Şirince 

Şirince'nin adı gibi şirin evleri... Görünüşleriyle tuvale yansıtılmış  tablo gibi...
Şirince'nin adı gibi şirin evleri... Görünüşleriyle tuvale yansıtılmış tablo gibi...

Çocukluğunun bir kısmını Şirince’de geçiren Yunanlı yazar Dido Sotiroyo, “Benden Selam Söyle Anadolu”ya adlı eserinde, “Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkınca -Şirince- cennetin bir parçası olması gerekir” diyor.


Şirince, Selçuk’a 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yöredeki turizm yerlerine de gidip gelme olanağı sağlayan bir yerleşim alanı. Denizden 350 metre yüksekte yer alıyor. Kuruluş tarihi milattan önce 500. yıla kadar iniyor.

İşte böylesine keyifli, yeşillikler içinde, etrafı üzüm bağlarıyla çevrili bir yer Şirince...

Ege'nin incisi Selçuk ilçesine bağlı Şirince, tarihi, mimari dokusu, leziz çöp kebabı, gözlemesi ve köy ürünleriyle ziyarete gelenlere unutulmaz tadlar sunuyor. Tabii ki ev yapımı sofra şaraplarını da unutmamak gerekiyor.

40 ailelik bir aşiret tarafından kurulan tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan Şirince'nin ilk adı Kırkınca. İkinci adı ise, Çirkince. Niye böyle derseniz!Ayrıntılar, site içinde.

Şirince'de evinin kapısından dünyayı seyreden köylü...
Şirince'de evinin kapısından dünyayı seyreden köylü...

NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan yola çıkanlar için, çeşitli alternatifler söz konusu. En kolay ve çabuk ulaşım havayoluyla Adnan Menderes havaalanına inip kiralık otomobille bölgeyi dolaşmak.

Havalimanında iniş salonun çıkışında bir çok otomobil kiralama şirketinin bürosu bulunuyor.


DENİZ YOLU...
Deniz yolculuğunu sevenler için İstanbul- İzmir arası hafta sonu çalışan feribot seferleri var.

Yeni ve modern otobüslerle gece yolculuğuna çıkıp sabah İzmir'de olanlar, Selçuk'a doğru bir başka otobüsle devam edebilirler.

ÖZEL ARAÇ;
Özel aracınızı tercih ediyorsanız, İstanbul'dan feribotla Yalova'ya 40 dakikada geçebilirsiniz. Bursa çıkışına kadar tek yönlü yol, Balıkesir üzerinden izmir'e uzanıyor. Aydın otobanı ile Selçuk'a kadar yaptığınız konforlu yolculuk sonrası, Shell benzin istasyonu karşısında yer alan soldaki, Şirince yol ayrımı tabelasını takip ederek, zeytin ve meyve ağaçları arasından 8 kilometre sonra köye ulaşırsınız.

Şirince'de kalabileceğiniz pansiyonlarda, Anadolu'nun dört bir yanından getirilen otantik <br> eşyalar arasında tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.
Şirince'de kalabileceğiniz pansiyonlarda, Anadolu'nun dört bir yanından getirilen otantik
eşyalar arasında tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Şirince'nin karakteristik mimarili evlerinin restorasyonu ile bazı konaklama tesisleri kazanılmış. Şirince Evleri ve Erdem Pansiyon olarak hizmet veren tesislerin iç dekorasyonu antik eşyalarla tamamlanmış.

Pirinç karyolalar, bölgesel karakterlerde kilim ve halılar, bakır kaplar, sini, mangal, ahşap eşyalar, eski Türk evlerinin geleneklerini yaşatıyor. Müzik yayını ise, Münir Nurettin Selçuk'un eserlerinden oluşuyor.

