufak tavsiyelerimiz de olacak. Öncelikle barlar sokağında turlamayı unutmayın. Buralarda gerçekten müzik ve güzelliklere doyamayacaksınız. İçki olarak Bodrum'un simgesi olan"Sex on the Beach"i mutlaka tadın. Artık kadehte değil de jug içinde bu içkiyi de içebelirsiniz. Gerisi size kalmış.

Halikarnas Disco yolu üzerinde bulunan ve yılların işletmecisi Zafer Özbay'ın işlettiği "White House" barda , güzel bir atmosferde, özellikle İngilizler'in arasında içkinizi yudumlayıp güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Bu içkiler, Bodrum Kalesi'ne karşı, önünüzden kalabalıklar geçerken size bir başka neşe kaynağı oluyor.

Sebzeli dönerin tadına doyamayacaksınız...
Sebzeli dönerin tadına doyamayacaksınız...

TÜRKBÜKÜ'NDE LEZİZ YEMEKLER...

Bodrum'da yiyebileceğiniz taze deniz ürünlerini, Türkbükü'nde Ship A Hoy adlı restoranda, denize uzatılmış iskeleler üzerine kurulan masalarda yiyebilirsiniz. Klasik mezelerin tadına doyamayacaksınız. Yöredeki balık çiftliklerinde ve denizden tutulan taze taze balıklar, İstanbul'da unuttuğunuz lezzetleri size yeniden hatırlatacak.

MAZI: BALIK VE SAF ZEYTİNYAĞI...

Ama yine de Bodrum'da en güzel balık nerede yenir diyorsanız mutlaka Mazı'ya gidin deriz. Mazı'ya ulaşmak için önce Bodrum'dan Milas yoluna çıkacaksınız. Mumcular'a gelince Mazı yönüne sapın. Yol sizi önce Yukarımazı'ya, ardından da Aşağımazı'ya getirecek. Burada muhtar Mehmet Taş'ın yerini bulun ve tek cümle söyleyin."Ben balık yiyeceğim".

Muhtar Mehmet Taş, sabah tutulup getirilen lağos , sinarit , kılıç balığı  gibi deniz ürünlerini size öyle bir ızgara yapıyor ki, parmaklarını yalamanız işten bile değil. Bir de"sokkan" isimli kaya balığı var ki, ne başka bir yerde bulabilirsiniz, ne de aynı lezzeti alabilirsiniz.

Mehmet Bey, özel sosta beklettiği balıkları saf zeytinyağıyla bir güzel ızgara yapıyor ki, tadına doyulmaz.

Kömür ateşinde pişen balıkları beklerken Mehmet Bey'in eşinin yaptığı kabak çiçeği dolması ve yaprak sarmasının tadına da mutlaka bakın.


TARİHİ YUNUSLAR FIRINI

Bodrum içine geldiniz. Bardan çıktınız. Gece geç saatler olmuş. Karnınız acıkmış. Ne yiyeyim diye düşünüyorsanız, Bodrum'un merkezinde barlar sokağında gidebileceğiniz tek adres var. "Tarihi Yunuslar Fırını" . Kuruluşu 1876 tarihine kadar uzanıyor. Burası Bodrum'un en eski fırını. Önce Rumlar kurup işletmiş. Sonra da Girit'ten gelen Yusuf Gözen almış. 1968 yılında da Çamlıhemşin'den gelip Bodrum'a yerleşen Yakup Hoştan satın almış.

Şu anda fırında sadece ekmek çeşitleri değil, her türlü sandviç, pasta ürünleri dahil olmak üzere 100'e yakın ürün satılıyor. Taze taze fırından çıkan simitlerin alıp Bodrum sokaklarında dolaşmak da keyifli. Bizden söylemesi.

GÖLKÖY'DE BAKLAVA YENİR!

