Çıralı (Olympos) 


Akdeniz’in en güzel denizi 3,5 kilometre uzunluktaki kumsalın önünde sizi bekliyor. Mavinin en güzeli, yeşilin en güzeli burada. Kaldığınız tesisten birkaç adımda, Akdeniz’in serin sularına kendinizi bırakıyorsunuz. Şanslıysanız denize girdiğiniz kumsalda deniz kaplumbağalarının yumurtlamasını görme imkanınız bile var. Tabii yörede “yanartaş” diye bilinen ya da Tanrıların dağı Olimpos’u unutmayın! Oraya çıkarken de yanınıza sucuk ve fener almayı unutmayın!

Çıralı ve Olimpos sahili bir arada. Foto: Necati Başer
Çıralı ve Olimpos sahili bir arada. Foto: Necati Başer

Çıralı genel görünüm
Çıralı genel görünüm

Antalya ya 70 km mesafede olan Çıralı ya gidebilmek için Antalya otogarına gitmeniz yeterli olacaktır. Oto gardan bineceğiniz Kumluca istikametine giden Çiçek Tur veya Kumluca Seyahat minibüslerinden Çıralı Yanar Taş kavşağında ineceksiniz. Oradan kalkan minibüsler sonra sizleri Çıralıya ulaştıracaktır. Oto gardan kalkan Finike, Kaş otobüsleri de sizleri Çıralı Yanar Taş kavşağına getirecektir.

UÇAK

Uçak ile geldiyseniz Antalya hava limanından Antalya’ya ve Antalya oto garına gitmeniz yeterli olacaktır.

ÖZEL ARAÇ

Özel aracınız veya Hava limanından kiralayacağınız arabayla gideceksiniz, ilk yapacağınız Antalya Kemer istikametinde hareket etmek. Kemer den sonra Kumluca istikametine devam etmeniz gerekiyor. 70 km sonra, Ulu pınarı geçtikten hemen sonra solda, Çıralı Yanar Taş kavşağını göreceksiniz. Kavşaktan 7 km sonra sahile ulaşacaksınız.

Portakal ağaçlarının arasında kalabilirsiniz.
Portakal ağaçlarının arasında kalabilirsiniz.

 Çıralı bölgesinde 80 civarında pansiyon, motel ve  apart otel türünde konaklama tesisleri mevcuttur. Sit bölgesi olduğundan sahilde sadece Bar ve restoranlar hizmet vermektedir. Sahildeki bu bar ve restoranların plaj hizmetleri de mevcuttur. Şemsiyelerin altında uzanarak seyredeceğiniz doğal güzellikleri bu barların sizlere sunduğu hizmetlerle daha da huzurlu sindireceksiniz.

Doğanın içinde tatil
Doğanın içinde tatil

Denize bir kaç adım uzakta restoran ve barlar yer aliyor.
Denize bir kaç adım uzakta restoran ve barlar yer aliyor.

Sahile indiğinizde ilk göreceğiniz OLEANDER Restoran ve bar olacaktır. Ulupınar Çıralı olan sahibi Cemal Demir sizlere bölge hakkında bilmek istediğiniz her konuda yardımcı olacaktır. Restoranında bölgenin balıklarını çok özel soslarla ve çok taze olarak yiyebilirsiniz. Akdeniz’in balıkları büyüklüklerinden ve suyun çok tuzlu olmasından dolayı biraz yavan olurlar. Cemal beyin yanında bulunan ustası Mehmet  Güldemir’in hazırladığı özel soslar sayesinde balıkların tadına doyum olmuyor. Bölgenin en önemli balığı Grida’dır Kum ve Kaya olmak üzere iki çeşidi vardır.

Kaya gridasına yörede Arap derler ve en makbulü bu balıktır. Kuzu balığı da bölgenin balığı olup dediğim gibi yavandır ama Mehmet ustanın sosları sadece deneyin. Kırmızı sinavrit, Mercan, Barbun, Kılıç ve döneminde Orkinos ve levrek veya Kuzudan Mehmet ustanın yapacağı fırında tuzlama balık kültürü olanların bileceği lezzetlerdir.