Yabancı turistler, sessizlikten hoşlananlar ve sanatçıların yanı sıra son yıllarda haftasonu değişik ortamda dinlenmek, hatta balayı geçirmek isteyenler için, 22 yataklı tesisin işletmecisini Ahmet Koçak, hafta sonu talep artışı nedeniyle rezervasyonun şart olduğunu belirtiyor.Şirince yolu üzerinde mola vermeyi sakın ihmal etmeyin. Selçuk, Ortaklar meydanında minik sazlardan çöplere dizilerek yapılan şişlerin tadına doyulmuyor.
Şirince'de çöp kebabı daha leziz, daha değişik atmosferde yeniyor. 8 çubuğa dizili çöp kebabı, porsiyonu yanında, Türkiye'nin bir çok yerinde kekik verilirken, bölgede kimyon kullanılıyor. Ocakbaşı, Grup, Köy Restoran, Sultanhan gibi restoranların kapalı ve bahçe bölümleri, Şirince'ye gelen turistlerle doluyor. Köyde çok sık rastlayacağınız gözlemeciler de var. Peynirli ve kıymalı çeşitlerin yanında, köy ayranı ve kendi imal ettikleri ev şarabını da sunuyorlar. Buraya gelince durmak gerekiyor. Çünkü!


Çünkü....Şirince'nin çevresi bağ ve bahçelik. Ege'nin ılık ve temiz havasında yetiştirilen üzümlerden hemen her evde şarap yapılıyor. Çarşı içinde, ahşap dekorlar arasında Şirince ev şaraplarının sunulduğu  Şarap Evi de yer alıyor. Fatoş ve Kadir Yıldırdı'ya ait aile işletmede bir kadeh şarap içen yerli ve yabancı turistler, Osmancık çavuş üzümlerinden yapılma şaraplara olan hayranlıklarını, beraberlerinde götürdükleri Şirince şaraplarıyla belirtiyorlar.

Şirince'deki sokak satıcılarında bölgedeki ilginç ev ürünlerinden örnekleri kolayca bulabilirsiniz.
Şirince'deki sokak satıcılarında bölgedeki ilginç ev ürünlerinden örnekleri kolayca bulabilirsiniz.

Son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Şirince'de köy kadınlanrının el emeği, göz nuru dantellerinin yanında, sehpa örtülerinin, yazma ve yün eldiven, çorap gibi el işlerinin sergilendiği çarşı bulunuyor.

Bu tür el işlerini köy evlerinin hepsinde bulabilirsiniz.

Köy meydanına inen çarşıda ise, bir çok hediyelik eşya dükkanı var. "Motif" isimli dükkan, soğuk demir ayak üzerine, ahşap masa ve sehpalarla, az görülmüş işler ve Muğla, Fethiye - Buldan gibi yöresel dokuma bezleri de sergiliyor.

Çarşının deriden mask yapan, dükkanlar arasında geçmişi yüzyıl öncesine dayanan tarihi kahveler yer alıyor.

Özelilkle İzmir ve diğer illerden gelen ziyaretçiler, yemek sonrası tarihi kahvelerde ailece oturup çaylarını yudumluyor.

ŞİRİNCE’DEN ŞARAP ALMADAN DÖNMEYİN!

 

Anadolu aslında binlerce yıldır dünyanın en eski şarap üretim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Şaraplık üzüm asmasının atası Vitis Vivfera Caucasaica binlerce yıl önce Anadolu’nun doğusunda ortaya çıkıyor.

 

Şirince’de  şarapçılığın son yıllarda ön plana çıkışı, Anadolu’nun kendi şarap kültürünü kaybolmaktan kurtarıp yeniden keşfetmesi bir Alman’a borçlu. Şarapçılık uzmanı Helmut Krauss, 1999 yılında Şirince’ye gelerek köyün kaliteli üzüm ürünlerini işlemek üzere bir şarap fabrikası kuruyor.

 

Arkasından da Almanya’daki şarap fabrikası Goldbeg olmak üzere, arkadaşı ve iş ortağı Kemal akgün ile birlikte modern teknolojiyi Şirince’ye getiriyor.

 

Böylece Şirince köyü, az tanınan ve bilinen ev şarabından bir sınıf yukarı çıkarak, Artemis Şarap Fabrikası’nda üretilen ve beğenilen, dikkat çekici şarabı ile Türkiye’nin en tanınan şarapçılık köyü haline geliyor.