Baklava deyince büyük şehirlerde aklımıza bir çok yer gelir. Ancak Bodrum'da fırsatınız varsa en iyi baklavayı, Gölköy'de Yalçın Usta ve oğlu Cemal Usta'nın 17 yıldır işlettiği baklavacı dükkanında yiyebilirsiniz. Türkbükü'ne giden yol üzerinde bulunan baklava dükkanına bir de öğleden sonra gittiyseniz, fırından yeni çıkmış ev baklavası tarzında yapılan çıtır baklavaları, üzerine şerbeti daha yeni dökülürken seyredip alabilirsiniz. Cevizli yapılan baklavaların tadına doyum olmuyor. Yalçın Usta, baklavaların ününün Bodrum'u aştığını İstanbul'a baklava gönderdiklerini söylüyor. Bazı ünlü işadamlarının da, şoförlerine tepsi tepsi baklava aldırıp İstanbul ve Ankara'ya götürdüklerini keyifle anlatıyor.

Bodrum'un koylarında denize girmek çok keyifli...
Bodrum'un koylarında denize girmek çok keyifli...

Bodrum'da yöresel olarak alacaklarınız arasında sadece bir iki tezgahta satılan süngerleri alma şansınız var. O da çarşıda rastlarsanız. Ancak aklınıza gelebilecek bütün ünlü giyim markaları artık Bodrum sokaklarında kurulan çarşılarda müşteri bekliyor.

Yine de ilginç şeyler alabilirsiniz. Bunların arasında yerel  olmasa da deniz kabukları satan seyyar tezgahlar var. Uzakdoğu'dan getirilen deniz kabuklarının gerçekten hemen her çeşidini Bodrum sokaklarında bulmak mümkün.

Yöresel tadlara meraklıysanız Bodrum'da ve Milas'ta kurulan yerel pazarları da kaçırmayın deriz. Dalından yeni koparılmış sebze ve meyveler sizi bekliyor.

Yine çarşı içinde ilginç taşlar ve nazar boncukları, özel olarak süslenmiş duvar tabakları gibi hediyelik eşyalara da rastlanıyor.

Bodrum Kalesi, çok güzel bir fotoğraf dekoru...
Bodrum Kalesi, çok güzel bir fotoğraf dekoru...

Bodrum'un çevresindeki koylarda beş yıldızlı tesislerden pansiyonlara<br>kadar bir çok konaklama  yeri mevcut.
Bodrum'un çevresindeki koylarda beş yıldızlı tesislerden pansiyonlara
kadar bir çok konaklama yeri mevcut.

"Eh nihayet yokuşun tepesine gelmiştik. 
Yüreğim çarpıyor. Tepedeki bir dönemeci dönünce, 
şırrak, gurrr diye Arşipel'in koyu, çividimsi mavisi 
ölçülmez açıklıklara kadar yayılıverdi. 
Durduğum tepeden sonsuzluğu seyrediyormuş gibiyim."

HALİKARNAS BALIKÇISI
CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI

Halikarnas Balıkçısı, sürgüne gittiği Bodrum'u ilk kez gördüğünde hissettiklerini kağıda işte böyle dökmüş. Bodrum gerçekten ilk kez gidenleri öyle bir büyülüyor  ki, etkisi yıllarca sürüyor. Bir giden bir daha bir daha gidiyor. Her seferinde de bir başka güzelliğini, ilginçliğini keşfediyor.

Bodrum akşamlarının tadına bakıp da sabahlara kadar dans edip yorulduysanız, gündüzleri yapacak tek şey kalıyor. O da uyuyup kendinize gelmek. Ancak eğer ben gezmeyi de seviyorum diyorsanız, o zaman size Bodrum yarımadasını gezin deriz. Gerçi Bodrum içinden de limandan tekne turlarına katılıp Karada, Akvaryum, Orak Adası gibi yerleri denizden dolaşmanız mümkün.

Ama eğer özel aracınız varsa , yoksa da bu rotayı minübüslerle de yapabilirsiniz.

Gezinize Torba'dan başlayın. Torba sahilinde denize ireceğiniz çok güzel sahil kuşağı var. Burada biraz mola verebilirsiniz. Sonraki durağınız ise Gölköy olabilir.

Burada da Bodrum'un kargaşasını yaşamadan keyifle denize girip, köy içinde dolayibilirsiniz. Baklava yemeyi ihmal etmeyin...