Oleander restoran ve bar ismini Zakkumdan almıştır. Oleander’in diğer özelliklerinden biri de salataları. Bölgenin doğal ürünlerinden yapılan salataları mutlaka tatmalısınız.

Tabi Mehmet ustanın etleri ve kebapları da balıkları kadar muhteşem. Özellikle kardelen kebabını öneririm İsteğe göre acılı acısız yapılan bu kebap, dürüm içindeki kebabın yoğurtlu servisi. Mutlaka deneyin

GÜNEŞ PANSİYON VE LEZZETLİ KAHVALTILAR

Güneş pansiyon 150 portakal ağacının içinde kurulmuş, rengarenk çiçeklerin arasında bir yer. Tek katlı müstakil odalarda her turlu konfor mevcut. Klima sıcak su ve sessizlik. Güneş Pansiyon’un kahvaltıları mükemmel Filtre kahve bile var.

Sabahları yine ağaçların altında yapacağınız kahvaltıda nefis ev reçellerini, turunç portakal, kayısı, vişne ve çilek, yanında her gün sürpriz olarak gelen ev börekleri, hamurlar, menemen, omlet, gibi değişikliklerle zenginleştirilmiş sabah kahvaltıları.

Recep ve Yasin kardeşlerin işlettiği Güneş pansiyon da rahatlıkla kalınacak yerlerden biri. Denize 100 metre civarında. Zaten SİT bölgesi olduğundan genellikle bütün pansiyonlar ve moteller denize uzak.

Derya kuzusu bunlar.
Derya kuzusu bunlar.

Çıralı genel görünüm.
Çıralı genel görünüm.

Çıralı’da öyle büyük hediyelik eşya satıcıları ne yazık ki yok. Bir tane cam işi hediyelik eşya yapan yer var. Günlük ihtiyaçlar için bakkal hatta eczanesi bile var. Bol lokanta, bar mevcut.

Çıralı'nın uzmanlarından Yasin'in kucağında uzaklardan bir Ada...
Çıralı'nın uzmanlarından Yasin'in kucağında uzaklardan bir Ada...

Çıralı sahili. Böyle deniz dünyada çok az yerde var.
Çıralı sahili. Böyle deniz dünyada çok az yerde var.

Sit bölgesi olan Çıralı 3,5 kilometrelik sahiliyle kaplumbağaların doğal üreme bölgelerinden bir tanesidir. Bu nedenle sahilde belli bölgelere kaplumbağaların yumurta alanı olması nedeniyle gündüz şemsiye koymak, şezlong koymak yasak. Çıralı sahili Olimpos’la sınırlıdır. Çıralı sahiline indiğinizde deniz kenarından yürüyerek Olympos antik kentine ve harabelere ulaşabilirsiniz. Zaten Çıralının güzelliği aksam üstü yapacağınız bu tür yürüyüşlerle çıkacaktır.


YANARTAŞ’A ÇIKARKEN SUCUK VE FENER ALMAYI UNUTMAYIN!

Çıralı ya gidip de yanar taşa çıkmamak olmaz. Yanar taş merkezden uzaklıktadır. Merkezde göreceğiniz tabelaları takip etmek yeterlidir. Tepenin eteğine ulaştığınızda, yürüyüş hızınıza göre 25-30 dakikalık bir tırmanma gerekmektedir. Şansınıza dolunay zamanında orada olabilirseniz denizden doğan ayın ışığı tırmanmanız için yeterli olacaktır. Ay ışığında çıkarken sucuğunuzu ve şarabınızı almayı unutmayın. Tepede nefis bir manzara eşliğinde topraktan fışkıran ateşlerde sucuğunuzu pişirip yanar taşın keyfini çıkarın. Akşam çıkanların yanında küçük bir el feneri olmasında yarar vardır. Eski bir volkan olan bu bölgenin içindeki gaz belli oluklardan havaya karışmakta ve ufak bir kibritle veya çakmakla ateş elde edilmektedir.