 

Bugünlerde Şirince’ye gittiğiniz zaman hemen her köşede farklı isimlerde satılan binbir çeşit denebilecek sayıda şarabı görebilirsiniz. Bu şarapların hepsi aynı fabrikada üretiliyor. Ancak satıcılar kendi markalarını şişelerin üzerine yapıştırıyor.

 

Şaraplar arasında birbirinden farklı ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız çeşit ve kalitede meyve şarapları ilginç lezzetler sunuyor tadanlara.

AKBERG'İN ÖKÜZGÖZÜ ŞARABI; koyu rengi, güçlü aroması ve gövdeli yapısıyla, rahatça içilebilecek kalitede bir kırmızı şarap. Denizli yöresinin üzümleriyle üretilen bu şarabı, 16 derecede servis yaparak lezzetle içebilirsiniz.

 

BOĞAZKERE ŞARABI; Yine Denizli yöresinin üzümleriyle üretilen bu şarab, yüksek taninli yapısıyla, keyifle içilebilecek bir şarap özelliğini koruyor.

 

Vincent markasıyla fabrikada üretilen Şeftali, Çilek, karadut, Yabanmersini, vişne, Ahududu, Kavun, nar, Bögürtlen, Kayısı, Ayva, Elma gibi meyvelerin şarapları ise gerçekten keyifli.

 

Sonuçta şarapla az ya da çok bağınız varsa bile farketmez, Şirince’den kendiniz için ya da misafirleriniz için bu şaraplardan almadan gelmeniz zor.

 

ARTEMİS ŞARAP EVİ

 

Şirince’nin hemen girişinde yer alan Artemis Şarap Evi, bir zamanlar Rum Okulu imiş. 150 yıllık taş bina,  şu anda yapılan restorasyon ile güzel bir restoran ve cafe olmuş. Bahçesinden bütün Şirince’yi seyretme imkanınız var. Pergolalar altında yaz günlerinde oturup, elinizde köy ürünü şarapla doğayı ve geleneksel ahşap köy evlerini seyretmek insana gerçekten büyük keyif veriyor.

 

İç kısmında da sol tarafta büyük bir yemek salonu, sağ taraftaki odalarda ise pencere kenarında sedirler yer alıyor. En alt katında ise, kışın gelenleri ağırlamak için bir başka yemek salonu var.

Şirince'de eşeğiyle köy içinde gezinti yapan köylü...
Şirince'de eşeğiyle köy içinde gezinti yapan köylü...

Şirince Selçuk’a 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yöredeki turizm yerlerine de gidip gelme olanağı sağlayan bir yerleşim alanı. Denizden 350metre yüksekte yer alıyor. Kuruluş tarihi milattan önce 500. yıla kadar iniyor.

 

Buraya yerleşimin ana nedeni köyün dağlık ve savunmaya uygun olması. Diğer bir neden ise, suyunun bol, toprağının bereketli, havasının güzel olması.

 

Köyün kuruluşu  ile ilgili anlatılan bir çok hikaye var. Ama bunlar arasında en bilineni, Aydınoğlulları istilasından kaçan Efesliler tarafından kurulduğu söylencesi.

Tarih kitaplarına göre İsa'dan önce 5. yüzyıla uzanan tarihiyle ünlü Ortodoks köyünden  günümüze gelen kalıntılar arasında iki tane de kilise bulunuyor. Selçuk Müzesi önderliğinde Amerikan Enstitüsü yardımıyla, Aziz Yohannes Kilisesi'nin restorasyonu tamamlanıp ziyarete açılırken, ahşap ağırlıklı, kireç - saman karışımı, boyalı, sıvaları çürüyüp harap durumda bulunan ikinci kilise ise kaderine terk edilmiş.

Bir söylentiye göre bir grup derebeyi halkının beylerinden kendilerinin azat edilmesini istiyorlar ve yerleşmek için bir yer bulduklarını söylüyorlar.

Beyin “yerleşeceğiniz yer güzel mi” sorusuna da, “çirkince” diye yanıt veriyorlar ve köyün adı böylece kalıyor.