Sonraki durağınız Türkbükü. Burası gerçekten çok güzel bir tatil merkezi. Yakın zamana kadar sadece Mavi yolculuk teknelerinin uğradığı Türkbükü en az bozulan yörelerden biri. Sahilde kıyısı olmaması rağmen, denize yapılan tahta iskelelerde denize girip gezebsilirsiniz. Buranın ilginç tarafı sanatçıları ve ünlüleri bol bir yer olması. Her adımda ekranlarda gördüğünüz bir ünlüyü karşınızda görebilirsiniz. 
Fotoğraf çekmeyi sevenler için Türkbükü güzel enstantaneler sunuyor.

YALIKAVAK

Yolumuza devam edelim isterseniz. Yalıkavak bundan sonraki durağınız. Bunun için de önce Gölköy'e dönmeniz gerekiyor. Gölköy yanından Yalıkavak yoluna döndüğünüz zaman adı Fenerbahçe ile birlikte anılan Ali Şen'in dillere destan köşkünü görme şansınız var. Burası gerçekten onlarca dönüm arazi içinde yer alıyor. Sarı lacivert renkleriyle de herkesin dikkatini çekiyor.

Yalıkavak'ta merkeze indiğiniz zaman görülecek yerlerin başında, bir zamanlar gerçekten kullanılan rüzgar değirmeni geliyor. Gerçi şimdi değirmen niteliği kalmamış ama yine de heybetli yapısı duruyor. Önünde çay içebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.


Limana doğru yapacağınız kısa yürüyüşle de akşam saatlerinde dolmaya başlayan birbirinden leziz balıkların tezgahlarda sıralandığı lokantaları görebilirsiniz.

Özellikle akşam saatlerinde Yalıkavak'a yolunuz düşerse akşamın ilk ışıklarına koylara yaptıkları gezilerden dönen tekneleri keyifle izleyebilirsiniz.

Bodrum'da sabaha kadar süren eğlencelerden bir görüntü...
Bodrum'da sabaha kadar süren eğlencelerden bir görüntü...

GÜMÜŞLÜK

Yalıkavak'tan Gümüşlük'e doğru sahilden yola devam ederseniz, Gümüşlük'e kısa süre sonra ulaşırsınız. Burası, güneşin batarken denizde  gümüş rengi oluşturmasından ötürü bu isimle anılıyor. en büyük özelliği sit alanı olması nedeniyle, özellikle sahil ve liman kesimine çivi çakmak yasaklandığından, yıllar öncesinden yapılan evler ve tesisler yerinde duruyor. O nedenler artık unuttuğunuz, denize bir karış mesafede, her türlü deniz ürününü yiyip, tadına bakma şansınız var. Eğer vaktiniz varsa sığ olan denizden,  taşların üstüne basarak Tavşan Adasına'da geçebilirsiniz. Burada 50-60 tane tavşan olduğu söyleniyor. Ve oradan da Gümüşlük'ün bir avuç limanını seyretmenin zevkini çıkarabilirsiniz.

Gümüşlük'ün ardından artık dönüş vakti geldi derseniz Turgutreis'e girmeden Bodrum yoluna çıkın. Yol boyunca Bodrum'un limon ve portakal ağaçları arasında seyahat edin. Peksimet Köyü yakınlarına gelince de tepelede duran  bir zamanlar aktif olarak kullanılan yeldeğirmenlerini de seyretmeden geçmeyin. Bodrum yolu boyunca begonviller sarılı evleri, her türlü çiçeği de görme şansınız var.

Bodrum koylarında denizde yüzerken, kendinizi akvaryumda hissedeceksiniz...
Bodrum koylarında denizde yüzerken, kendinizi akvaryumda hissedeceksiniz...

Mavinin hemen her tonu ilginç doğa manzarasıyla Bodrum koylarında...
Mavinin hemen her tonu ilginç doğa manzarasıyla Bodrum koylarında...

FORTİSSİMO OTEL
Tel : 0252 377 52 02
TÜRKBÜKÜ

ANI PANSİYON
Tel
: 0252 377 50 81
TÜRKBÜKÜ

TERAS RESTORAN
İsmail Aydın
Tel : 0252 394 30 83
Tel : 0542 513 79 25
GÜMÜŞLÜK KÖYÜ

BAKLAVACI
YALÇIN VE CEMAL USTA

Tel : 0252 357 72 57
Tel : 0532 235 85 46
Cep :0532 761 16 77
GÖLKÖY

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.