 Olympos Çıralıdan 10-15 dakikalık yürüyüşle sahilden ulaşıla bilinecek M.Ö 4 yüzyıldaki Helenistik çağlardan kalmış kalıntılardır. Antik kent denizden içeriye doğru uzanmaktadır. Deniz tarafında kalan kalıntılar bölgedeki ağaçlar ve kayalarla birleşmiş olduğundan ormanın içerisine doğru yürümek ve tırmanmak gerekir. Olimpos’un tam ortasından akan dere bölgeye ayrı bir güzellik vermektedir. Derenin denize kavuştuğu bölge günü birlik gelen teknelerin demirlediği bölgedir. Genelde gulet tipli tekneler Antalya, Kemer ve Tekirova’dan günü birlik turlar düzenlerler. Çıralının denizinde yüzenler duşlarını Olimpos’dan gelen derenin serin sularında alarak rahatlarlar. Olympos antik kentini gezerken vadinin derinliklerine doğru bir gezinti yapmış olursunuz. Giriş ücretli olan bu tur Çıralıdan sizi Olympos a götürecektir.

 Çıralı da araba kiralama olanakları vardır. Araba kiralarsanız veya kendi vasıtanızla geldiyseniz çevrede gezilecek yerler vardır. Bir gün Phasilis’e gidebilir, öğle yemeğinizi Ulupınar’da yiyebilirsiniz. Ulupınar’da büyük çınar ağaçlarının altında kurulmuş bir sürü lokanta vardır. Buz gibi akan suların yanında Antalya’nın öğle sıcağını hissetmeden nefis yemekler yiyip tabiatın güzelliğini yaşayabilirsiniz.  

 GÜNÜBİRLİK TUR İMKANİ VAR

Diğer bir gün ise Adrasan’a gidebilirsiniz. Adrasan’a gitmek için yapacağınız tek şey, ana yola çıkıp biraz gittikten sonra, Olimpos ve Adrasan levhalarını devam etmek.

Adrasan ise, Antalya bölgesinde denize girilebilecek en güzel koylardan biridir. Mavi yolculuğa çıkan teknelerin mutlaka konakladıkları yerlerden biridir.

 Çıralıdan günü birlik kalkan teknelerle de çevreyi gezebilirsiniz. 3 ada ve Phasilis turu yapabileceğiniz bir tur veya Ceneviz  Sazak ve Adrasan da bir başka tur olabilir. Bu konularla ilgili Oleander in sahibi Cemal Demir sizlere yardımcı olacaktır.

SAKİN GECELERİN ALTERNATİFİ: BULL BAR

Genelde sakin geçen gecelerinize hareket getirmek de mümkün. Akşam yemeğinizden  ve gece yarısından sonra gideceğiniz yer Olimpos olacaktır. Daha evvel bahsettiğim şekilde yürüyerek gece Olimpos’a gitmeniz mümkün. 15-20 dakika dikkatli bir yürüyüşle Orange diskoya veya dünyaca ünlü olan Bull Bar a gitmeniz mümkün. Olimpos’daki ağaç evlerin kurucusu Kadir Kaya’nın barı ve diskosu sabaha kadar hoş vakit geçirmenizi sağlar. Bull bar için 25-30 dakikalık bir yürüyüş gerekecektir. İşin en güzel tarafı da sabaha karşı yapacağınız yürüyüş olacaktır. Güneşin doğuşunu sahilde seyrederek Çıralı’ya yapacağınız yürüyüş unutamayacağınız bir anınız olarak kalacaktır.

Çıralı sahili bütün doğallığıyla...
Çıralı sahili bütün doğallığıyla...

Böyle sedirlerin üstünde kitap okuyup dinlenmeyi kim istemez.
Böyle sedirlerin üstünde kitap okuyup dinlenmeyi kim istemez.

Oleander Restaurant  Cemal Demir 0-242 8257213

Aynı zamanda Cemalin işlettiği, Apart Otel de mevcuttur

Güneş Pansiyon  Yasin İtaatlı  0242 8257161

Sahilde yürüyüş keyfi!
Sahilde yürüyüş keyfi!

 
© 1998-2004 Bu sayfa www.gizlicennetler.com sitesinden alınmıştır. Sitenin her türlü yayın hakkı Eyüp Coşkun'a (ecoskun@gizlicennetler.com) aittir. İzni olmadan hiçbir resim veya yazı kullanılamaz.