 

Efes halkının yörede başlayan sıtma salgınından kurtulmak için, buraya geldiği söyleniyor. Bu nedenle bazı tarihçiler Şirince’ye küçük efes diyorlar. Bir başka söylenti derebeyler zamanında azat edilen 40 köle burayı kuruyor. Adını Kırkınca koyuyorlar.

Köylüler buraya isim koyarken, “Aman bey duyar. Köyü elimizden alır” diyerek ismini Çirkince olarak değiştiriyor. 1924 yılında Çirkince’deki Rum halkı Yunanistan’a göçüyor. Selanik, Prohusto ve Kavala Türkleri buraya geliyor. Ardından da Şirince adını alıyor.

KÖYDE GEZİNTİ

Köyün araç girmeyen, dar ve taş döşeli sokaklarında dolaşan turistler, bozulmamış mimari dokuyu hayranlıkla izliyor ve bol bol fotoğraf çekiyorlar. Karakteristik yapıları görmek isteyenlere ev sahipleri konukseverlik gösterip evlerine buyur ediyorlar.

Son yıllarda özelilkle, Türk mutfağını ve tencere yemeklerini tatmak isteyen yabancı turist aile gruplarına da sebzeli yemekler, dolmalar yapılıp, lokmalar dökülüyor.

Şirince çevresinde gezi yapmak isteyenler için, Selçuk tam anlamıyla tarih hazinesi. Efes antik kentini gezmek için geniş zaman ayırmalısınız.

Ege ve Akdeniz'e gelen turistlerin mutlaka uğradıkları Ören'de yılın her ayında ziyaretçilere rastlanıyor.  Selçuk Müzesi, Selçuk Kalesi, İsabey Camii, Saint Jean kilisesi, Yedi Uyurlar Mağarası, Artemis Tapınağı, Meryem Ana birbirine yakın tarihi değerler.
TREN MÜZESİ
Selçuk'tan 15 dakika uzaklıkta çamlık mevkiinde bulunan Buharlı Tren Müzesi ise, lokomotiflerin, vagonların, çeşitli demiryolu araç, gereç ve aksesuarlarının sergilendiği yer. Tren Müzesi, meraklıların olduğu kadar fotoğrafseverlerin de bir hayli ilgisini çekiyor.

ÇAKABEY FIRINI

Şirince’de çarşı içinde bulunan Çakabey Fırını, uğranması gereken yerlerden biri. Çünkü büyük şehirlerde unuttuğumuz eski fırın sizi bekliyor daracık sokakta. Fırında odun ateşiyle pişiyor ekmekler, unlu mamüller. Taş fırında öğlene kadar imalat yapılıyor. Sonra imal edilen ürünler satışı bitince kapısına kilit vuruluyor.

Her gün onlarca yerli yabancı turistin ziyaret ettiği Şirince’de böylesine geleneksel yöntemle üretim yapan fırını görünce şaşkınlığa düşüyorsunuz.

Şirinceliler, isterlerse kendi evlerinde ekşili hamurdan yaptıkları ekmeklerini buraya getiriyorlar. Fırında sadece pişirme parası alınıyor. Bu ekmekler 5-10 gün kadar dayanıklı. Fırında çıkarılan ekmekler de, birkaç gün tazeliğini koruyor.

Şirince'de el emeği göz nuru el işleri hemen her tezgahta gözlerinize çarpacak...
Şirince'de el emeği göz nuru el işleri hemen her tezgahta gözlerinize çarpacak...

BUDGET OTO KİRALAMA
Tel : 0232 274 22 03

ŞİRİNCE PANSİYON;........... 0232 898 3 163


HUZUR PANSİYON; .............0232 898 30 60


HALİL PANSİYON;...............0232 898 31 28


KIRKINCA PANSİYON;........ 0232 898 31 33


NESLİ PANSİYON;.............. 0232 898 31 21


ERDEM PANSİYON;............. 0232 898 30 69


ŞİRİNCE EVLERİ;.................0232 898 30 99


KÖY PANSİYON;................. 0232 898 31 20


NİŞANYAN EVLERİ;............ 0232 898 32 08


MİNE HOUSE; .....................0232 898 30 16

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.